Не варто думати, що величні замки та мальовничі види чекають нас лише за кордоном чи у інших містах. Житомирська область має безліч цікавих місцин, які зачаровують та запамʼятовуються назавжди.
Раніше Журнал Житомира вже розповідав про туристичні місця Житомирщини. Проте, гарних локацій ще дуже багато і про них варто дізнатись.
Садиба Грохольських-Терещенків в Червоному
Панський особняк був побудований у 1851 році графом Адольфом Норбертом Еразм Грохольським. По смерті графа його дружина продала Червоне з неоготочним особняком Миколі Артемійовичу Терещенко. З моменту свого існування будівля встигла виконати безліч функцій. Вона була і авіаційним заводом, і комуною для безпритульних, і житлом для нацистської комендатури, і ПТУ. Наразі особняк знаходиться у розпорядженні жіночого монастиря Різдва Христового.
Фото: drymba.com
Фото: Secret Land
Цікаво, що випробувачем літаків у Терещенка була одна з перших жінок-льотчиць Любов Голанчикова.
Фото: історичне, автор невідомий
Садиба знаходиться за адресою вул. Терещенка, 3. Дістатися від Житомира до села можна на автобусі, проїзд в якому коштує 60 грн.
Поліський природний заповідник
Житомирщина — край лісів та боліт з багатою флорою і фауною. На території Поліського природного заповідника зберігаються післяльодовикові ландшафти з непрохідними лісами та піщаними грядами, болотними масивами та річковими заплавами.
Фото: Софія Парцевська
Фото: Кузьменко Юрій
Фото: Канциренко Сергій
Заповідник оберігає найбільші площі лишайникових борів з карликовими соснами, великі масиви ягідників та вересовища, унікальні ялівцеві ліси. На території заповідника росте: бортьовий мед, чорниця, брусниця, журавлина, різноманітні гриби. Проте, все це смачне різноманіття тут знаходиться лише для тварин — лосів, рисів, зайців, птахів, вовків тощо.
Прогулюючись територією заповідника можна побачити сарну європейську, сову сіру, сліди лося чи вовка. Найрідкіснішим мешканцем території є мінога українська.
Фото: Сергій Жила
Фото: Жила Сергій
Фото: Кузьменко Юрій
Фото: Жила Сергій
Фото: Кузьменко Юрій
Фото: Радіо ТРЕК
Заповідник розташований у межиріччі Уборті та Болотниці, які зливаються за його межами і впадають у р. Прип'ять. Адміністративний центр Поліського природного заповідника знаходиться в с. Селезівка Овруцького району.
На жаль, під час активної фази російського вторгнення на територію України у 2022 році заповідник також постраждав, територія забруднена вибухонебезпечними предметами, пошкоджена пожежами.
Фото: фотопастка
Нова Чортория
У цьому селищі знаходиться одразу декілька цікавих місць. Першим з них є величезний пʼятиповерховий паровий млин, який за часів свого кращого життя виробляв до півмільйона пудів борошна різних сортів. Він був побудований на березі річки Случ у 70-ті роки 19-го століття і досі працює, проте без використання води.
Фото: Україна Інкогніта
Палац Прушинських-Оржевських оточений парком у стилі бароко загальною площею 70 га. Наразі палац не зберіг свій первозданний вигляд, оскільки був перебудований ще своїми осанніми власниками — Оржевськими. Вони додали будинку еклектичного та модернового стилю. Також на території палацу звели церкву-усипальню у невізантійському стилі, яка і досі діє.
Фото: Україна Інкогніта
Їхати у Нову Чорторию варто із Любара – дорога доволі непогана. Усі пам’ятки розташовані при дорозі на центральній вулиці. Квиток на автобус Житомир-Любар коштує 185 гривень. Із Любара до Чорториї також можна дістатись автобусом за 100 гривень. Дорога не близька, проте вона того вартує.
Костел святої Варвари
Велична будівля, що була возведена в середині 18 ст. Костел має багату історію, яка не обійшлась і без гонінь радянською владою, проте найцікавішими фактами є те, що саме тут:
- Оноре де Бальзак вінчався зі своєю коханою графинею Евеліною Ганською
- навчався всесвітньо відомий композитор Фредеріка Шопена, наставником якого був чеський професор Войцех Живний.
Фото: Радіо Свобода
Фото: WE org UA
Фото: Zhitomir-OnLine
Костел Святої Варвари розташований у центрі міста Бердичева, на вулиці Європейській, 25. Квиток на автобус від Житомира до Бердичева коштує 65 грн. Із автовокзалу до храму можна дістатися пішки вулицею Шевченка. Відстань – майже 2 кілометри.
Типові єврейські дворики та будинки
Так, саме Бердичів був найбільш єврейським містом у російській імперії. Тому тут збереглася велика кількість архітектури, яка нагадує нам про проживання тут великої єврейської діаспори. Колоритні будиночки знаходяться просто в центрі міста, в кварталі між вулицями Торговою, Житомирською, Вінницькою та Європейською.
Фото: andy-travel.com.ua
Фото: Україна Інкогніта
Фото: andy-travel.com.ua
Звягелська фортеця
У 16 столітті Звягелем володіли князі Острозькі. Саме вони у 1507 році і почали будувати Звягелський замок, навколо якого згодом розрослось величне на той час місто .
Фотo: НовоградCity
Фото: travels.in.ua
Під час Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького замок було захоплено українськими козаками на чолі з Максимом Кривоносом. На жаль, під час штурму було зруйновано кілька веж фотреці та частину її стіни. Після цього на її території проживав гарнізон з 4000 козаків, проте згодом землі знову повернулись до Польщі.
У 1738 році феодали Любомирські перетворили споруду на мисливський замок. На жаль, до нашого часу фортеця не збереглась у своєму оригінальному вигляді. Проте, ми можемо переглянути віртуальну реконструкцію споруди.