Верховний Суд розглянув справу стосовно вчительки української мови з Житомира, яка публічно заперечувала війну й проводила колабораційну пропаганду серед своїх колег.
Обставини справи
Як повідомляла прокуратура, у травні 2022 року вчителька української мови однієї зі шкіл Житомира проводила колабораційну пропаганду серед своїх колег, безпосередньо у школі під час засідання методоб’єднання вчителів-мовників.
Жінка висловлювала безліч претензій і до Збройних Сил України, і до українських журналістів. Зокрема, зневажливо висловлювалася про українських військових, стверджуючи, що вони не можуть захистити мирних жителів.
А українські ЗМІ неправдиво висвітлюють події про окупацію російськими військовими міст і сіл, і всі їхні сюжети про розстріли жителів Бучі - постановочні. І взагалі, обвинувачена стверджувала, що в Україні проводиться «військова операція», і немає ніякої війни.
Вироком Богунського районного суду м. Житомира від 22 червня 2022 року особу було засуджено за ч. 1 ст. 111-1 КК України до покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування строком на 10 років.
Окружна прокуратура виступила проти такого рішення та вимагала суворішого покарання для вчительки. Зокрема, позбавити вчительку права займатись навчальною та виховною діяльністю.
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 3 листопада 2022 року вирок районного суду залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, прокурор подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати рішення апеляційного суду і призначити новий розгляд кримінального провадження у суді апеляційної інстанції.
Позиція Верховного Суду
Верховний Суд погодився з призначеним покаранням, інформує ligazakon.net.
Як зазначила колегія суддів Касаційного кримінального суду у складі ВС, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що обране засудженій покарання відповідатиме його меті, а саме сприятиме її виправленню й запобіганню вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
ККС ВС також вказав, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 41 КЗпП вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи, є підставою для розірвання трудового договору з працівником. Працівники, які виконують виховну функцію, зокрема учитель, педагог, вихователь, повинні, крім іншого, бути патріотами своєї батьківщини, активними носіями моральних переконань, оскільки вони впливають на формування особистості учнів, а їхня поведінка має бути прикладом для наслідування.
Отже, трудовим законодавством передбачено в разі вчинення аморального проступку вчителем накладення на нього стягнення згідно з нормою КЗпП України.
До того ж колегія суддів зауважила, що відповідно до наданої стороною обвинувачення інформації засуджена звільнена з посади вчителя.