Початок опалювального сезону, а також як до нього готувалися в Житомирській області, обговорювали під час брифінгу в Житомирській ОВА 7 листопада.
Голова правління АТ «Житомиробленерго» Олексій Шекета розповів про перше випробування енергетичної системи у цьому сезоні. Атака росіян в ніч на сьоме листопада пошкодила електромережі на півночі області.
«Завдяки нашій оперативній роботі станом на сьогодні вже всі споживачі заживлені. І завдяки погоді і тому, що там є сонячні станції, жителі північної частини області споживають зараз електроенергію без обмежень. І за цей період, поки ще триває світловий день, сподіваємося привести основну нашу схему в нормальне положення, щоб до вечора з резервних джерел перейти на основні джерела живлення і споживачі могли споживати електроенергію в повному обсязі. Попри те, що вдаватись до відключень я поки не бачу причин, закликаю до економії», – розповів Олексій Шекета.
Окрім того, він зазначив, що під час підготовки до цього опалювального сезону вдвічі збільшили резерв. Це дозволить швидше відновлювати пошкоджені об’єкти у разі обстрілів.
Житомир отримав дві когенераційні установки для котелень від Агенції розвитку США, розповіла начальниця управління житлово-комунального господарства, енергетичного менеджменту та енергозбереження Департаменту регіонального розвитку Тетяна Варема.
«Одна встановлена в восьмій районній котельні потужністю 0,6 МВт. Наступну встановлять у котельню по вулиці Жуйка до кінця місяця. Підписаний меморандум з інвестором про встановлення таких установок по Житомиру загальною потужністю 24,6 МВт, а також у Коростені. Їх планують ввести в експлуатацію до кінця року. Вони працюватимуть у “острівному” режимі: інвестор вироблятиме електроенергію і генеруватиме її в систему. У разі необхідності теплопостачання підприємство укладе угоду на закупівлю у нього теплової енергії», – розповіла Тетяна Варема.
За її словами, нині в Житомирській області 581 котельня з 926 працює на альтернативних видах палива. Чисельність таких установок щороку збільшують.
Підприємці можуть забезпечити потребу в альтернативних джерелах енергії, скориставшись програмою «Доступні кредити 5-7-9%». За умовами програми, можна придбати і встановити газотурбінні, газопоршневі чи біогазові генерувальні установки, розповіла т.в.о. директора департаменту агропромислового розвитку та економічної Ніна Добринська. За її словами, вже 47 підприємств Житомирської області отримали на відновлення енергетичної інфраструктури кредити на 349 мільйонів гривень.
«Для підприємств, які хочуть у себе розбудувати власну генерацію на суму до 150 млн грн, державою передбачені кредитні кошти. Ці кошти підприємство може отримати в сумі 25 млн євро і на термін до 5-7 років. Базова відсоткова ставка за цей кредит на перший рік складає 13,5%. Крім того, саме за цією програмою ОСБВ та ЖБК також можуть отримати кредит у розмірі до 5 млн грн терміном до 5 років під 7% річних. Окрім того, що бізнес може сьогодні користуватися кредитними коштами, зараз працює доступна програма кредитування саме для населення під 0% на придбання генеруючих установок, що виробляють електричну енергію за альтернативних джерел. Кожен, хто бажає сьогодні придбати сонячні панелі, може отримати кредит, за який держава повністю компенсує відсоткову ставку. Сума цього кредиту може складати 480 тисяч гривень», – розповіла Ніна Добринська.
Журнал Житомира писав раніше, що грант до 2 млн грн на теплові насоси чи сонячні електростанції можуть отримати ОСББ та ЖБК Житомира.
Українці можуть взяти кредит на сонячні панелі під 0% — алгоритм дій від Міненерго.
Безвідсотковий кредит на сонячні панелі для ОСББ: як отримати в Житомирі.
Перспектива сонячних електростанцій у квартирах Житомира: думки експертів.