22 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Армія
  • Порошенко пропонує запровадити воєнний стан в Україні

Порошенко пропонує запровадити воєнний стан в Україні

  • 26 листопада, 2018 0:35

У ході засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України прийнято рішення про введення воєнного стану в Україні. Відповідне рішення було прийнято через дії Російської Федерації в Азовському морі. За словами Турчинова, військовий стан пропонується ввести строком на 60 днів.

Відзначимо, згідно з законом України "Про правовий режим воєнного стану" він може бути введений як на всій території країни, так і в окремих областях.

Таким чином, РНБО рекомендує президенту України Петру Порошенко ввести воєнний стан в Україні. Тепер Порошенко повинен передати відповідний указ на розгляд Верховній раді. Рада повинна зібратися на позачергову сесію протягом двох днів і розглянути пропозицію президента.

"Я як президент, як верховний головнокомандувач Збройних Сил, відповідно до Конституції приймаю рішення підтримати пропозицію воєнного комітету винести на засідання РНБО відповідне рішення і звернутися з ним до Верховної Ради України", - сказав Порошенко.


Нагадаємо, що 25 листопада 2018 року, Російська Федерація атакувала українські кораблі в Азовському морі, захопивши три українських судна. Як повідомляли в ВМС України, російська сторона відкривала вогонь на поразку. Також повідомлялося, про 6 постраждалих українських моряків.

Через дії РФ президент України Петро Порошенко провів засідання військового кабінету, на якому заслухали голову Генштабу ЗСУ та міністра оборони України. За результатами засідання військового кабінету було прийнято рішення про проведення засідання РНБО для прийняття рішення про оголошення правового режиму воєнного стану.

 

Що таке воєнний стан?


Воєнний стан – це особливий правовий режим, який передбачає:
  • надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози;
  • тимчасове обмеження прав і свобод громадян;
  • тимчасове обмеження законних інтересів юридичних осіб.

Режим воєнного стану в Україні може запроваджуватись в разі: збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності України та її територіальній цілісності. Тобто, формально підстави для введення воєнного стану є.

Воєнний стан вводиться указом президента й затверджується Верховною Радою. Законом надається два дні Верховній Раді для затвердження указу. Після цього указ негайно оголошується в засобах масової інформації.

Що важливо, воєнний стан може вводитись не лише на території всієї держави, а й в окремих місцевостях.
 

Що зміниться в разі запровадження воєнного стану?


Під час введення воєнного стану можуть запроваджуватись наступні заходи:
  •  трудова повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер; 
  •  використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони; 
  •  комендантська година; 
  •  особливий режим в'їзду й виїзду; 
  •  перевірка документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу; 
  •  контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури, друкарень; 
  •  квартирна повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців.

Проте днями, Верховна Рада проголосувала за зміни щодо квартирної повинності під час воєнного стану. Тобто, після підписання закону президентом та оприлюднення, у дію вступлять такі зміни: розселяти по квартирах зможуть не лише військових, але й особовий склад органів і підрозділів цивільного захисту, а також евакуйоване населення.
 

Які права можуть обмежуватись


У період воєнного стану може обмежуватись право на вільне пересування.

Також обмежується право власності через примусове відчуження майна у фізичних та юридичних осіб на потреби оборони. Слід сказати, що законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна в разі його збереження під час використання в період воєнного часу.

Дещо обмежуються й трудові права, через введення трудової повинності. Але, разом із тим, законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок та мінімальна заробітна платня.

Не можуть обмежуватись в період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як – право на життя, на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканість, право на рівність перед законом, право на житло.
 

Чиї повноваження не можна припиняти під час воєнного стану


Зверніть увагу, що в умовах воєнного часу забороняється проведення виборів, референдумів, страйків та внесення змін до Конституції.

Не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради, Уповноваженого Верховної Ради із прав людини, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування.

Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність.

Поділитись

Новини по темі: