У селі Мелені на Коростенщині жителька Іршанська Марія Хоменюк два роки тому створила квіткову ферму. Ділянка площею десь 50 соток дісталася їй від бабусі. Приблизно 10 соток займає лавандове поле, куди минулого літа вперше завітали відвідувачі — для прогулянок і на фотосесії. На іншій частині росте мікс рослин, які Марія згодом перетворює у сухоцвіти, а також рослини, які вирощують «на зріз».
Декорування власного весілля перетворилось у захоплення сухоцвітами
Для дівчини усе почалося із власного весілля. Спочатку вона з майбутнім чоловіком переїхала з Житомира в Іршанськ і самостійно створила декор для святкування. До цього дівчина вже мала певний досвід — будучи студенткою, працювала помічницею декоратора. А згодом почала виготовляти сухоцвіти самостійно.
«Перший мій сухоцвіт — це був очерет. Його я і використала у декорі для власного весілля. Після того почала цікавитись сухоцвітами. Один рік займалася очеретом, наступного року почала робити декор з сухоцвітів. Я його замовляла в таких самих фермерів, як я, і вже виготовляла відповідно декор. І вже потім, десь через два роки вирішила, чому я маю замовляти, якщо в мене є можливість вирощувати самостійно. Можливо, знань у мене не було, але була можливість спробувати», — розповідає Марія.
Тепер Марія вирощує багато рослин на своїй ділянці, починаючи від злакових — пшениці, льону, вівса, з яких виготовляє різдвяний декор — дідухи та снопи, а також різний мікс рослин. Щороку дівчина експериментує з новими рослинами та висіває більшу кількість тих, які користуються попитом. До прикладу, в минулому сезоні це був лагурус або «заячий хвостик», тож цьогоріч його кількість на полі збільшиться. Що ж до експериментів, то минулого сезону Марія вперше познайомилась з краспедією. Вона цінується у флористиці, сухоцвітній флористиці і флористиці з живими квітами, бо навіть попри прямі сонячні променне втрачає кольору. Ще одним експериментом було вирощування евкаліпту.
Марія не має спеціалізованої освіти як флористка чи декораторка, але розповідає, що має це в планах, але поки шукає «свого» майстра, у якого хотіла б вчитись. Утім, деякі речі навчилась виготовляти самостійно — як от дідухів, про які близько чотирьох років тому вперше дізналась від замовниці. А нині дідухи є дуже популярними серед виробів, які замовляють у дівчини, вона створює із них цілі сезонні колекції. Їх замовляють клієнти не лише з України, а й з Польщі та Німеччини.
Цьогоріч для того, аби відзняти різдвяну колекцію дідухів, дівчина створила корсет із пшениці. Запускати його у виробництво поки не планує, бо часто таку річ не поносиш через її крихкість. Утім, не виключає, що ідею якось допрацює і це станеться в майбутньому.
Також дівчина робити декор на такі свята як 14 лютого, 8 березня. Це букети, сухоцвіти в коробках, сухоцвіти в колбах. Серед нового декору — панно на дерев'яній підставці із сухоцвітами.
Переглянути цей допис в Instagram
Великою популярністю користуються і вироби на Великдень. Це вербові букети, декоровані сухоцвітами, без штучних елементів, які Марія старається не використовувати, адже популяризує природні матеріали.
Лавандове поле
«Десь чотири роки тому, коли я вже займалась сухоцвітами, я побачила, що в Україні є багато локацій із лавандовими полями. І я зрозуміла, що у мене є територія під, так би мовити, фотостудію під відкритим небом. Обговоривши ці всі деталі з сім'єю, ми прийшли до висновку, що треба спробувати. Але з лавандою так: якщо посієш її цього року, то наступного отримаєш врожай, але він ще не буде такий багатий, не буде цієї красивої картинки, яку ми звикли бачити на фото. Тому кілька років ми готували цю ділянку — висаджували кущі, доглядали. Задумка була в тому, щоб люди отримали локацію, де без проблем можна провести фотосесію з гарним краєвидом, з гарними природними ресурсами, з реквізитом. І щоб для цього не їхати далеко. Але минулого року природа трохи дала про себе знати — травневі приморозки трохи пошкодили лаванду, тому цвітіння не було таким рясним», — розповіла дівчина.
Квіткову ферму Марія Хоменюк позиціонує як сезонну. Окрім вирощування сухоцвітів та лавандового поля, торік дівчина спробувала вирощувати ще й рослини «на зріз». Серед них — квіти та гарбузики. Їх дівчина продає флористам та декораторам, які є значною частиною її клієнтів. Роботи на фермі чимало, втім Марії допомагає родина.
«Протягом року у нас можна придбати сухоцвіти та вироби з них. А з приводу сезонності, то звичайна праця починається в кінці лютого. Ми починаємо висівати насіння на розсаду. Лютий, березень, квітень — це у нас робота з розсадою, підготовка до сезону саме роботи на землі. Травень — це посадка, ми висаджуємо всі рослини, які маємо. Червень-липень — доглядаємо, підкормлюємо, підживлюємо, лікуємо, якщо треба. І паралельно вже, якщо ми бачимо, що щось починає дозрівати, ми зрізаємо його на стадії, коли рослина не тільки почала тільки-тільки наливатися, а вже сформувала якусь там квітку, якусь свою форму певну, але, головне, не перестояну. Липень-серпень — це вже така гаряча пора, коли врожай давати свої плоди і вже починається такий активний збір усіх-всіх-всіх сухоцвітів. Зазвичай це починається зі злакових, тобто, пшениця, овець, льон, а вже далі йдуть усі інші квіти. І паралельно лаванда. Її теж треба обрізати вчасно, щоб квіти були не перестояні, не обсипались після того, як вони висушуються», — говорить Марія.
Далі рослини висушуються. Кожен сухоцвіт можна висушити в натуральному кольорі, вибілити чи освітлити, і для кожного існують певні вимоги. Деякі можна сушити просто неба, деякі — в тіні, деякі в темряві і добре провітрювати, аби вони довго зберігалися. Сохнуть рослини два-три місяці, залежно від погодних умов, а потім відправляються на склад — це сухе приміщення, яке добре провітрюється і куди не потрапляють сонячні промені. Ще частину сухоцвітів Марія зберігає в майстерні. Також для того, аби сухоцвіти довго служили клієнтам, дівчина до кожного замовлення додає спеціальну листівку з правилами використання.
Також до великих замовлень Марія додає свічки у вигляді сердечок, які виготовляє власноруч. Їх також можна замовити окремо.
У майбутньому дівчина планує більше експериментів із рослинами та виробами з них.