«Кіборги» вистояли, не встояв бетон», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Бої за ДАП завершилися 8 років тому після підриву обох терміналів та опор будівлі. Українські воїни тримали цей останній донецький рубіж 242 дні.
Журнал Житомира пропонує згадати історію героїчного протистояння й імена тих, хто в цій боротьбі поліг.
Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів.
До оборони аеропорту в різний час були залучені 3-й полк спецпризначення, десантні бригади України та добровольці з Добровольчого українського корпусу (Правий сектор). Селище Піски обороняли підрозділи батальйону МВС «Дніпро-1», артилеристів і танкістів 93-ї механізованої бригади, танкісти 1-ї танкової бригади, які також виконували бойові завдання на території аеропорту.
У жовтні на посилення в Піски та аеропорт перекинуто підрозділи 95-ї аеромобільної бригади, 79-ї аеромобільної бригади, 74-го розвідувального батальйону, добровольчого батальйону «ОУН».
З другої половини листопада Донецький аеропорт та навколишні поселення обороняли бійці 90-го окремого аеромобільного батальйону 81-ї десантно-штурмової бригади, які завдяки своїм успіхам при знищенні бойовиків у першій половині грудня, зокрема російських спецпризначенців, стали відомими на весь світ. В січні 2015 року в обороні нового терміналу брали участь бійці 3-го батальйону 80-ї десантно-штурмової бригади.
Весь цей час наші військові, медики та волонтери хоробро давали відсіч російським окупантам.
У ніч з 16 на 17 січня 2015 року до нового терміналу ДАП прибуває підкріплення від 90-го окремого аеромобільного батальйону. 17 січня кіборги відбили в бойовиків частину території аеропорту, завдавши їм втрат.
Власне, 20 січня 2015 року вважається завершенням героїчної оборони аеропорту.
За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинуло понад двісті «кіборгів».
На житомирському військовому кладовищі поховані: Олександр Атаманчук, Володимир Гнатюк, Дмитро Ільницький, Віталій Мазур, Михайло Рачок, Артур Сілко, Анатолій Стратович, Олег Черниш, Ігор Шолодько, Віталій Гасюк, Олександр Олійник.
Цьогоріч пам'ять "кіборгів", які віддали своє життя, захищаючи Донецький аеропорт, вшановуватимуть в іншу дату – 20 січня.
Зміни до відзначення цієї дати були внесені спільним Наказом міністра оборони та Головнокомандувачем ЗСУ №21/24 від 20 січня 2022 року.
Пам’ятаємо всіх, хто залишив життя у боях за Донецький аеропорт. Слава Героям, які повернулися живими.
Жоден фільм не може передати того, що довелось витримати нашим захисникам, але для кращого розуміння тих подій радимо подивитися фільм “Кіборги”.