Журнал Житомир інфо
УКР | РУС        Сьогодні: Среда, 23 Сентября 2020    09:20:52
Житомир » Новини » Житомир » 2020 » Август » 21 » 08:58:11 оновлено: 09:13:11

Стародавній козацький хрест повернеться в історичний центр Житомира. ВІДЕО

21 Августа 2020, 09:13:11 487 Коментарі 0 Читать на русском

Стародавній козацький хрест повернеться в історичний центр Житомира. ВІДЕО
Козацький камінний хрест, датований 17 століттям, передадуть Житомирському обласному краєзнавчому музею. Ця камінна споруда до 2012-го року була у підвальних приміщеннях колишнього обласного музею природи.

Коли приміщення забрала церква, хрест викинули. Козацький хрест зроблений із вапняку. І на ньому є надписи, які досі не розшифровані. інформує "Суспільне Житомир".
 

"Тут написано: Ісус Христос, далі - року Божого. Тут є літера і, мабуть, вона означала 5 чи 8. Оці дві літери ще потребують додаткового вивчення. Праворуч написано - "юс малий". До 18-го століття літера "Я" часто використовувалася і мала значення - ЯН. Хто такий був Ян, це нам теж потрібно дослідити. Прізвище тут не вказано. Цей напис – дуже цікава загадка. Для нас, краєзнавців, він дозволить відновити нову сторінку в історії нашого міста. Цей камінний хрест є свідченням отих буремних подій другої половини 17-го століття", – говорить краєзнавець Геннадій Махорін.


Краєзнавець впевнений, що цій історичній пам’ятці – понад 500 років. За його словами, такі хрести встановлювали на місцях поховання людей, які мали стосунок до українського козацтва.

ФОТО: Суспільне
 

"На місці Хресто-Воздвиженського храму колись стояла козацька церква. Ймовірно, що біля неї було поховано когось, хто героїчно загинув. Пізніше на тій території, де було поховання, зробили фундамент нової церкви, яка була збудована у 1900-му році. Очевидно, це поховання потрапило на територію фундаменту нової церкви. І лише понад 10 років тому, коли тривали роботи у підвальних приміщеннях, випадково виявили цей хрест. Потім встановили біля Хресто-Воздвиженської церкви. А потім він таємничо щез і згодом виявлений у Червоному Андрушівського району, у монастирі на задвірках. Його вдалося повернути в Житомир. Потім він знов зник. А далі за таємничих обставин з’явився у дворі обласної друкарні", – пояснює Махорін.


Представник управління комунального господарства міської ради Дмитро Ярмолюк розповів, що коли приміщення музею природи передали московському патріархату, вони відмовилися від цього хреста. Сказали, що вони не знають, що це таке. Так цей хрест опинився на балансі комунального управління міської ради.

Ця кам'яна споруда останні три роки перебуває на території комунального підприємства "Зеленбуд". Тепер рішенням міськвиконкому від 19-го серпня її передадуть на зберігання до обласного краєзнавчого музею.

За словами директора музею Романа Насонова, козацький хрест планують встановити на території Магістрату після завершення його реконструкції.
 

Тэги: Житомир, історія, хрест, козацтво
НОВИНИ ТА ОБ'ЯВИ
Коменатрів: 0
avatar

Інші новини Житомир: