У Житомирі з потеплінням біля водойм можна спостерігати десятки черепах. Виявляється, немає нічого дивного в тому, щоб зустріти поблизу водойми цих мешканців. Вони люблять грітися на сонці, вибравшись на повалене дерево. Адже черепахи як і всі плазуни – холоднокровні. Їм потрібне тепло. Тому вони шукають сонячне місце, щоб вигріватися.
Фото відпочинку черепах оублікував Петро Кухарчук, додавши, що цей вид прісноводних черепах - єдиний представник ряду черепах у фауні України. Офіційно вони називаються болотна європейська черепаха.
Журнал Житомира зібрав трішки більше інформації про вид, який можна зустріти на Житомирщині, а також відповіді, що робити, якщо ви побачили черепаху, скажімо, на дорозі?
Черепахи люблять приймати сонячні ванни
Як розповідають зоологи, в Україні у дикій природі живе один вид черепах – це черепаха болотяна. Вона належить до родини прихованошийних черепах, які поширені по всьому світу. В нас в Україні – це єдиний аборигенний вид, який можна зустріти на водоймах, адже болотяна черепаха – прісноводна.
На Житомирщині вид доволі поширений. Тут більше зручних місць для проживання – боліт, озер, водойм зі стоячою водою.
Болотяні черепахи – хижаки. Полюють вони на земноводних – жаб, тритонів, а також на мілку та хвору рибу, можуть харчуватися молюсками та личинками комарів. Через це їх називають санітарами водойм.
Навесні та на початку літа черепахи особливо активні. Це період розмноження. В цей час їх можна побачити на повалених стовбурах дерев, які лежать у водоймах. Черепахи люблять збиратися групами. Вони гріються. Їм потрібне тепло, адже черепахи холоднокровні, тому вони будуть шукати сонечко та вигріватися.
Фото: Петро Кухарчук
Загалом, черепахи – досить лякливі створіння. Часто при наближенні людини вони одразу ж втікають. Але іноді можуть підпустити і ближче. Їх часто бачать рибалки.
Водяні черепахи – безпечні. У них, як і в птахів, немає зубів. Утім щелепи мають гострі краї, вкриті ороговілим чохликом, щоб ловити і утримувати здобич.
Що робити, якщо побачили черепаху на дорозі
Іноді, частіше навесні, болотяних черепах можна зустріти навіть на дорозі.
Вони мігрують. Навесні черепахи перебираються з місць зимівлі чи з однієї водойми до іншої. Часто люди публікують в соцмережах фото, що знайшли черепашку на дорозі та питають що робити. Головне правило, яке діє щодо всіх диких тварин – її не треба чіпати. Черепаха не потрапила в біду. Якщо ви побоюєтеся, щоб її не переїхав транспорт, можете забрати її з автошляху і перенести на 15-20 метрів від дороги в тому напрямку, в якому вона рухалася, і відпустити. Черепаха знайде, куди їй далі іти. В жодному разі не можна тварину вилучати з дикого середовища.
Черепахи дихають легенями як і інші плазуни, тож можуть легко долати значні дистанції, мігруючи від водойми до водойми.
Скільки живуть черепахи та як охороняються
Живуть болотяні черепахи кілька десятків років. Розмножуються, відкладаючи яйця.
Варто додати, що болотяна черепаха - один з видів, занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, а також охороняється Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі. І найбільша популяція цього виду в світі збереглася саме на території України. Утім, через те, що часто на них полюють браконьєри, виловлюючи для продажу, а також через осушення боліт, обміління невеличких водойм, чисельність виду, на жаль, скорочується.
Починаючи з 2000 року 23 травня в світі започаткували Весвітній день черепах, щоб привернути увагу до проблем загибелі великої кількості черепах через сусідство з людьми.