24 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Здоров'я
  • Школи Житомирщини стануть учасниками дослідження щодо дитячого ожиріння: чому це важливо

Школи Житомирщини стануть учасниками дослідження щодо дитячого ожиріння: чому це важливо

  • Фото: prostir.ua
  • 5 грудня, 2023 16:00

Школи Житомирської області приєднаються до всеукраїнського дослідження щодо дитячого ожиріння.

Воно проводиться у межах Європейської ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я з епіднагляду за ожирінням у дітей (COSI).

Участь у дослідженні візьмуть учні 1-2 класів у всіх регіонах України, зокрема й на Житомирщині, крім окупованих територій та зон активних бойових дій.

Дослідження передбачає опитування, зважування та вимірювання зросту серед учнів 1-2 класів, щоб визначити індекс маси тіла. Також проведуть опитування їхніх батьків та представників навчальних закладів.

Таким чином спеціалістам вдасться зібрати дані про режим харчування та фізичну активність дітей у школі та вдома, про вплив повномасштабної військової агресії рф на зміни у харчових звичках та фізичну активність дітей. Результати очікуються навесні 2024 року.

«Дитяче ожиріння є серйозною проблемою громадського здоров’я в Європейському регіоні. У 2007 році ВООЗ започаткувала Європейську ініціативу ВООЗ з нагляду за дитячим ожирінням (‎COSI)‎ для посилення моніторингу цього фактору ризику та розробки політик для вирішення цієї проблеми на підставі отриманої інформації. Ми раді, що Україна приєдналася до 45 країн, які вже використовують інструмент COSI», – зазначає Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні. 

«Оцінка поширеності неінфекційних хвороб, а особливо факторів ризику їхнього розвитку – задача складна. Офіційна статистика, навіть при її найкращому застосуванні, ніколи не відображає повної картини, особливо, якщо це стосується перехідних станів, невеликих початкових змін у стані здоров'я, а також особливостей ризикованої поведінки та інших факторів». – прокоментувала старт дослідження начальниця відділу наукових досліджень Центру громадського здоров’я Олена Нестерова.


Фото: Unsplash

Чому дослідження важливо провести

Щорічно в Україні фіксують 18–20 тис нових випадків ожиріння серед дітей та підлітків. Дитяче ожиріння тісно пов'язане з факторами ризику неінфекційних захворювань, зокрема й у більш старшому віці: серцево-судинних хвороб (головна причина смерті серед українців), цукрового діабету, проблем з опорно-руховим апаратом та психічних розладів. 

«Ми вперше залучаємо до досліджень таких юних респондентів і дуже раді, що нарешті дослідження вдалось запустити, адже через воєнну агресію росії старт неодноразово відкладався», — додала фахівчиня з наукових досліджень Центру громадського здоров’я Юлія Арабська.

Більше того, ожиріння у дітей пов’язане з невисоким рівнем успішності в школі та заниженою самооцінкою. Понад 60% дітей, які мають зайву вагу до початку статевого дозрівання, матимуть зайву вагу і в ранньому дорослому віці.

Це значно збільшує навантаження на систему охорони здоров’я. Сучасний підхід передбачає не лише забезпечити належне лікування, але й контролювати та профілактувати проблему,  щоби стримати та попередити потенційну епідемію.


Фото: nus.org.ua

Поділитись

Новини по темі: