25 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • Шодуарівський рух у Житомирі бореться за повернення із забуття імені засновника парку

Шодуарівський рух у Житомирі бореться за повернення із забуття імені засновника парку

  • Фото: картина 2020 рік
  • 5 березня, 2023 11:52

4 березня виповнилось 164 роки з дня народження видатного житомирянина Івана Максимільяновича де Шодуара, більш відомого як барона Івана де Шодуара.

Журнал Житомира зібрав думки краєзнавців, істориків та компетентних житомирян про перспективу перейменування парку, інноваційні інсталяції маєтку барона, розвіювання міфів навколо легендарної постаті та власне про Шодуарівський рух у Житомирі.

Міфи та реальність

 

Небагато хто знає про справжню історію створення парку культури та відпочинку ім. Гагаріна, яка змушує пробудити в житомирянах дух старого міста. Адже засновником парку був барон де Шодуар. Дане питання неодноразово піднімалося, обговорювалось і зводилось до одного - цінувати свою історію міста. 

На думку житомирського краєзнавця Сергія Собчука це відкрило б історичне місто як туристичний феномен. Адже одна справа запрошувати на побачення в парк Гагаріна, а інша - романтика альтанок і алей барона Шодуара.

До речі, в роки до війни краєзнавець проводив унікальні та цікаві екскурсії Шодуарівським парком. В арсеналі пана Собчука багато знань про походження та історію родини Шодуарів, про житомирську династію, а саме Станіслава Максиміліана, Івана. Вони були видатними науковцями, діячами Волині, благодійниками–меценатами, попечителями науки та культури, а також колекціонерами. 

Буремна історія та прихід червоних зробили все, щоб "класових ворогів" не стало. Натомість,  реальність та міфи навколо останнього із роду Шодуарів надовго стали єдиними.

Найпопулярніші міфи - безкінечний пошук скарбів Шодуарів, привид барона, лопата Шодуара, підземелля із спадком тощо.

Краєзнавці пояснюють це браком інформації та завжди присутньою в людях авантюрністю до пригод. Усе це прикутує увагу, але історики переконують, що усі скарби були давно розкрадено і навряд чи щось ще закопано чи заховано у самому парку чи місті. Усі інші скарби спадщини Шодуара, які вдалось уніфікувати, знаходять в Житомирському краєзнавчому музеї.

 

Музейні цінності барона Шодуара

 

Частина скарбів баронів де Шодуарів знаходиться у фондах Житомирського обласного краєзнавчого музею - це картини, копії камей, монети, книги, рукописи, епістолярна спадщина тощо. 

“Усе, що зібрано – так чи інакше потребує реставраційно-концерваційних робіт. Щодо книг – наші відвідувачі мають змогу працювати із ними у бібліотеці музею. Якщо говорити про епістолярну спадщину, то це у основній масі листування по судових та боргових позовах французькою мовою”, - повідомив директор музею Роман Насонов.

На жаль, рік війни призупинив роботи із дослідження спадщини баронів. Директор музею Роман Насонов у коментарі зазначив, що наразі роботи з колекції Шодуара у сховищах і є недоступними для відвідувачів. 

“Тема цікава насамперед з огляду на перейменування парку. Не вдаватимусь у  історію, спадок і т.д. Мені здається, що навіть сучасна інфраструктура парку підтягнулася б. Ті ж самі торгівельні точки набули б рис епохи Шодуарів. Сама назва сприяє романтиці. Якщо говорити про відновлення будівлі, то я б подумав. Адже статусу пам’ятки він не отримає, бо не підпадає під пам’яткоохоронне законодавство. Створювати музей Щодуарів? А де відомості про розташування речей і т.д. Робити громадським простором для виставок? Теж не вдячна справа, бо, на жаль, у Житомирі громадські простори перетворюються у торгівельні площі. Я б радше залучив молодь аби розробили віртуальну проекцію будинку, котра б світилася у темряві – це була б фішка парку і пов’язала минуле і сучасне”, - поділився Насонов.

Також пан Роман додав, що пам’ятник у стилі садово-паркової скульптури на одній із алей парку Шодуара було б дуже доречно. 

 

Шодуарівський рух 

 

Довгий час його ім’я  Івана Максимільяновича де Шодуара було забуте, пам’ять про діяльність стерта, а спадщина частково розкрадена й вивезена. Останнє десятиліття все більше дослідників, краєзнавців, істориків намагаються повернути Житомиру історичну справедливість та чинно віддати шану засновнику парку культури і відпочинку, який носить ім’я Юрія Гагаріна. 

Учора у річницю відзначення дня народження барона Івана де Шодуара відбулась зустріч так званного Шодуарівського руху житомирських дослідників. Головна їхня мета - інтегрувати в свідомість і дійсність Житомира витіснену в тінь постать видатного житомирянина.

“Її досягнення ми бачимо в: Поверненні парку ім'я його засновника, а саме Шодуарівський, шляхом прийняття відповідного рішення на сесії Житомирської міської ради; Упорядкуванні усієї матеріальної спадщини родини Шодуар;  Встановленні пам'ятника барону Івану де Шодуару на території подарованого ним місту парку. Ми не сприймаємо жодної іншої комунікативної стратегії з міською владою Житомира, окрім як стратегії співпраці, партнерства і порозуміння!”, - зазначають учасники спільноти.

Фільм 2018 року «Де Шодуар?» про життя видатного житомирського мецената, засновника місцевого парку та декількох маєтків  Івана де Шодуара.

Поділитись

Новини по темі: