26 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • Історія Михайлівської вулиці: як околиця стала центральною вулицею Житомира

Історія Михайлівської вулиці: як околиця стала центральною вулицею Житомира

  • Фото: MoeMisto.ua/Журнал Житомира
  • 26 квітня, 2023 13:10

Далеко не кожне українське місто може похизуватися наявністю справжньої пішохідної вулиці, де можна спокійно прогулятись без зайвої метушні у будь-який час. В Житомирі ж розташована відома та сповнена історій вулиця Михайлівська.

На момент свого створення вулиця називалась Піліпонівською, тому що виникла на місці селища старообрядців піліпонів. На той час це була околиця міста, проте в середині 19 ст. тут почав активно розростатись центр Житомира.


Фото: MoeMisto.ua

У 1936 році Михайлівська вулиця стала першою асфальтованою дорогою міста. Там почали проводити демонстрації та паради. Пішохідною вулиця стала лише у повоєнні роки, коли місцева влада вирішила перекрити її.

Як змінювалась назва вулиці з плином часу

Під час німецької окупації вулиця звалась іменем Герінга. У 1942 її було перейменовано на Малу Коростенську. Далі було прийнято рішення назвати її вулицею міськради, а у 1957 році — вулицею Рад. Проте, житомиряни все одно продовжували називати її Михайлівською. У 1991 році було відбудовано храм архангела Михаїла, а вулиці офіційно повернули її назву.


Фото: zhitomir-online.com/moemisto.ua

Відомі постаті, що жили та працювали на Михайлівській

Навіть у наші дні на вулиці можна побачити чимало памʼяток архітектури, відвідати будинки, де проживали відомі культурні та громадські діячі. З Михайлівською повʼязані імена таких видатних особистостей: композито­ри Михайло Скорульський, Віктор Косенко та Борис Лятошинський, драма­тург Іван Кочерга, актори Амвросій Бучма та Наталія Ужвій, талановитий маляр і поет Максиміліан Волошин, гордість української нації — поетеса Леся Українка та поет Микола Зеров, композитор, поет і диригент Іван Сльота.

З кінця 19 ст. Михайлівська стала центром дозвілля та торгівлі у місті. На перших поверхах будинків розташовувалось 56 магазинчиків, кафе, ресторанів, кінотеатрів, готелів, майстерень та перукарень.

Для місцевих жителів на початку минулого століт­тя вже не були новиною сінематографи «Люкс» або «Рим» (тепер кінотеатр ім. Івана Франка), в яких таперами (тобто супроводжувачами німих фільмів) були згодом ві­домі українські музикан­ти Михайло Скорульський та Віктор Косенко.

На вулиці Михайлівський зростав і Михайло Усанович, який згодом став соратником першого президента Всеукраїнської Академії наук Володимира Вернадського, а потім вченим-хіміком зі світовим ім’ям.


Фото: MoeMisto.ua

Відомим є будинок «короля рукавичок» (вул. Михайлівська, 8) на розі вулиць Михайлівської і Бориса Лятошинського. Це триповерхова будівля у стилі модернізованої готики, котра має оригінальну форму вікон та фасаду.

Не дарма на першому поверсі споруди знаходиться ресторан «Дім Трибеля», адже його побудував житомирський фабрикант Гілярій Трибель. Він виробляв рукавички, які славились стилем у всьому світі.

У ньому знахо­дилась редакція газети «Робітник», в якій працював видатний український письменник і драматург Іван Кочерга. Також тут бувала легендарна українська поетеса Леся Українка. 


Фото: MoeMisto.ua

За адресою Михайлівська, 21, раніше була розташована садиба, де народився та виріс видатний український історик Аполлон Скальковський. Саме він знайшов унікальний архів Запорізької Січі, на підставі якого ним було написано фундаментальні роботи про історію козацтва.


Фото: Ratelist.top

Михайлівська вулиця сьогодні

Вулиця з багатою історією продовжує приваблювати мешканців та гостей міста різноманіттям кавʼярень, ресторанів, магазинів та салонів. Тут люблять проводити свій час творчі люди. Це досі одне з найпопулярніших місць в Житомирі для прогулянок, побачень та відпочинку.


Фото: zhytomyr-future.com.ua


Фото: via-regia.org.ua

Поділитись

Новини по темі: