Медичні технології ніколи не стоять на місці, щорічно вони роблять крок вперед, покращуючи рівень медицини в країні, та полегшуючи моніторинг здоров’я серед населення. Одним із таких досягнень є розробка нових моделей тонометрів, які мають функції, що раніше здавались недосяжними. Якщо раніше тонометр був просто приладом для вимірювання артеріального тиску, то сьогодні він перетворюється на справжнього «розумного» помічника для контролю здоров’я.
І це, насправді, важливо, адже у 2025 році сучасний тонометр повинен не просто показувати значення, а забезпечувати комплексний підхід до моніторингу стану серцево-судинної системи. Тому в цій статті ми розкажемо, що важливо при виборі тонометра, та розглянемо приклад нових моделей, що мають такі функції.
1. Аналіз варіабельності серцевого ритму (HRV)
Звичайний тонометр минулих поколінь лише вимірює систолічний та діастолічний тиск, але не дає повної картини стану вашого серця. Але ця проблема вирішена — нові тонометри дають розширений перелік виміряних даних, серед яких оцінка варіабельності серцевого ритму (HRV). За даними Гарвардського університету, варіабельність серцевого ритму — це показник, що визначає різницю в часі між серцевими ударами. Найчастіше, аритмії можуть виникати з часом у мілісекундах, що не завжди фіксується методом аускультації. Тому такий аналіз в домашньому тонометрі — ключовий показник, що дозволяє виявити стрес, перевтому та навіть ризик серцевих захворювань.
Чому це важливо?
HRV використовується у спортивній медицині та кардіології як маркер здоров'я серця. Чим більше варіабельність (відмінність у тривалості серцевих інтервалів), тим кращий стан серцево-судинної системи і ліпша адаптованість серця до високих навантажень. Якщо тонометр зможе аналізувати ці показники, користувач отримуватиме набагато більше інформації про свій організм, ніж просто систолічний і діастолічний тиск.
2. Додаток з прогнозуванням ризиків гіпертонії та інсультів
Розумний тонометр майбутнього має бути підключений до смартфона за допомогою Bluetooth і аналізувати динаміку регулярних вимірювань. Завдяки алгоритмам штучного інтелекту, які направлені на оцінку та порівняння показників, пристрій повинен прогнозувати можливі ускладнення, які загрожують життю. Серед них слід відмітити гіпертонічні кризи, серцеві напади, інсульти та інші проблеми з тиском.
Як це працює?
Тонометр фіксує зміни тиску протягом днів, тижнів і місяців, аналізує їх разом з іншими показниками, наприклад, рівнем фізичної активності або якістю сну, і в разі чого попереджає користувача про те, що ризики виникнення певних ускладнень збільшуються. Крім цього, вони дають поради, як покращити свій стан, та як скоректувати спосіб життя.
Прикладом таких додатків, приміром, є:
OMRON connect: Цей додаток синхронізується з усіма підключеними тонометрами OMRON, дозволяючи користувачам легко завантажувати, зберігати та ділитися історією своїх вимірювань з родиною або лікарями.
Withings App: Працює з пристроями Withings, такими як BPM Connect, забезпечуючи відображення тенденцій та можливість ділитися вимірюваннями з лікарем для контролю артеріального тиску.
Braun Healthy Heart: Дозволяє вручну вводити результати з тонометра Braun, зберігати дані, відстежувати прогрес та отримувати цінні інсайти щодо здоров'я серця.
3. Виявлення фібриляції передсердь
Чимало людей щодня навіть не підозрюють, що вони мають аритмії. І якщо на початкових стадіях дане явище ще не несе загрози, то при несвоєчасному виявлені це може призвести до дуже критичних станів, які мають високу летальність — гостра серцева недостатність внаслідок фібриляції передсердь чи тріпотіння шлуночків. Фібриляція передсердь – одна з головних причин інсультів у людей старшого віку. Якщо пристрій зафіксує нерівномірний пульс або потенційно небезпечну аритмію, він зможе порадити звернутися до лікаря ще до появи серйозних симптомів.
4. Автоматичний моніторинг і нагадування про вимірювання
Часто, люди старшого та похилого віку намагаються ігнорувати факт високого тиску, не розуміючи його небезпеки. Або ж придбавши тонометр, забувають регулярно вимірювати тиск, а це, в свою чергу, може бути одним із важливих критеріїв діагностики та контролю пацієнтів, що мають серцево-судинні захворювання. В такому разі, враховуючи беззаперечну перевагу смарт-тонометра, а саме його підключення до смартфону, він синхронізується зі пристроєм, аналізує розклад людини та її фізичну активність, а потім у зручний момент нагадує про вимірювання.
5. Голосовий помічник та безконтактне керування
Уявіть, що вам більше не потрібно натискати численну кількість кнопок, щоб налаштувати та запустити тонометр. Тепер вам достатньо натиснути кнопку “Голос”, і сказати «Тонометре, виміряй мій тиск» – і він автоматично запускає процес, а потім озвучує результат та рекомендації. Це стало можливим завдяки розвитку голосових помічників у смартфонах чи системах “розумний дім”, які успішно були перенесені у ці важливі пристрої.
І, насправді, це найбільш зручний варіант для літніх людей, яким важко розбиратись в сучасній електроніці, що мають сенсорний екран з купою клавіш. Крім цього, це значний прогрес у житті людей з порушенням зору, так як тепер всі дані можна отримувати завдяки одній кнопці та голосу.
Огляд сучасних тонометрів 2025 року
Omron Complete
Цей пристрій є комбінованою версією тонометра та електрокардіографа (ЕКГ), дозволяючи користувачам одночасно вимірювати артеріальний тиск і знімати ЕКГ. Звісно, це не замінить професійних медичних апаратів для ЕКГ, але в умовах, де немає можливості піти до лікарні — це найбільш оптимальний варіант. При цьому, синхронізація з мобільним додатком забезпечить збереження та аналіз даних, щоб надати їх лікарю. В середньому, його вартість варіюється від 6400 до 8 тисяч гривень, в залежності від магазину.
Withings BPM Connect
Цей тонометр спеціалізується на точних вимірюваннях артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Він має компактний дизайн і можливість синхронізації з мобільним додатком через Wi-Fi або Bluetooth, що дозволяє зберігати історію вимірювань та відстежувати динаміку показників. В Україні такий тонометр можна купити за 7 тисяч гривень.
YHE BP Doctor Pro
Хочемо зазначити, що зараз вимірюють тиск не лише класичні тонометри. І прикладом є цей смарт-годинник, оснащений вбудованою надувною манжетою для вимірювання артеріального тиску на зап'ясті. Окрім цього, пристрій відстежує частоту серцевих скорочень, рівень насичення крові киснем, фізичну активність та якість сну. Він має стильний дизайн та зручний інтерфейс, що робить його привабливим для користувачів, які прагнуть контролювати своє здоров'я протягом дня. Оскільки це найновіша модель смарт-годинника, який оснащений серією датчиків, на маркетплейсах його можна купити за 14 тисяч гривень.
Wellue Smart Blood Pressure Monitor з ЕКГ
Цей пристрій дозволяє вимірювати артеріальний тиск та знімати електрокардіограму за допомогою одного компактного пристрою. Він підтримує бездротову синхронізацію з мобільним додатком, що забезпечує збереження та аналіз даних. На відміну від попередніх представлених моделей, цей тонометр коштує 4 тисячі гривень, і є хорошим бюджетним варіантом.
Отже, якщо ви маєте хронічно підвищений тиск, проблеми із серцево-судинною системою чи лікар вам порадив профілактично контролювати тиск з тих чи інших причин — не відкладайте покупку тонометра. Це незамінний помічник у контролі вашого здоров’я, який допоможе відслідковувати самопочуття і стан організму в цілому, а також полегшить роботу лікарю у зборі показників.