22 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Здоров'я
  • Обережно – кліщі! Як вберегтися та що робити при виявленні на тілі

Обережно – кліщі! Як вберегтися та що робити при виявленні на тілі

  • Фото: ілюстративне
  • 17 квітня, 2023 15:00

Останніми роками активність кліщів зросла у декілька разів. Сезон активності починається у березні та триває по листопад. Піки припадають на квітень-травень та серпень-вересень.

Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України попереджає, що кліщі є переносниками багатьох захворювань, серед яких найнебезпечнішими є енцефаліт, бореліоз, рикетсіоз.

Кліщі можуть потрапити на тіло людини при будь-якій погоді, вдень чи вночі. Найчастіше це відбувається під час прогулянки парком, лісом, відпочинку на березі річки тощо.

Чи відчувається укус кліща

При зануренні хоботка глибоко у шкіру людини кліщ виділяє анестезуючу рідину, що робить укус майже безболісним. Саме тому його дуже легко не помітити. Лише через кілька годин після укусу можна відчути дискомфорт на місці розташування кліща.

На тілі людини чи тварини кліщ може знаходитись до 12 діб. Найчастіше його виявляють через 2-3 дні після присмоктування. На місці укусу зʼявляється припухлість, свербіж, почервоніння, а кліщ збільшується у розмірах.


Фото: altamedica.com.ua

Варто зазначити, що чим довше кліщ знаходиться на тілі, тим вищою стає вірогідність зараження смертельною інфекцією.

Який ризик зараження

При виявленні кліща не варто одразу панікувати, адже далеко не кожен з них є переносником страшних хвороб.

«Найвище ризик заразитися на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз), тому що, залежно від сезону, заражено бактеріями борелії близько третини кліщів (у деяких регіонах до 50 %). Бактерії борелії призводять до хвороби Лайма, яка загрожує не менш масштабним ураженням організму: від хвороб серця до порушень у роботі центральної нервової системи, включаючи головний мозок. У половини укушених виробляються антитіла, а в другої половини виявляються симптоми захворювання», — розповідають спеціалісти.

Енцефалітні кліщі в Україні зустрічаються вкрай рідко. Для наших широт більш характерним є західноєвропейський тип кліщового енцефаліту. Він має більш сприятливий перебіг.

Що робити при укусі кліща: алгоритм дій

Помітивши на тілі людини кліща, потрібно витягнути його якомога скоріше. Тут є декілька варіантів:

  • Звернутися до хірурга. Досвідчений фахівець дістане кліща правильно, не створюючи небезпеки для здоровʼя, що часто стається при самостійному витягуванні кровопивця. Лікар дасть професійну рекомендацію щодо ймовірності зараження, лікування та підкаже контакти лабораторій, до яких можна звернутись для дослідження кліща на різні збудники.
  • Витягнути самостійно. Це скорочує час очікування, адже може бути здійснено просто на місці виявлення паразита. Проте, маніпуляцію слід виконувати правильно, оскільки є великий ризик залишити голову кліща під шкірою. Також при неправильному витяганні кліща можна занадто сильно стиснути черевце, через що його вміст потрапить у кров.


Як витягнути кліща самостійно

1. Бавовняна нитка. Нитку слід завʼязати у вузол та розташувати якомога ближче до хоботка. Далі слід закручувати кінці нитки за допомогою кругового руху, потихеньку витягуючи кліща вгору і похитуючи убік. Ні в якому разі не можна робити різких рухів.

2. Пінцетом. Взявши цей інструмент, кліща слід захопити якомога ближче до хоботка та акуратно витягнути, обертаючи навколо осі в будь-який бік. Зазвичай через 1-3 оберти паразита вдається витягнути. Не варто намагатись висмикувати кліща, оскільки є високий ризик відривання голови, після чого вона лишиться в тілі людини.

3. За допомогою спеціальних пристроїв. Це можуть бути кліщеверти, ручка-ласо, стерильна голка.

Після видалення кліща місце укусу варто обробити будь-яким антисептиком.



Куди здавати кліща на дослідження в Житомирі

Як і зазначалось вище, не кожен кліщ є небезпечним та підлягає лабораторному дослідженню. Слід оцінювати тривалість перебування на тілі та кількість крові, що він випив. Якщо кліщ був на тілі менше доби — вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%.

В Житомирі здати кліща на дослідження можна у Житомирському обласному лабораторному центрі МОЗ України, що розташований за адресою вул. В.Бердичівська 64.

«Лабораторному дослідженню підлягають лише живі та непошкоджені кліщі. Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд або поліетиленовий пакет, закрити та доставити в лабораторію на дослідження», — зазначають в установі.


Як вберегтися від укусу кліщів та попередити інфікування

Щоб уберегтися від присмоктування кліща, потрібно слідувати наступним інструкціям:

  • Одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла. На ньому легше помітити повзаючих паразитів.
  • Перебуваючи на природі чи в парковій зоні, варто оглядати себе, рідних та своїх тварин щогодини.
  • Після повернення додому слід знову оглянути кожного члена родини. Особливо уважними варто бути до ділянок тіла, що покриті волоссям.
  • Одяг після прогулянки варто одразу змінити, оглянути, виправити та випрасувати. Цей одяг не слід лишати поруч з ліжком чи спати у ньому.
  • Витрушування одягу не рятує від кліщів!
  • Для захисту можна використовувати репелент (акарицид), котрий відлякує кліщів. При використанні слід обовʼязково дотримуватись інструкції.
  • На прогулянці краще триматися ближче до центру стежки та не заходити обабіч.

Варто памʼятати, що коли кліщ потрапляє на одяг, він залишається нерухомими до того моменту, поки людина не припинить активний рух. Після цього він приступає до пошуку місця, де можна присмоктатись. Цей процес триває від 30 хв до трьох годин, інколи сягає і кількох днів.

Отож, при виявленні кліща на тілі, слід оцінити його розміри та приблизну тривалість перебування на тілі. В разі потреби варто звертатись до лабораторії. В Житомирі вона розташована за адресою вул. Велика Бердичівська, 64. Також лабораторія має контактний номер телефону: 0412-43-18-09.

Поділитись

Новини по темі: