24 січня, 2025
Ми в соцмережах

Заборонні знаки ПДР: групи та особливості

  • 31 жовтня, 2020 15:16

Сигнали на дорогах для водія як абетка для школяра. Щоб навчитися кермувати, мало опанувати практичні навички: необхідно ще й вивчити теорію. Заборонні дорожні знаки — одна з найскладніших для розуміння груп, адже має купу винятків, що обмежують їхню дію. Тож пропонуємо разом розібратися в усіх тонкощах.

Основні групи дорожніх знаків

Насамперед слід розуміти, що дорожні таблички згруповані за значенням. Їх поділяють на такі групи:

  • попереджувальні — надають водієві інформацію про потенційну небезпеку. До них належать «Земляні роботи», «Слизька дорога», «Небезпечний поворот» тощо;
  • заборонні — обмежують певні дії на дорозі. Наприклад, «Рух заборонено» для всіх чи окремих видів транспортних засобів. Також сюди відносять позначку, яка знімає попередньо встановлені всі обмеження;
  • інформаційно-вказівні — інформують кермувальника про населені пункти вздовж дороги та особливості режиму руху;
  • наказові — встановлюють або скасовують певний режим пересування. Найпоширеніші — позначки напрямку руху для різних смуг.

Окрім цих, існують категорії пріоритету, додаткової інформації та пізнавальні. За відсутності таких позначок на певній ділянці траси, необхідно орієнтуватися на дорожню розмітку.

Які бувають сигнали заборони?

Це найчисельніша категорія табличок, яка також поділяється на кілька підгруп. Розглянемо їх детальніше:

  • вводять заборону на в’їзд або рух — вказують ділянки дороги, якими кермувальникам категорично не можна пересуватися. Такі позначення не мають зони дії, адже «працюють» тільки в місці встановлення. Тож якщо водій зумів заїхати на територію якогось об’єкта через інший в’їзд, то фактично він не порушує жодних правил;
  • забороняють проїзд транспорту з перевищенням габаритів чи маси — нечисленні, обмежують пересування ТЗ, якщо їхня фактична маса або габарити перевищують встановлений показник;
  • забороняють подальше пересування без обов'язкової зупинки — очевидно, що вони передбачають зупинку транспорту перед місцем встановлення. Сюди належить лише три види: «Митниця», «Стоп-контроль» та тимчасова табличка «Небезпека»;
  • позначення заборони руху в певному напрямку — не допускають можливість виконання певного маневру. Пам’ятайте, вони встановлюються тільки перед перехрестями та не дозволяють тільки конкретно визначену дію;
  • встановлюють чи знімають обмеження на рух в певному режимі — визначають, як саме має рухатися водій на певній частині шосе (наприклад, швидкісні обмеження та «Обгін заборонено»).


Заборонна група відрізняється своїм оформленням. Переважно це круглі таблички, окреслені червоною лінією, які привертають увагу водія. Проте деякі позначки можуть мати й інше оформлення, тому вкрай важливо дослідити всі варіанти.

Винятки щодо обмежень

Визначена категорія є чи не найскладнішою для розуміння темою в ПДР, адже, крім їхньої чисельності та різноманітності, існують також винятки, коли вони не діють.

Окремі знаки можуть ігнорувати водії маршруток. Це «Зупинка заборонена» і цілий ряд інших позначень.

Вказівки, які не дозволяють пересування окремим видам транспорту (трактори, мотоцикли, ТЗ із причепом тощо), не діють для водіїв - територіалів. Так називають кермувальників машин, робота яких прив’язана до певної території.

Окремі таблички не працюють відносно людей з обмеженими можливостями, серед яких інваліди 1 та 2 груп, їх перевізники та перевізники дітей-інвалідів. Переважна частина вказівок не стосується таксі з увімкненим таксометром.

Запам’ятати всі заборонні позначки може бути вкрай складно, а ще важче — вивчити ситуації-винятки. Однак це можливо і навіть необхідно, щоб мати можливість водити автівку, не наражаючи на небезпеку себе та інших водіїв.

Поділитись

Новини по темі: