23 листопада, 2024
Ми в соцмережах

12 маловідомих фактів про Житомир і область

  • Фото: zu.edu.uа
  • 18 липня, 2023 18:00

Житомир — це історичне місто та колиска багатьох всесвітньо відомих діячів культури, науки, державотворців. Тут відбулося чимало історичних подій, з містом повʼязані цікаві та загадкові історії.

Сьогодні ж Журнал Житомира вирішив розповісти про маловідомі факти з життя міста та області.

В Житомирі знаходиться найстаріший театр України

Будівля Житомирської обласної філармонії була колись першим у країні театром. Його побудували у 1858 році за проєктом відомого архітектора Івана Штрома.


Фото: filarmonia.zt.ua


Фото: Вікіпедія (Іван Штром)

Якщо вірити легендам, памʼятка архітектури зʼявилась в Житомирі незаплановано: будівельники переплутали план будівлі із київським та замість звичайного провінційного театру побудували зал на 600 місць у вишуканому стилі.

Завдяки професійності спеціалістів у театрі ідеальна акустика. У свій час на його сцені грали такі відомі актори: Марко Кропивницький, Марія Заньковецька, Віра Комісаржевська, Айра Олдрідж, Поліна Віардо.


Фото: 1552.com.ua


Фото: Вікіпедія (Марко Кропивницький)/Big Kyiv (Марія Заньковецька)


Фото: povaha.org.ua (Віра Комісаржевська)/ Вікіпедія (Поліна Віардо)

Особливе захоплення у глядачів викликали виступи Айри Олдріджа, який двічі відвідував Житомир (у 1865 і 1866). Його гра змушувала плакати, про що писали популярні в той час газети «Губернские ведомости», «Киевлянин», «Антракт».


Фото: соціальні мережі (Айра Олдрідж)

Житомир — портове місто

Багаторічні дослідження краєзнавця Георгія Мокрицького свідчать про те, що Житомир виник як портове торгове місто, адже розташоване на березі річки Тетерів, по якій під час його заснування ходили судна і пролягав торговий шлях греків.


Фото: zhytomyr.one

Через місто пролягає «Королівський шлях»

Більше 2-х тисяч років через Житомир проходить найстаріший та найдовший торговий шлях під назвою «Via Regia», що в перекладі означає «Королівський шлях».

Він бере свій початок аж у сонячній Іспанії, простягається через всю Європу, а до Житомира веде через Львів. Саме цим шляхом століттями подорожують торговці, митці, наукові діячі, несучи до України та з неї свої знання і духовні надбання.

Житомир — промисловий гігант

Попри те, що старше покоління інколи скаржиться на втрату Житомиром бувалої промислової потужності, у місті та на його околицях продовжує працювати сотні підприємств з вітчизняними та іноземними інвестиціями.

Житомиряни мають змогу купувати такі товари свого виробництва: взуття, кондитерські, молочні, м’ясні вироби, одяг, будівельні матеріали, котли, меблі та медикаменти.


Фото: zhzh.info

Осередок єврейської інтелігенції

Мало для кого є секретом, що до Другої Світової війни Житомир був одним з тих міст, де була найбільша єврейська громада. Був у місті і окремий навчальний заклад для людей з єврейських родин.

1884 року будівля природничого факультету Житомирського державного університету ім. Франка виконувала функцію Єврейського учительського інституту. У 1885 році його було закрито «за непотрібністю».


Фото: RateList

Чергове відкриття відбулось двома роками пізніше. Тоді навчальний заклад назвали єврейським училищем. Таких на всю російську імперію було лише два — в Житомирі та Вільно. Саме тому у місті згуртувалися найкращі, найпрогресивніші інтелектуальні сили.

Згодом училище більше не могло вміщати ту кількість студентів, яка до нього прибувала, і у 1890-му році заклад перенесли на Новожандармську вулицю, а будівля на Пушкінській перетворилась на чоловічу гімназію.

За радянських часів у будівлі розташовувались і хіміко-технічна школа, і факультет іноземних мов, а потім її передали природничому факультету ЖДУ.


Фото: zu.edu.uа

 

Житомирська область більша за Ізраїль

Загальна площа Житомирської області становить 29 832 км кв., що робить її пʼятою в Україні за величиною. Площа Житомирської області більша за такі країни, як Ізраїль чи Вірменія.

Житомирський рай для дайверів

Соколовський карʼєр поблизу Житомира має глибину 110 метрів, що робить його дуже популярним серед дайверів. За їх словами, глибини водойми неймовірно гарні.

У південній частині на глибині 5-15 м багато дерев, що створює відчуття, ніби пливеш у лісі. Із західного боку на глибині 22 м лежать два автомобілі: джип і перевернуті на дах «Жигулі»; на східному боці також є затоплені «Жигулі». Досить багато риби: окунь, зграйки плітки.


Фото: snap.com.ua

Житомирщина — батьківщина національної валюти України

Саме тут Центральна Рада прийняла закон про введення грошової одиниці – гривні. Більше того, до повномасштабного вторгнення в Житомирській області виробляли папір для банкнот 15 країн світу.

Словечансько-Овруцький кряж – унікальне місце, якому пів мільярда років

Словечансько-Овруцький кряж являє собою височинне пасмо на півночі Житомирщини. Це залишок стародавніх гір. Довжина кряжу майже 60 кілометрів, він простягається від Червонки до Овруча.

Кряж складається з унікальних порід пісковиків, рожевих та червоних кварців віком близько півтора мільйона років, а також пірофілітових сланців.

На території кряжу розташовані унікальні реліктові рослини Поліського краю. На його схилах ростуть широколистяні та хвойні ліси, скельні дуби, сосна Фоміна, рододендрон жовтий.

З кряжа беруть початок ряд річок, серед яких виділяються: Норинь, Жолонь, Словечна, Ясенець, Грезля.

Каміння, що видобувалось у Словечансько-Овруцькому кряжі, використовували для спорудження Софійського собору, Києво-Печерської лаври та Золотих воріт у Києві.


Фото: discover.ua

Оноре де Бальзак побрався у костьолі на Житомирщині

У Бердичеві розташований костьол св. Варвари, де у 1850-му році взяв шлюб всесвітньо відомий класик Оноре де Бальзак зі своєю коханою Евеліною Ганською, з якою вони вели багаторічну любовну переписку.


Фото: funtime.kiev.ua


Фото: we.org.ua

Найбільша чисельність бобрів

Саме в Житомирській області нараховують найбільшу популяцію бобрів — 7 668 особин. Це становить 22% усього бобрового населення України.

Перша електрична лампочка запалала в Житомирському міському театрі

127 років тому у Житомирі вперше запалили електричну лампочку. Ця визначна подія сталась у місцевому театрі. У 1896 році київська фірма «Ольшевич і Керн» запропонувала місту освітити електроенергією Житомирський театр від тимчасової пересувної електростанції, з чим радісно погодилась житомирська еліта та інтелігенція.

В театрі було змонтовано 300 лампочок по 16 свічок (близько 25 Вт), чотири дугові лампи (близько 2000 Вт) та прилади сценічних ефектів. Енергію для освітлення театру давала динамомашина  постійного струму напругою 110 вольтів, яку крутила пересувна 20-сильна парова машина (локомобіль). Все це устаткування було встановлено в саду біля театру.

Згодом, крім театру, фірма «Ольшевич і Керн» від тієї ж пересувної електростанції освітлювала декілька установ, магазинів і квартир громадян, які не пошкодували великих грошей, щоб мати в себе передові технології.


Фото: we.org.ua

Поділитись

Новини по темі: