За перші три місяці 2025 року в Україні зареєстровано 472 випадки захворювання на кір, що у 20,5 раза більше за аналогічний період торік. Зростання розпочалося ще минулого року: тоді кількість випадків зросла у 6,6 раза — з 65 у 2023 році до 433 у 2024-му.
Найбільше випадків зафіксовано в Закарпатській, Чернівецькій та Одеській областях. Також в останніх двох зареєстровано по одному летальному випадку — це були діти віком 10 років та 9 місяців відповідно. Обидві дитини мали важкі супутні захворювання, повідомляє hromadske з посиланням на Центр громадського здоровʼя МОЗ України.
Кір — одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Період від інфікування до появи симптомів становить 10–12 днів.
У Центрі громадського здоровʼя пояснюють спалах низьким рівнем щеплень: через це не формується колективний імунітет. До того ж вірус кору постійно потрапляє в Україну з-за кордону.
Головна причина — недовіра до вакцинації, каже лікарка-інфекціоністка Марʼяна Максимів. Досі є багато людей, які не хочуть вакцинуватися. А ще останнім часом щеплення діток затримується на тлі війни, бо люди переселяються в нове місце, і не всі відразу стають на облік до нового педіатра.
«У 2024 році першою дозою вакцини було оброблено 91,4% дітей, а другою — 83,4%. Це означає, що залишається значна частка дітей, які потребують захисту», — вказує Центр громадського здоровʼя.
Наскільки серйозна ця хвороба
Кір — не просто «дитяча хвороба», якою легко перехворіти. Він може викликати серйозні ускладнення: від пневмонії до ураження мозку. І це захворювання дуже заразне — за статистикою, під час контакту з хворим 9 із 10 невакцинованих можуть інфікуватися. Вірус здатен циркулювати в повітрі приблизно дві години.
Я часто чую від пацієнтів: «Чи можемо ми, якщо їдемо в маршрутці, і хтось пчихнув чи закашляв, зробити зупинку дихання або прикритися?». І я відповідаю, що, на жаль, від кору це не врятує. Ризик інфікуватися досить високий, - Марʼяна Максимів, лікарка-інфекціоністка
Найважче хворобу переносять діти віком до пʼяти років, бо їхній імунітет іще недостатньо зміцнів. Трапляються досить серйозні ускладнення: запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
Також кір дуже небезпечний під час вагітності, адже збільшує ризик передчасних пологів і навіть викидня в матері та вроджених вад у немовляти.
За даними МОЗ, із 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 хворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.
Хворий на кір може інфікувати інших із продромального періоду, тобто на самому початку розвитку захворювання. У цей період зазвичай зʼявляються такі симптоми, як нежить і підвищена температура, але ще немає висипань на тілі.
В ізоляції хворому потрібно перебувати вже з моменту виявлення хвороби. Через десять діб після появи висипань на тілі вважається, що хворий більше не може інфікувати інших.
Як відбувається лікування
Таблеток від кору не існує — застосовується суто симптоматична терапія. Якщо є підвищена температура, лікар призначає жарознижувальні препарати. Якщо перебіг кору ускладнюється, то призначають специфічне лікування.
Є один препарат, який обов’язково мусить бути під час лікуванні кору в діток, — це вітамін А, бо він захищає зір. Тому що в дітей, хворих на кір, може виникнути ретинопатія і навіть ризик сліпоти, є і такі випадки. Щоб цього уникнути, призначають вітамін А, дозу якого лікар вираховує, відповідно до віку та ваги тіла, - Марʼяна Максимів, лікарка-інфекціоністка
На самі висипання, які виникають при кору, ніяких кремів не потрібно наносити. Висип — це нормальна реакція організму на вірус, і він минає сам, зазвичай протягом п’яти днів.
Хто і коли має вакцинуватися
На сьогодні щеплення від кору рекомендують проводити в дитинстві, двома дозами: першу дозу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) вводять у віці 12 місяців, а другу — у 6 років.
Однак Міністерство охорони здоровʼя вже внесло зміни до календаря щеплень, тому з 2026-го другу дозу дітям уводитимуть у віці чотирьох років.
«Ситуація така, що хворіють зазвичай дітки віком до п’яти років. І тому друга доза в шість років — це вже трохи запізно», — пояснила інфекціоністка Марʼяна Максимів.
Якщо раніше в Україні практикували проведення щеплень просто при школах у медичних кабінетах, то зараз переважно це відбувається через сімейного лікаря чи педіатра.
Що стосується дорослих — їх вакцинують, якщо немає документального підтвердження, що щеплення робили в дитинстві, і якщо людина не хворіла на кір. У такому разі дорослим радять отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.
Вакцина є ефективною на 98% за умови, що було дві дози. Тому проводити ревакцинацію не потрібно, навіть групам ризику — медпрацівникам, освітянам, військовим, студентам, поліціянтам і тим, хто контактував із хворими.
Як щодо протипоказань до вакцинації
Є тільки два абсолютні протипоказання до вакцинації проти кору — це якщо була дуже сильна алергічна реакція (анафілаксія) на попередню дозу вакцини або якщо в людини тяжкий імунодефіцит — серйозне ослаблення імунітету через важке захворювання.
Всі інші протипоказання — тимчасові й ситуативні. Наприклад, вакцинуватися не можна під час вагітності, бо є ризик вад розвитку плоду. Також не слід робити цього під час ГРВІ з високою температурою (понад 38°C) — вакцинуватися можна буде після одужання. І також не проводять щеплення під час лікування, яке сильно пригнічує імунітет (наприклад, хімієтерапії або після пересадки органів), — після одужання щеплення можна буде робити.
Легке нездужання не є причиною відмовлятися від щеплення КПК. Вакцинацію можна робити навіть тоді, коли в дитини нежить, легка застуда з невисокою температурою, сезонна алергія, нетравлення, ріжуться зуби або закладений ніс. Ці стани не впливають на ефективність вакцини й не створюють загрози для здоров’я.
Визначити, що справді в дитини чи дорослого є протипоказання до вакцинації — абсолютне чи тимчасове, — може тільки лікар. Не слід ризикувати здоровʼям через власні припущення про шкоду вакцинації.
Епідемія вже близько
Спалахи кору мають певну циклічність. Вони виникають що 5-6 років. Останній такий був в Україні у 2017–2019 роках. У цей період захворіли понад 115 тисяч людей.
Низка лікарів уже публічно припустили, що епідемія кору може чекати на Україну вже цьогоріч. Лікарка-інфекціоністка Марʼяна Максимів теж допускає, що теоретично це можливо.
Рішення про оголошення епідемії ухвалює ТЕБ та НС за зверненням МОЗ. Вони враховують низку чинників: характер збудника, тип і кількість хворих.
Епідемії кору в Україні ніколи не оголошували, хоча у 2019-му така ймовірність була. Тоді за перші три тижні року кір виявили у 8,5 тисячі українців, з них п’ятеро померли від ускладнень. Тодішня міністерка Уляна Супрун казала, що МОЗ готується скликати комісію, яка розгляне питання про оголошення епідемії. Але епідемії не оголосили, бо в місцях, де були спалахи, провели активну вакцинацію, а нещепленим дітям заборонили ходити до дитсадків та шкіл.
У Центрі громадського здоровʼя МОЗ переконують: попри те, що захворюваність на кір зростає вже другий рік поспіль, якщо зараз активно вакцинувати нещеплених, пік хвороби може припасти вже на цей рік, а далі піти на спад. Тоді кількість людей, які можуть заразитися, зменшиться.
Я щиро сподіваюся, що здоровий глузд і бажання це виправити буде набагато сильнішим, і ми не допустимо до великого спалаху кору в Україні, - Марʼяна Максимів, лікарка-інфекціоністка.