Школи Житомирської області приєднаються до всеукраїнського дослідження щодо дитячого ожиріння.
Воно проводиться у межах Європейської ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я з епіднагляду за ожирінням у дітей (COSI).
Участь у дослідженні візьмуть учні 1-2 класів у всіх регіонах України, зокрема й на Житомирщині, крім окупованих територій та зон активних бойових дій.
Дослідження передбачає опитування, зважування та вимірювання зросту серед учнів 1-2 класів, щоб визначити індекс маси тіла. Також проведуть опитування їхніх батьків та представників навчальних закладів.
Таким чином спеціалістам вдасться зібрати дані про режим харчування та фізичну активність дітей у школі та вдома, про вплив повномасштабної військової агресії рф на зміни у харчових звичках та фізичну активність дітей. Результати очікуються навесні 2024 року.
«Дитяче ожиріння є серйозною проблемою громадського здоров’я в Європейському регіоні. У 2007 році ВООЗ започаткувала Європейську ініціативу ВООЗ з нагляду за дитячим ожирінням (COSI) для посилення моніторингу цього фактору ризику та розробки політик для вирішення цієї проблеми на підставі отриманої інформації. Ми раді, що Україна приєдналася до 45 країн, які вже використовують інструмент COSI», – зазначає Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
«Оцінка поширеності неінфекційних хвороб, а особливо факторів ризику їхнього розвитку – задача складна. Офіційна статистика, навіть при її найкращому застосуванні, ніколи не відображає повної картини, особливо, якщо це стосується перехідних станів, невеликих початкових змін у стані здоров'я, а також особливостей ризикованої поведінки та інших факторів». – прокоментувала старт дослідження начальниця відділу наукових досліджень Центру громадського здоров’я Олена Нестерова.
Фото: Unsplash
Чому дослідження важливо провести
Щорічно в Україні фіксують 18–20 тис нових випадків ожиріння серед дітей та підлітків. Дитяче ожиріння тісно пов'язане з факторами ризику неінфекційних захворювань, зокрема й у більш старшому віці: серцево-судинних хвороб (головна причина смерті серед українців), цукрового діабету, проблем з опорно-руховим апаратом та психічних розладів.
«Ми вперше залучаємо до досліджень таких юних респондентів і дуже раді, що нарешті дослідження вдалось запустити, адже через воєнну агресію росії старт неодноразово відкладався», — додала фахівчиня з наукових досліджень Центру громадського здоров’я Юлія Арабська.
Більше того, ожиріння у дітей пов’язане з невисоким рівнем успішності в школі та заниженою самооцінкою. Понад 60% дітей, які мають зайву вагу до початку статевого дозрівання, матимуть зайву вагу і в ранньому дорослому віці.
Це значно збільшує навантаження на систему охорони здоров’я. Сучасний підхід передбачає не лише забезпечити належне лікування, але й контролювати та профілактувати проблему, щоби стримати та попередити потенційну епідемію.
Фото: nus.org.ua