Ринок праці адаптується до технологій, тож наразі часто шукають курси з ІТ, графічного дизайну, дизайну одягу, вивчення іноземних мов, маркетингу, менеджменту, а також SMM, таргетингу, PPC, SEO, бухгалтерської діяльності, бізнесу з продажів.
Сучасний спеціаліст повинен бути гнучким та вміти швидко вчитися. Адже з кожним днем впроваджуються нові технологічні інструменти – програми, додатки, вдосконалюються функції ШІ. Основними навичками, яких вимагають трудові тенденції, є знання математики та іноземних мов, вміння працювати з програмами на основі штучного інтелекту.
Не знаєте, який тип освіти вибрати – читайте статтю. У цьому матеріалі докладно розглядаємо плюси та мінуси обох способів навчання.
Переваги та недоліки традиційної освіти
Ключова перевага навчання у коледжі або виші полягає в тому, що випускник отримує диплом державного зразка. А якщо розглядати вакансії на основних майданчиках з пошуку роботи, то у 85% пропозицій однією з вимог є наявність вищої або професійної освіти зі спеціальності.
Ви можете здобути блискучі знання й без традиційних закладів освіти. Але стикнутися з тим, що чимало компаній можуть відмовити у розгляді вас як кандидата саме з цієї причини.
Водночас вища освіта, здобута у престижному виші, дає додаткові переваги: можливості для навчання і стажування за кордоном, подвійний диплом тощо. Студент отримує повноцінну базу знань та набір практичних навичок, які необхідні для подальшої роботи.
З основних мінусів класичного навчання виділимо такі:
- висока вартість навчання на контракті (середня ціна – близько 40 000 грн/рік у виші та близько 22 000 грн/рік в коледжі)
- велика конкуренція при вступі на бюджет
- значна тривалість навчання (2-3 роки в коледжі після 11 класу, 4 роки на бакалавраті, 2 роки в магістратурі)
Щодо останнього пункту нагадаємо, що вчитися можна й заочно, поєднуючи навчання з роботою. Однак така форма освіти дозволена не для всіх спеціальностей. До того ж якість такого навчання, як правило, доволі низька.
Плюси й мінуси навчання на онлайн-курсах
Почнемо з переваг вибору курсової освіти:
- Навчання на курсах триває недовго – від кількох місяців до 1 чи 1,5 року максимум
- Вартість навчання переважно нижча, ніж у вишах (від 15 000 до 50 000 грн за весь курс)
- Зручність онлайн-формату, що дозволяє отримувати знання без значного відриву від роботи чи повсякденних справ
- В програмах деяких курсів передбачене працевлаштування кращих студентів
Курси обирають ті, хто хоче швидко стартувати в професії. А онлайнова форма суттєво економить час. При цьому кожен студент або група має свого куратора, який відповідає за організаційні питання.
Навчальні програми містять підбірку найважливіших тем та занять з розвитку практичних навичок. Там немає нічого «зайвого», якщо йдеться про якісні курси, звісно.
До переважних недоліків онлайн-курсів належать:
- складність знайти високоякісні курси з гарантіями
- матеріал, що викладається на курсі, часто не відповідає освітнім стандартам
- сертифікати чи навіть дипломи курсів не завжди враховуються роботодавцями як повноцінна освіта
- підготовки, здобутої на курсах, не вистачає для роботи за спеціальністю
Крім цього, вартість деяких курсів може бути доволі високою (в основному стосується курсів з ІТ). Або ж ціна зовсім не відповідає заявленому рівню та формату навчання. Скажімо, пошукачеві запропонували серію з відеоуроків.
Через те, що важко перевірити репутацію школи-організатора курсів, люди часто натрапляють на шахраїв. Та в результаті отримують неякісні знання або не отримують знань взагалі.
Який спосіб здобуття освіти вибрати?
Виходьте з власних потреб щодо тривалості, вартості та якості/рівня навчання. Якщо у вас є хороші бали з НМТ, чому б не спробувати вступити в бажаний університет?
Або ж можна піти навчатися до коледжу після 9 класу. Так ви матимете змогу швидше отримати робочий досвід, а вступити до вишу можна буде на 2 курс. До того ж не забувайте про можливість навчатися заочно.
За допомогою курсів найкраще все-таки підвищувати кваліфікацію. Та якщо ви вирішили кардинально змінити сферу діяльності, то курси з опанування нової професії – найбільш доцільний варіант. Водночас для споріднених галузей можна здобути другу вищу чи післядипломну освіту за скороченим терміном навчання – 2-3 роки. Але така освіта тільки платна.
Вибираючи курси, треба ретельно пошукати інформацію про надавача освітніх послуг. Перегляньте відгуки та вивчіть умови надання послуг на сайті. Популярні школи завжди представлені на різних медійних майданчиках. А посилити знання можна за допомогою персонального репетитора.