10 жовтня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • Історія успіху одного з житомирських ОСББ: голова обʼєднання ділиться секретами

Історія успіху одного з житомирських ОСББ: голова обʼєднання ділиться секретами

  • Фото: Маріанна Табакаєва
  • 28 вересня, 2023 18:00

ОСББ — це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, головною ціллю якого є спрощення управління та користування майном.

Завдяки ОСББ мешканці будинку можуть спільно вирішувати нагальні питання, захищати власні інтереси перед управляючими компаніями та використовувати спільний бюджет на власний розсуд. Члени ОСББ самостійно обирають постачальників, які надають якісні послуги за оптимальні ціни.

Голова одного з житомирських ОСББ, Маріанна Табакаєва, поділилась із ЖЖ своїм досвідом організації обʼєднання, розповіла про особливості роботи у воєнний час та найскладніші задачі, з якими доводилось зіштовхуватись.

Очолила ОСББ в декреті: не знала скільки недоспаних ночей і нервів чекає попереду

 

Маріанна Табакаєва займається управлінням будинків з 2016 року, коли у дію вступив закон про ОСББ. Тоді всі будинки постали перед вибором: залишатися зі старим жеком чи створити своє об'єднання і самим управляти своєю спільною власністю.

«У моєму будинку знайшлися небайдужі люди, які вирішили створити ОСББ. Я була у декреті і мені запропонували приєднатися до процесу створення об'єднання. Звучить, ніби я в курсі, як це робити, але насправді, якби на той час я знала, скільки недоспаних ночей і нервів мене чекає попереду - напевно не погодилася», — ділиться Маріанна.

Насправді дівчина дуже вдячна своїм сусідам, які вирішили ризикнути і створити ОСББ, адже на той час чіткого механізму роботи не було встановлено.

«Мені подобається, як змінюється будинок і як змінюється відношення людей до свого майна та людей поруч», — зазначає Маріанна.

Головною метою голова ОСББ вважає доведення будинку до автономної роботи і незалежності від енергоресурсів, де нежитлові та додаткові приміщення приносили б надходження на такому рівні, щоб можна було мешканцям не платити внесок.


Фото: Маріанна Табакаєва

Чи складно вмовити мешканців створити ОСББ

Маріанна зазначає, що у її будинку створити ОСББ було не складно, адже всі вже давно побачили, що гроші надходять у ЖЕК, але на що вони йдуть не зрозуміло.

«З 2016 року маю статистику: якщо у будинку вийшли з ладу комунікації, давно ніхто не прибирав у під'їзді, в ньому постійно темно і тече дах, то сил терпіти вже у людей немає, вони без переконань готові створювати ОСББ. В тих будинках, де ЖКГ ще інколи з'являвся - створення ОСББ могло відкладатися на потім», — стверджує Маріанна.

За словами голови ОСББ, в неї не було проблем зі старшим поколінням, адже її сусіди стараються підтримати чим можуть. Якщо треба, беруть косу до рук та косять траву, коли на рахунку ОСББ недостатньо коштів.

«Звичайно таких людей у будинку 1-3%, однак завдяки таким небайдужим людям насправді і створюються об'єднання», — каже очільниця ОСББ.

Звичайно, є частина старшого покоління, яке боїться змін. В такому випадку варто доводити не словом, а ділом ефективність ОСББ.


Фото: Маріанна Табакаєва

 

З якими складнощами зіштовхується голова ОСББ

Маріанна зазначає, що спочатку було складно, тому що в той час ніхто не розумів як повинен працювати механізм ОСББ. Складно, коли коштів на балансі обʼєднання мінімум, а потрібно приводити до ладу абсолютно все — від комунікацій до фасаду. Не легко на перших порах і з юридичними питаннями.

«Є такий жарт — переписка в чаті ОСББ: голова, коли ви вже зробите так, щоб собаки на вулиці не гавкали, а діти через стінку не плакали. Дайте вже виспатись!» — з посмішкою каже Маріанна Табакаєва.

В перший час вона отримувала багато дзвінків від мешканців будинку. Спочатку мешканці скаржились на комунікації, які потребують ремонту (тече каналізація в підвалі або проблеми з покрівлею). Далі — звертались за необхідності отримати певні довідки.

«Зараз намагаємося зробити так, щоб будинок працював, як годинник, тому дзвінків стало менше. Голова правління ОСББ - це ж і психолог, інколи доводиться вирішувати питання, які не входять в обов'язки», — каже Маріанна.

На питання про найскладнішу задачу очільниця ОСББ зізнається, що їй ще не вдалось її вирішити — як на мінімальний внесок зробити все. За наявності в обʼєднання фінансових накопичень, очевидно, будь-які питання вирішуються значно простіше.

«Рекомендую під час створення ОСББ або одразу зробити одноразовий внесок на першочергові або нагальні ремонти у будинку, або проголосувати за такий внесок, який зможе покрити всі потреби», — наголошує Маріанна.


Фото: Маріанна Табакаєва


Як змінились житомирські ОСББ та забезпечення будинків у місті за останні 10 років

Маріанна Табакаєва каже, що зараз організовувати ОСББ набагато легше, адже всі процеси вже налагоджені.

Також вона відзначає результативність роботи ОСББ. Якщо порівнювати будинок ОСББ та ЖКГ, то різниця завжди помітна. Хоча, не обходиться у цій справі і без людей, які шукають наживи:

«Знаходяться індивідууми, які наживаються на ідеї створення ОСББ, беруть будинок в управління і продовжують паразитувати,  користуючись довірою людей, отримують гроші і роблять вигляд, що щось ремонтують. В такому випадку рекомендую завжди мати активістів у будинку, які зможуть контролювати  управляючі компанії і направляти кошти у вірне русло», — ділиться очільниця.


Фото: Маріанна Табакаєва

Управління ОСББ під час воєнного стану

Маріанна зазначає, що після подій 24 лютого люди стали більш згуртованими, почали  знайомитися з сусідами і приглядатися до підозрілих осіб. Перші місяці кошти на баланс ОСББ майже не надходили.

«Ми не знали, як далі жити, зрозуміло, що оплата комунальних послуг була на останньому місці. Всі капітальні ремонти зараз на паузі», — зазначає Маріанна.

Голова ОСББ наголосила, що наразі для ОСББ одним з найболючіших питань є утеплення будинку за системою «Теплий дім», адже сума відсотків по кредиту дуже висока.

«Проте, наша першочергова задача - допомагати ЗСУ. Чекаємо на перемогу України, не забуваємо донатити та підтримувати наших захисників», — додає вона.

Її будинок організував збір пластикових кришечок і перераховує кошти на фонди, які допомагають нашим військовим. Гарною ініціативою Маріанна вважає збір каштанів. Варіантів багато, каже дівчина, головне — допомагати постійно.

Перспективи розвитку ОСББ у Житомирі найближчим часом

За словами Маріанни, розвиток ОСББ залежить від кількох чинників:

  • Небайдужих людей, які активно займаються управлінням своїх будинків; 
  • Влади, яка максимально допомагає у роботі ОСББ; 
  • Законів та програм, які дозволяють процвітати об'єднанням.


Очільниця ОСББ зазначає, що кілька років тому проводити ремонти співвласникам будинків було легше, адже діяли комфортні програми:

  • При створенні ОСББ надавався один вид капітального ремонту за рахунок міської ради
  • Утеплення будинку за програмою «Теплий дім» допомагало швидше замінити вікна та двері в місцях загального користування
  • Програми співфінансування різних видів робіт у будинку. Вони діють і зараз, але сума і види робіт, у зв'язку з війною, скоротилися.



Фото: Маріанна Табакаєва

 

Поради новачкам, які бажають створити ОСББ

Маріанна наголошує, що не варто боятися починати цю справу, адже багато людей бажає поділитися своїм досвідом.

«Шукайте біля свого будинку успішне ОСББ і задавайте питання, вам обов'язково допоможуть. Звертайтеся в міську раду, там теж неодмінно допоможуть у створенні ОСББ. Не бійтеся боротися із забудовниками, які під себе створюють управляючі компанії. Пам'ятайте - правда завжди перемагає», — наголошує Маріанна.


Фото: Маріанна Табакаєва

Поділитись

Новини по темі: