На Житомирщині провели моніторинг роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій (ПМГ). Про результати повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак.
Що показав моніторинг лікарень Житомирській області
У чотирьох медзакладах області приймали у 2024 році пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом:
- Чуднівська лікарня – 43 пологи, у 14 випадках проводили кесарів розтин;
- Любарська лікарня – 29 пологів, з яких одні передчасні, у 4 випадках проводили кесарів розтин;
- Андрушівська міська лікарня – 23 пологи, у 6 випадках проводили кесарів розтин;
- Попільнянська лікарня – 1 пологи.
У свою чергу, автоматичний моніторинг свідчить, що в більшості медзакладів Житомирської області є достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів – застосування тромболітичних препаратів, які допомагають попередити ураження головного мозку та покращити якість життя пацієнта. Згідно з даними автоматичного моніторингу за перше півріччя 2024 року, найвищі показники в таких лікарнях:
- Лікарня №1 Житомирської міської ради – 20%;
- Бердичівська міська лікарня – 16,4%;
- Звягельська багатопрофільна лікарня – 13,3%;
- Лікарня №2 ім. В. П. Павлусенка Житомирської міської ради – 11,2%;
- Овруцька міська лікарня – 10,4%.
У той же час у двох лікарнях області виявлено низький рівень проведення тромболітичної терапії:
- Коростишівська центральна районна лікарня ім. Д. І. Потєхіна – 2,35% (у 2024 році проліковано 90 пацієнтів з інсультом, у 85 випадках – ішемічним, тромболітики застосовувалися тільки два рази);
- Коростенська центральна районна лікарня – 2,4% (у 2024 році проліковано 188 пацієнтів з інсультом, у 167 випадках – ішемічним, тромболітики застосовувалися тільки 4 рази).
У пʼяти лікарнях автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»:
- Обласна клінічна лікарня ім. О. Ф. Гербачевського – 80 ЕМЗ;
- Лікарня №2 ім. В. П. Павлусенка Житомирської міської ради – 74 ЕМЗ;
- Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня – 71 ЕМЗ;
- Житомирський обласний онкологічний диспансер – 65 ЕМЗ;
- Лікарня №1 Житомирської міської ради – 54 ЕМЗ.
Цим медзакладам перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.
«НСЗУ не може платити за послуги, які фактично не надаються або надаються неякісні чи в неповному обсязі. Якщо заклад не надає пацієнтам безпечне і безоплатне медичне обслуговування, договір з ним можуть розірвати. Пацієнт має отримувати лікування там, де є повноцінна медична допомога, і для НСЗУ це принципова позиція», – наголошує голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак.
На сайті НСЗУ вже доступний новий дашборд «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги». На ньому можна переглянути, в якому медзакладі надають ту чи іншу послугу, де є потрібний лікар або де можна пройти потрібне обстеження, а також побачити, скільки людей скористалися певною послугою за останні три місяці, щоб зрозуміти рівень завантаженості.