25 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • Псевдоісторія: урбаністи Житомира розповіли про дурний смак на «перекроювання» фасадів міста

Псевдоісторія: урбаністи Житомира розповіли про дурний смак на «перекроювання» фасадів міста

  • Фото: Житомир Urban News
  • 17 січня, 2024 11:23

У Житомирі чимало будівель, чиї фасади зазнали ремонтних викривлень. Архітектори, намагаючись донести певний стиль, нав'язливо змінили автентичність житомирської архітектури.

У цьому переконані урбаністи Житомир Urban News, які на прикладах пояснили чому це дурний смак та псевдоісторія міста.

"На щастя, таких будівель в нас не багато, однак певна симпатія до такого «стилю» в наших людей є. Найяскравіший приклад - це будинок Обленерго, йому як нікому краще підходить слово «одоробло». Це чудовисько зʼявилось вже досить давно на місці історичного будинку і його флігеля. Архітектор вирішив «обіграти» історію з сучасність, і нібито вписав старий будинок до нового, але навіть не зберігши пропорції і елементи будинку. Такий вчинок був абсолютно варварським навіть на ті роки, і зараз ця будівля є досить вульгарною на досить спокійному, в плані архітектури, бульварі. Але в ті часи постмодернізм користувався неабиякою популярність в містах України, і не тільки", - розповідають урбаністи.

Фото:  Житомир Urban News

Далі як приклад наводять будівлі по вулиці Басейній, збудовані дещо в еклектичному стилі, і звісно ж нічого спільного з історичною забудовою цієї вулиці не мають.

"Ба більше, такого роду будинки не були ніколи притаманні нашій місцевості, і самі форми і фасади схожі на наївне втілення псевдоісторичного кітчу. Такого роду ансамбль нагадує Воздвиженку в Києві, тому, можливо, архітектори надихались столичними фасадами. Часткового можна віднести до цього напрямку будівлі епархії та бізнес центр «Імперіалъ». Обʼєднує їх те, що стіни в них історичні, а от фасади постраждали від сучасного оновлення. Звісно вигляд фасадів не був кардинально змінений, але він тільки імітує історичність на сучасний лад, і вводить в оману", - йдеться в повідомленні.

Фото:  Житомир Urban News

Майбутній фасад будинку графа Ледоховського. Звісно до кінцевого результату ще дуже далеко, але судячи з робіт і рендерів він також буде імітувати абсолютно видуману історичінсть.

Фото:  візуалізація проєкту

Чому будувати псевдоісторичне це погано

"Такого роду будинки є абсолютно штучними, і не є відображеннями сучасного способу життя і розвитку суспільства, тому не дивно, що вже на початку 20 століття архітектори почали відмовлятись від минулих стилів, і розвиток архітектури почав плавно переходити в кардинально нові напрямки. Тому такого роду самовираження замовників таких проектів є дуже наївним і примітивним. Також згідно Венеційської хартії 1964 року, були створені підходи до будівництва, реконструкції і реставрації в історичних ареалах міст. Головними правилами нових будівель в історичній місцевості є відображення сучасності та інтегрування в історичний простір. Для реконструкції головне використання сучасних методів та матеріалів, які контрастують, і паралельно, підкреслюють автентичність будівлі. А в реставрації головним є використання методик і матеріалів, які були притаманні часу, в якому була збудована будівля. Також ця хартія не допускає будівництво псевдоісторії, адже вона вводить в оману, і знецінює справжні будівлі, тому в європейських країнах такого різноманіття замаху на історизм немає, через це міста виглядають привабливо і справжньо. Насправді прикро, що ця тенденція вимерла не десь в 90-х та 00-х, а тягнеться досі. Від таких будівель місто явно не стає кращим і привабливішим, але головною проблемою все-таки є ще прихильність населення та місцевої влади до таких проектів, і відсутність сучасної якісної архітектури в місті", - зазначають сучані урбаністи.

Фото: різниця в оздобленні фасаду та нових непритаманних акцентів будівлі

Нагадаємо, що Журнал Житомира висвітлював історію знищення архітектурного обличчя Житомира, де відео утеплення фасаду старого будинку викликало резонанс.

Поділитись

Новини по темі: