Більшість людей бояться розпочинати власний бізнес в Україні через ризик втрати фінансової ліквідності. Це пов'язано з тим, що вони зовсім не підготовлені до його ведення - не перевіряють попит на ці послуги чи товари в їхньому регіоні. Думають, що на початку діяльності треба вкладати багато грошей.
Насправді ж, щоб втілити в життя прибуткову бізнес-ідею, не потрібно мати великий стартовий капітал. Існують готові й уже перевірені варіанти, що дозволяють поєднувати основну роботу з відкриттям власної справи. Вони потребують мінімальних фінансових вкладень - лише на дозвільні документи та професійне обладнання, яке можна придбати на сайті https://food-equip.com.ua/ua. Із часом, коли кількість клієнтів і замовлень почне зростати, зможете зосередитися виключно на веденні власного бізнесу.
1. Вантажівки чи автобуси з їжею та кавою
Фудтраки дуже популярні за кордоном. Основна їхня перевага - мобільність, можливість готувати та продавати страви в будь-якому районі міста, підвищувати прибутки, змінюючи локацію.
Пропонувати покупцям можна типовий фаст-фуд:
- бургери,
- картоплю фрі,
- піцу,
- чебуреки,
- пончики,
- хот-доги тощо.
А також безліч цікавих і навіть екзотичних страв різних народів світу.
Купівля та модифікація фудтраку коштують недешево (у середньому - понад $4000), але ж можна почати з невеликої легкової машини, продаючи приготовлені вдома смаколики та роблячи каву за допомогою кавомашини. Якщо поєднати кулінарний блог із доставкою страв і напоїв, це згодом привертає увагу великої групи споживачів і дозволяє заробити на відкриття закладу харчування своєї мрії.
2. Магазини крафтової та фермерської продукції
Люди все частіше готові платити більше за дійсно якісні продукти. Можна продавати власну городину чи реалізовувати фермерську продукцію, роблячи націнку.
Стабільно високий дохід забезпечує продаж:
- свіжоспеченого хліба та пирогів;
- соняшникової та кукурудзяної олії;
- молочних продуктів;
- сиру;
- курячих і перепелиних яєць;
- м'яса та субпродуктів;
- крафтових напівфабрикатів (пельменів, вареників, млинців, сирників тощо).
3. Послуги із розробки раціону та постачання дієтичного харчування
Усе більше людей усвідомлюють важливість правильного харчування для здоров'я. Тому вони охоче користуються послугами фахівців-дієтологів, нутріціологів чи компаній, які пропонують приготування здорової їжі з доставкою на задану адресу. Багато великих корпорацій і різних установ також готові використовувати такий кейтерінг їжі від зовнішніх служб.
4. Проведення кулінарних і кондитерських майстер-класів
Заробляти на кулінарії, можна навчаючи інших готувати смачні та корисні страви, пекти торти або робити сервірування. Хітом останніх років стали кулінарні майстер-класи з приготування вегетаріанських і веганських страв. Зростає кількість людей, які обирають цей тип харчування, але не знають, як правильно збалансувати раціон, які замінники м'яса та натуральні спеції використовувати. Ця ідея нерозривно пов'язана з веденням блогу або каналу на YouTube чи в Instagram. У соцмережах можна знайти багато учнів, які захочуть придбати відеокурс чи пройти індивідуальне навчання з кулінарії.
5. Продаж морозива і солодощів
Морозиво з натуральних інгредієнтів - ідеальна пропозиція як для молодих, так і для більш старших людей. Неповторний смак означає, що біля прилавків із такими смаколиками завжди стоятиме черга. В інтернеті є безліч рецептів гарного морозива й десертів. Коли справа доходить до смаків, єдиним обмеженням лише є ваша уява. У літній сезон можна заробити 1000 і більше гривень на день. Зимою можна продавати морозиво у кафе чи закусочні, виготовляти індивідуальні замовлення на свята.
6. Мікропивоварня чи виноробна
Домашнє пивоваріння й виробництво вин, лікерів, пуншів, глінтвейнів та інших авторських напоїв набуває все більшої популярності. Люди прагнуть скуштувати нові сорти натурального пива чи вина. Спочатку можна пригощати відвідувачів свіжоприготовленими або витриманими напоями, влаштовувати екскурсії на виробництво. Згодом проводити пивні зльоти та фестивалі, продавати свою продукцію до магазинів і ресторанів. Незважаючи на те, що це складна ідея, яка вимагає великого терпіння та прихильності, вона надає чудові можливості для заробітку. Поступово збільшуючи масштаби виробництва, ви можете бути впевнені у збереженні фінансової ліквідності.
6. Випічка тортів і тістечок на замовлення
Це популярний бізнес, особливо серед жінок, і дуже успішний. Більшість людей не мають часу готувати та не вміють пекти торти до вечірок, днів народження та інших свят. Проте жодна кондитерська неспроможна забезпечити такий смак, як домашня випічка. Для реалізації цієї ідеї потрібен лише доступ на кухню та невеликі кулінарні навички. В інтернеті можна знайти майстер-класи, перевірені та цікаві рецепти. Якщо випічка виявиться справді смачною, можна розширити свій бізнес до підтримки весіль, випускних вечорів, корпоративів тощо, що значно збільшить прибуток.
7. Вирощування органічних трав і спецій
Це дуже гарна ідея не тільки для основного бізнесу, а й доповнення до кафе чи ресторану. Вам потрібен лише клаптик ґрунту, щоб почати вирощувати трави. Спершу може вистачити і невеликого балкона з місцем для горщиків чи дачного городу.
Свіжа зелень матиме попит у рестораторів або закусочних. Ви також можете багато заробити, продаючи її на ринку чи постійним клієнтам.
Ціна залежить від сорту трави. Але те, що вона росте досить швидко та не потребує особливих умов і добрив, це робить вартість вирощування низькою. Якщо не продасте всі свіжі трави, можете висушити їх у спеціальній сушарці й запакувати в герметичні пакети.
8. Продаж меду з власної чи різних пасік
Мед завжди був популярним, але зараз переживає своє відродження. Бо поінформованість суспільства про здорове харчування постійно зростає. Люди готові платити більше, ніж у магазинах, щоб отримати продукти найвищої якості.
Пасік зараз небагато, а попит на мед і продукти бджільництва дедалі більше зростає. За сезон одна бджолина сім'я може дати до 40 кг меду, а на пасіці завжди кілька таких родин. Додатковою перевагою цього бізнесу є той факт, що ви можете здійснювати продажі через інтернет і доставляти продукцію поштою. Окрім меду, можна пропонувати ще й пилок (дуже модний зараз суперфуд), соти, спіруліну, прополіс та ще й варити медовуху.
Щоб облаштувати власну пасіку, необхідно мати знання в галузі бджільництва. Можна пройти навчальний курс, організований досвідченими бджолярами, чи попрацювати підмайстром у сусіда-пасічника. Або ж налагодити постачання меду з різних господарств та реалізовувати його під власною торговою маркою.