Рік тому прокуратура заявила позов про повернення державі пам’ятки культурної спадщини – палацу Терещенків у смт Червоне Житомирської області. Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили прокуратурі у задоволенні позовних вимог. Усі судові рішення про відмову прокуратура поетапно оскаржувала, дійшовши до Верховного Суду.
Найвищий суд у системі судоустрою України підтримав позицію прокуратури та повернув справу на повторний розгляд. Про це інформує Житомирська обласна прокуратура.
"Верховним Судом 30.11.2022 задоволено касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури про скасування рішень суду першої та апеляційної інстанцій, якими відмовлено прокуратурі у задоволенні позовних вимог щодо повернення до державної власності колишнього маєтку Терещенка, що у с. Червоне Житомирського (раніше Андрушівський) району. Наразі справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду та прийняття законного рішення на захист державних інтересів", - повідомило відомство.
Передісторія
Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності – палацу Терещенків. Зокрема, будівлю палацу та частину прилеглої території відкрите акціонерне товариство, на балансі якого перебувала нерухомість, безкоштовно передало у користування, а згодом у приватну власність.
Потім, поза волею держави, без погодження уповноваженого державного органу (Міністерства освіти та науки України) та органу культурної спадщини, право власності на архітектурну пам’ятку площею понад 4,4 тис. кв. м набула релігійна установа Житомирської єпархії УПЦ.
Історія палацу
Маєток Терещенків – це палац в смт Червоне Андрушівського району Житомирської області, збудований в 1851 році в неоготичному стилі на замовлення польського шляхтича Адольфа Норберта Еразма Грохольського, що володів селом.
Грохольський помер в 1863 році, згодом новий власник садиби Федір Артемович Терещенко трохи перебудував палац, а неподалік звів власне джерело прибутків – цукровий завод. Пізніше в ньому Терещенко Федір Федорович розташував авіамайстерню. У власності родини Терещенків, палац знаходився до Жовтневого перевороту 1917 року.
Після перевороту в будівлі знаходився притулок для безпритульних дітей.
Під час окупації в будівлі була нацистська комендатура. Потім до 1990-х в палаці було розміщено ПТУ. Ближче до кінця ХХ століття палац швидко занепав і став руїною.
У 2000 році палац сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви Московського патріархату.