В Овручі обговорили проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів територіальної громади, яке стартує вже сьогодні, 7 травня.
Про це ввечері 6 травня повідомив Овруцький міський голова Іван Коруд.
"Як міський голова, щиро вболіваю за долю нашої громади та прагну, щоб кожне рішення, яке ухвалюємо, було виваженим, прозорим, а головне корисним для наших людей. Саме з цією метою сьогодні, 06 травня 2025 року в м. Овруч прибула делегація фахівців від ДСП «Екоцентр», які здійснюватимуть дозиметричну паспортизацію населених пунктів Овруцької територіальної громади", - йдеться в повідомленні.
За словами міського голови, сьогодні, 7 травня буде розпочато перші відбори проб ґрунту для визначення щільності радіоактивного забруднення ізотопами цезію-137 та стронцію-90.
Фото: Овруцька міська рада
Група 1 працює за маршрутом: м. Овруч – с. Піщаниця – с. Поліське – с. Гаєвичі – с. Полохачів (початок роботи - с. Піщаниця о 09:00 год).
Група 2 працює за маршрутом: м. Овруч – с. Збраньки – с. Підвелідники – с. Норинськ – с. Мощаниця (початок роботи – с. Збраньки о 09:00 год).
"Закликаю всіх долучатися до цієї важливої роботи. Ви можете стати частиною спільної справи – взяти участь у відборі зразків ґрунту й вимірюванні та контролі рівня радіаційного опромінення людей. Як і кожен небайдужий мешканець, я особисто та ввесь депутатський корпус Овруцької міської ради, зацікавлені у тому, щоб був чітко вивчений реальний стан справ довкілля, аби подальші дії ґрунтувалися на фактах і були збережені соціальні гарантії постраждалому населенню, тому вчора на позачерговій сесії було ухвалено звернення депутатів Овруцької міської ради до голови Верховної Ради України Руслана СТЕФАНЧУКА, Прем’єр-міністра України Дениса ШМИГАЛЯ, голови Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, депутата Верховної Ради України Арсенія ПУШКАРЕНКА, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани ГРІНЧУК, голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорія ІЩЕНКА, Житомирської обласної ради щодо включення до паспортизації населених пунктів усіх населених пунктів Овруцької громади, в тому числі і м. Овруч та напрацювати єдиний вмотивований підхід в рамках законності для забезпечення соціальної справедливості серед потерпілого населення внаслідок аварії на ЧАЕС, а також звернення до голови Верховної Ради України Руслана СТЕФАНЧУКА, Прем’єр-міністра України Дениса ШМИГАЛЯ, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра ЛУБІНЦЯ, голови Тимчасової спеціальної комісії ВРУ, Народного депутата України Арсенія ПУШКАРЕНКА, Народного депутата України Володимира АРЕШОНКОВА, Народного депутата України Віктора МЯЛИКА, Міністра соціальної політики України Оксани ЖОЛНОВИЧ щодо скасування постанови КМУ від 31 грудня 2024 року № 1553, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї та внесення змін до законодавства та проводити доплати до пенсії постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до встановленого статусу, на підставі посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС та проживання на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи"", - повідомив Коруд.
Фото: Овруцька міська рада
Дослідження чорнобильських земель
Дослідники виявили, що рівень радіації значно знизився. У частині Чорнобильської зони радіаційний фон виявився навіть нижчим, ніж природна радіація в усьому світі.
Згідно з новим дослідженням, українські сільськогосподарські землі, занедбані після Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року, знову придатні для ведення сільського господарства. Про це пише Independent.
Після аварії на ЧАЕС більшу частину території північної України визнали надто небезпечною для ведення сільського господарства. Чорнобильська зона відчуження площею 4200 кв. км навколо атомної електростанції досі залишається безлюдною і стала одним з найбільших природних заповідників Європи.
Але в зоні обов’язкового відселення площею 2000 кв. км, яка ніколи повністю не була занедбана, продовжують жити тисячі людей. За 39 років після катастрофи рівень радіації тут значно знизився через радіоактивний розпад та ерозію поверхневих ґрунтів. Проте сільськогосподарські землі досі офіційно вважаються непридатними й небезпечними. Тепер нове дослідження, опубліковане в журналі Journal of Environmental Radioactivity, підтверджує, що на більшій частині земель можна безпечно вирощувати сільськогосподарські культури.
Дослідники оцінили рівень забруднення близько 100 гектарів землі на Житомирщині та спрогнозували поглинання радіоактивних речовин поширеними культурами, як-от картопля, зернові, кукурудза та соняшник.
Провівши аналіз зразків ґрунту та вимірявши зовнішнє гамма-випромінювання, вони підтвердили, що люди, які оброблятимуть цю землю, отримають дозу опромінення, значно нижчу за допустиму безпечну норму. Крім того, рівень радіації в цьому районі також виявився нижчим за природний радіаційний фон у багатьох куточках планети. Це означає, що тут можна безпечно вирощувати багато сільськогосподарських культур.
«Йдеться не лише про Чорнобиль. Йдеться про застосування науки та доказів для забезпечення захисту людей, водночас стежачи за тим, щоб земля не залишалася даремно занедбаною. Розроблені методи можна застосовувати й до інших радіоактивно забруднених ділянок у всьому світі», — сказав провідний автор дослідження, доктор Джим Сміт з Портсмутського університету.