Ворожі медіа намагаються дискредитувати Збройні Сили України. Росіяни запустили фейк про те, як 40 військових з Житомирщини з’їли передані волонтерами пельмені та померли.
Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck провели розслідування та з'ясували, що це чергова російська брехня.
Фейк про отруєння пельменями
У травні російські медіа та телеграм-канали заявили, нібито українські волонтери передали у 30-ту окрему механізовану бригаду ЗСУ, яка базується у Житомирській області, пельмені. Через цю їжу, за вигадками пропагандистів, 40 військовослужбовців бригади померли від харчового отруєння.
Інформацію про отруєння росіяни начебто отримали з телефону вбитого українського військового. Зокрема в телеграм-каналах можна побачити відео із голосовим повідомленням, на якому розповідають історію про отруєння.
Скриншот публікації
Як було насправді
Аналітики VoxCheck спільно з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» розвінчують російські фейки. Фактчекери запитали у представників 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького, чи були випадки отруєння пельменями серед військових.
У бригаді відповіли, що дезінформацію про отруєну волонтерську їжу серед ЗСУ російські медіа поширювали ще пів року та три місяці тому. Насправді ж за весь цей час ніхто з військових бригади не мав харчового отруєння.
Відповідь 30-ї окремої механізованої бригади
Російське ІПСО з повторюваним сюжетом
Журналістка Bihus.Info Анна Калюжна, яка знімає сюжети на фронті, на своїй сторінці у фейсбуці чотири місяці тому писала про історію з отруєнням військових. За її словами, деякі командири справді надсилали своїм підлеглим повідомлення про отруєння пельменями в одній із бригад. Утім, бригада, у якій начебто отруїлися пельменями, не підтвердила такі випадки.
Схожу історію поширювали у 2014 році. Тоді російські ЗМІ писали, нібито в Луганській області українським військовим у столовій приготували пельмені, унаслідок чого бійці отруїлися. Але, окрім свідчення анонімних лікарів та «постраждалого», немає жодного підтвердження цих випадків.
За словами Світлани Сліпченко, керівниці проєкту VoxCheck, російські пропагандисти поширюють подібні фейки з метою дискредитувати як українську армію, так і волонтерів.
«Пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українських військових та підірвати довіру до волонтерів, які допомагають армії. Подібні фейки запускають з певною періодичністю, аби наратив «небезпека чекає скрізь» залишився у свідомості людей. Також вигадані історії про отруєння їжею від волонтерів може бити по репутації людей, підтримка яких дуже важлива для боротьби з російською армією», — говорить Світлана Сліпченко.
Як вберегтися від російських фейків
Не довіряти медіа та соцмережам, у яких постійно публікують анонімні історії. Такі канали здатні транслювати фейкові повідомлення, перевірити які не можна.
Варто читати офіційні джерела: Міністерство охорони здоров’я, НСЗУ, Житомирська обласна військова адміністрація. Також бригади ЗСУ мають свої офіційні сторінки у соцмережах, і там можна читати достовірну інформацію.
Якщо ви хочете поширити повідомлення, яке викликає у вас бурхливі емоції, треба зупинитися та пошукати більше інформації у достовірних джерелах.
Фото: voxcheck