27 лютого в Господарському суді Житомирської області відбудеться розгляд справи щодо повернення державі пам’ятки культурної спадщини – палацу Терещенків у смт Червоне Житомирської області.
Про це повідомила Олена Терещенко, дружина нащадку роду українських промисловців і меценатів Мішеля Терещенка.
"УВАГА! Надзвичайно важливий СУД з МОСКОВСЬКИМ патріархатом за повернення до державної власності колиски українського літакобудування – неймовірного ПАЛАЦУ ТЕРЕЩЕНКІВ у с. Червоне, цинічно викраденого й доведеного до руйнування! Нагадую, що судові засідання пішли вже по другому колу, а на першому етапі ВСІ суди, крім Верховного, через бездіяльність органів охорони культурної спадщини та колишніх балансоутримувачів Палацу, а також багато ще кого, прокуратурою були програні: на жаль, лобі московського патріархату є досі занадто потужним!" – повідомила Олена Терещенко.
Судове засідання по справі № 906/779/21 відбудеться о 14:00 в залі № 619.
Передісторія
Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності – палацу Терещенків. Зокрема, будівлю палацу та частину прилеглої території відкрите акціонерне товариство, на балансі якого перебувала нерухомість, безкоштовно передало у користування, а згодом у приватну власність.
Потім, поза волею держави, без погодження уповноваженого державного органу (Міністерства освіти та науки України) та органу культурної спадщини, право власності на архітектурну пам’ятку площею понад 4,4 тис. кв. м набула релігійна установа Житомирської єпархії УПЦ.
Прокуратура заявила позов про повернення державі палацу Терещенків. Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили прокуратурі у задоволенні позовних вимог. Усі судові рішення про відмову прокуратура поетапно оскаржувала, дійшовши до Верховного Суду.
Найвищий суд у системі судоустрою України підтримав позицію прокуратури та повернув справу на повторний розгляд.
Історія палацу
Маєток Терещенків – це палац в смт Червоне Андрушівського району Житомирської області, збудований в 1851 році в неоготичному стилі на замовлення польського шляхтича Адольфа Норберта Еразма Грохольського, що володів селом.
Грохольський помер в 1863 році, згодом новий власник садиби Федір Артемович Терещенко трохи перебудував палац, а неподалік звів власне джерело прибутків – цукровий завод. Пізніше в ньому Терещенко Федір Федорович розташував авіамайстерню. У власності родини Терещенків, палац знаходився до Жовтневого перевороту 1917 року.
Після перевороту в будівлі знаходився притулок для безпритульних дітей.
Під час окупації в будівлі була нацистська комендатура. Потім до 1990-х в палаці було розміщено ПТУ. Ближче до кінця ХХ століття палац швидко занепав і став руїною.
У 2000 році палац сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви Московського патріархату.