23 липня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Житомир
  • Хрущівку в центрі Житомира готові комплексно модернізувати естонці своїм коштом: чекають згоду мешканців

Хрущівку в центрі Житомира готові комплексно модернізувати естонці своїм коштом: чекають згоду мешканців

  • Фото: Житомирська міська рада
  • 23 липня, 2025 16:04

Об’єкт вже обрали — будинок на Новому Бульварі. Якщо мешканці підтримають проєкт, це стане першим пілотом естонської реновації старого житлового сектору в Україні. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. 

«Ми вимірюємо будинок за допомогою сучасних технологій і виготовляємо утеплюючі панелі на заводі. Потім — монтуємо їх на фасад. Все як у конструкторі. Але це не просто утеплення — це повна реновація: фасад, вентиляція, нова електрика, вода, опалення», — пояснюють представники естонської урядової організації ESTDEV, показуючи фото естонського будинку “до і після” реновацїї. Колись це була звичайна радянська «хрущовка». Тепер — енергоефективний сучасний будинок.

Свого часу Естонія взяла тотальний курс на реновацію старого житлового сектору, вже пройшла чималий шлях і сьогодні пропонує Житомиру амбітну ініціативу — здійснити перший в Україні пілотний проєкт з комплексної реновації старої п'ятиповерхівки за естонською моделлю.

Нове оздоблення ззовні, нова система опалення, енергоефективні вікна з балконами, нова вентиляція та нова якість життя для мешканців... Все це також може стати реальністю для Житомира.

Будинок вже обрали — на Новому Бульварі. Після аналізу технічного стану трьох потенційних об'єктів, саме ця «хрущовка» стала першою у списку на комплексну реновацію. І цілком можливо, що фото “до/після”, які сьогодні показують естонські партнери, з’являться і в нас.

Естонські експерти вже здійснили й технічну оцінку будинку та провели попередній аналіз документів, які надало правління ОСББ.

Цей будинок не відповідає навіть мінімальним вимогам енергоефективності. Цегляна будівля без утеплення має енергетичний клас G — найнижчий із можливих. У буквальному сенсі тепло йде крізь стіни.

Волога — ще одна проблема. В підвалі немає підлоги, лише ґрунт. Через це волога постійно піднімається по стінах, впливає на сходові клітки, руйнує штукатурку і шкодить здоров’ю мешканців. Часті пориви в транзитній тепломережі, яка проходить крізь підвал. Труби старі, корозійні, підвал регулярно затоплює. Мережі по стояках в аварійному стані.

"Естонські інженери зробили висновок: саме цей будинок потребує реновації найбільше", — говорить Данило Швець, представник компанії «Швець та партнери», яка є партнером естонської компанії Inopolis.

Йдеться про комплексне оновлення всього будинку: утеплення фасадів фабричними модульними панелями за прикладом Естонії, гідроізоляція підвалу й облаштування укриття, заміна всіх внутрішньобудинкових інженерних мереж (вода, каналізація, опалення), ремонт сходових кліток і загальних зон. Відселення мешканців не передбачене: це ще один плюс моделі фабричної реконструкції. Її розробили в Талліннському технічному інституті.

"Заміряється будинок, точне розташування вікон, і на заводі виготовляються готові утеплені фасадні панелі, які монтуються на місці. Наче з конструктора. Це прискорює роботу і зменшує дискомфорт для мешканців. Тому і відселення мешканців це не потребує", — пояснюють естонці. Кажуть, вони реалізували тисячі таких об’єктів — і цегляних, і панельних будинків, дуже схожих на житомирські.

Головний ефект від такої реновації будинку — це енергоефективність.

«Якщо наразі ціна за опалення квартири 50 м кв. становить 1250 грн за місяць, тобто близько 25 грн за м кв., то після модернізації за таку квартиру сплачуватимуть 600 грн за місяць , тобто близько 12 грн за м кв. За шість місяців економія на опаленні такої квартири становитиме 4 тисячі гривень. Передбачаються і сонячні панелі на даху будинку, які частково покриють споживання», — пояснюють експерти.

Реновацію повністю фінансуватиме Уряд Естонії. Для порівняння: в Естонії держава фінансує 50% вартості такого проєкту, решту беруть на себе ОСББ через кредити.

«Сьогодні Україна — найбільший пріоритет для Естонії. 60% бюджету організації ESDEV спрямовується саме на Україну. Також ми працюємо в Молдові, Грузії, Вірменії. Але саме тут, в Україні, ми хочемо впроваджувати ті технології та рішення, які вже працюють в Естонії. Ми намагаємося адаптувати їх під український контекст, аби відновлення було не лише швидким, а й ефективним»,— кажуть представники ESТDEV під час презентації проєкту у Житомирі.

Тепер рішення — за мешканцями. У будинку 85 квартир, і саме співвласники цього будинку мають прийняти спільне рішення і закріпити його протоколом.

І цей будинок може стати першим в історії Житомира, де «хрущовка» перестане бути символом старого житла, а стане прикладом нового. А пілотний проєкт може дати старт подальшій модернізації старого житлового фонду Житомира.

«Сьогодні ми разом з естонськими партнерами будуємо не лише інфраструктурні рішення, а мости між країнами, які міцніють. Естонські друзі приїжджають, аналізують, пропонують рішення. Житомир відчуває цю підтримку постійно — і в проєктах, і в людському ставленні. Ми вдячні Естонії за системність, технології та віру в наше місто», — секретар міської ради Галина Шиманська.

Поділитись

Новини по темі: