На вулиці Фещенка-Чопівського увагу перехожих привертає блакитна будівля. Вона була створена у 20 столітті та виконувала раніше роль Земельного банку. Це був перший банк Житомира. Спроєктував його Мечислав Адамович Лібрович.
Відкриття Земельного банку. Його робота
Земельний банк в Житомирі було відкрито після активізації нових господарських та кредитних відносин. Це було повʼязано із прийняттям Столипінської аграрної реформи у 1861 році. Клієнтами банку стали: сільські товариства; товариства, котрі мали трьох господарів; окремі селяни.
Фото мешканців Полісся (1920-1930 роки): konkurent.ua
Перші дві групи могли отримати позику лише за умови взаємної поруки селян. Розмір поруки не перевищував 125 рублів за використання громадою, та 500 рублів за подвірного користування господарем. Найцікавішим для сучасників є термін видачі позики — вона видавалась виключно на 28 років. Перед оформленням позики працівники банку ретельно оцінювали платоспроможність селян та якість їх землі.
Як змінювалась роль будівлі з ходом історії
За історію свого існування споруда змінила чимало власників, а її стіни стали свідками унікальних подій. В часи радянської влади у будівлі банку розташувалась Надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією та саботажем. Після цього територію зайняв Народний комісаріат внутрішніх справ срср (НКВД).
Фото: argumentua.com
Під час окупації Житомира німецькими військами, замінивши попередніх фашистів, банк зайняло гестапо. Після звільнення країни від загарбників, у будівлі розташувався Комітет державної безпеки, а з приходом Незалежності вона перейшла у розпорядження Служби безпеки України.
Варто сказати, що наразі приміщення першого житомирського банку знаходиться під захистом держави, оскільки є однією із памʼяток архітектури.
Фото: uk.wikipedia.org