У Житомирі працює перший в Україні сміттєпереробний завод. За рік він може переробляти до 85 тисяч тонн сміття, а податків вже сплатив у розмірі 33 мільйони гривень.
Керівник заводу Євгеній Барах розповів Журналу Житомира про особливості та переваги роботи заводу.
Фото: Журнал Житомира
Як відбувається процес переробки сміття
Сміттєвоз заїжджає на територію, його зважують. Далі машина прямує до приймального відділення цеху, де відбувається попередній відбір великогабаритного сміття та інших видів відходів, які не повинні потрапити до сортування та переробки.
Фото: Журнал Житомира
Після механічного сортування - скид в бункерне приймальне відділення. Там через ротосито відсортовується компост від інших видів відходів. Сміття потрапляє на сортувальну лінію, де в ручному режимі працівники здійснюють відбір за фракціями. На лінії працює близько 20-30 людей.
Фото: Журнал Житомира
Відсортоване сміття використовується для вироблення SRF-палива, яке використовується цементними заводами. В інший цех здійснюється передача компосту, який перетворюється на рекультиваційний і надалі використовується полігонами.
«Житомирський полігон теж може його використовувати. Наскільки мені відомо, зараз готується проєкт рекультивації, де наш компост може бути використаний для робіт з прошарування», — зазначає Євгеній Барах.
Завдяки переробці, скло, пластик, плівка, засоби індивідуальної гігієни, які потрапляли на полігон, 45-50% з цих відходів переробляється. Кінцевою метою лишається перехід на переробку 75-80% відходів.
Фото: Журнал Житомира
Переваги сміттєпереробного заводу
Головною перевагою є екологічність процесу, адже захоронення сміття на полігоні призводить до виділення фільтрату, забруднення грунтових вод та навколишнього природного середовища. При його переробці зменшуються ризики забруднення території.
Завод може переробляти до 85 тисяч тонн сміття на рік.
«Вже зараз ми приймаємо близько 100 тонн сміття на добу. Якщо раніше 100% сміття в Житомирі відвозили на полігон, то завдяки заводу до полігону зараз доїжджає тільки 33%-40% від всього сміття. Наш план – ще скоротити цей показник до 15-20% та переробляти на заводі 80-85% сміття Житомира», — каже Євгеній Барах.
Сміттєпереробний завод є великим платником податків та створює робочі місця. На заводі наразі працює близько 60 співробітників. Вони офіційно працевлаштовані, користуються душовими, роздягальнями, кухнею. В планах – разом із зростанням об’ємів переробки сміття поступово збільшити й чисельність працівників до 120 людей.
Фото: Журнал Житомира
За три роки завод вже сплатив понад 33 мільйони гривень податків до міського бюджету.
Третьою перевагою є те, що Житомир перший в Україні почав переробляти сміття. Наше місто передове у плані залучення технологій та реконструкцій.
«Якість послуг покращується завдяки впровадженню таких технологій», — каже директор сміттєпереробного заводу.
Фото: Журнал Житомира
Також завод бере участь в розвитку освіти в місті. Третього квітня цього року завод підписав меморандум про співпрацю з державним університетом «Житомирська політехніка». Студенти спеціальностей «Екологія» та «Технології захисту навколишнього середовища» матимуть прямий доступ до провідних спеціалістів заводу для розвитку своєї освітній, науковій та інноваційній діяльності.
Керівництво та спеціалісти заводу братимуть участь в лекціях, тренінгах та практикумах зі студентами, забезпечуючи студентів сучасними знаннями та вміннями, які відповідають провідним європейським стандартам.
Фото: Журнал Житомира
Чи шкідлива робота сміттєпереробного заводу
При переробці сміття у Житомирі не виділяється шкідливих речовин, адже на заводі не проводять спалювання сміття. Тут сміття лише приймають, переробляють та подрібнюють. Більш екологічним є і паливо, яке завод отримує в результаті переробки.
«Воно виділяє менше шкідливих речовин ніж те саме вугілля, тому воно є менш шкідливим для навколишнього середовища. На нашу продукцію, як SRF-паливо, так і компост, ми отримали відповідні висновки екологічних і санітарно-епідеміологічних контролюючих органів. В нас є відповідні ДСТУ, сертифікати та дозволи, тому жодних хвилювань для мешканців Житомира не повинно бути», — наголошує директор заводу.
Фото: Журнал Житомира
Тариф на переробку сміття
Тариф заводу на перероблення сміття, згідно з договором з міською владою, становить 12 гривень 66 копійок на людину в місяць, або 13,77 гривень - для приватного сектору. Обсяг захоронення буде зменшуватися одночасно зі збільшенням обсягу переробки.
Фото: Журнал Житомира