17 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Здоров'я
  • Гінекологиня з Житомира руйнує міфи про жіноче здоровʼя: секс, контрацепція, непліддя, ПМС, самолікування

Гінекологиня з Житомира руйнує міфи про жіноче здоровʼя: секс, контрацепція, непліддя, ПМС, самолікування

  • Фото: bhub.com.ua
  • 2 червня, 2023 11:00

Попри вільний доступ інформації, питання жіночого здоровʼя лишається доволі нерозкритим та загадковим, з ним повʼязано безліч міфів та стереотипів.

Гінекологиня, лікарка-ординаторка центра малоінвазивної хірургії Житомирської обласної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського, Оксана Леонідівна Сова, розповіла ЖЖ про особливості жіночого організму та допомогла зруйнувати деякі міфи.


Фото: Журнал Житомира

Ріст кількості непліддя за останні десятиліття

Кількість непліддя за останні десятиліття збільшилась.

«В 90-х роках 70% становило жіноче непліддя і 30% — чоловіче. Сьогодні це 50/50. Я думаю в звʼязку з війною ці цифри ще зростуть, оскільки чоловіки дуже страждають», — каже Оксана Леонідівна.

Якщо говорити про жіноче непліддя, хотілося б виділити такі фактори як гормональні порушення та запальні захворювання. Останнім сприяють ранній початок статевого життя та низький рівень статевого виховання.

Молоді дівчата та хлопці дуже обізнані про секс  і його задоволення, проте мало знають про небажану вагітність та ІПСШ.

«Гормонального непліддя стало дуже багато. Знову ж таки, харчування і наш психічний стан дуже впливають на гормональний фон дівчат і хлопців. Навіть 30 років назад не було такого відсотку ожиріння, а воно також впливає на гормони», — наголошує пані Оксана.



Фото: РБК-Україна

Які фактори підвищують ризики невиношування

Найбільш негативно на вагітних українок сьогодні впливає нестабільний психічний стан, адже жити у стані війни, стресу та страху надзвичайно важко.

«Треба дбати про свій моральний спокій і правильно розставляти пріорітети: на перше місце ставити себе і свою вагітність, і відсіювати непотрібний інформаційний шум. При потребі можна звернутись до спеціалістів за психологічною та медикаментозною допомогою», — стверджує Оксана Сова.

Це допоможе уникнути негативних наслідків стресу.


Самолікування: думка гінекологині

Оксана Леонідівна негативно відноситься до самолікування. При неможливості очного прийому хоча б по телефону варто обговорити зі своїм лікарем симптоми та, виходячи з цього, підібрати лікування. Взагалі рекомендовано проводити лабораторні дослідження, оскільки без них точно не можна визначити причину тих чи інших симптомів.

«Здайте елементарний мазок. Пацієнтка може думати, що в неї якісь проблеми, а це звичайна фізіологія — в другу фазу циклу виділення стають густіші і біліші. А дівчина вже прийняла антигрибкові і антибіотики», — каже лікарка.


Вакцинування від раку шийки матки

В країнах Європи вже тривалий час проводять вакцинування дівчат від раку шийки матки до початку статевого життя, адже лікарями доведено, що 80% онкозахворювань шийки матки повʼязані із вірусними інфекціями.

«Це потрібно профілактувати, а не лікувати, витрачаючи кошти та ризикуючи життям», — наголошує пані Оксана.

На жаль, вакцинація від ВПЛ не в ходить до календаря щеплень, але якщо у вас є можливість, то краще це зробити. А найбільш ефективною вакцинація є у 9-13 років.


Фото: Unsplash/Afif Ramdhasuma

ПМС — це нормально?

Пані Оксана наголошує, що терпіти симптоми ПМС не потрібно. В арсеналі сучасної жінки велика кількість засобів, які допоможуть впоратись із болем, неприємними відчуттями, дратівливістю.

«Не треба ці дні викидати зі свого життя, вони не повернуться», — каже Оксана Леонідівна.

Болісні менструації можуть мати багато причин, тому вимагають звернення до гінеколога для дообстеження. А вже після встановлення діагнозу можна буде говорити про якесь конкретне лікування.

Етіологія болю при місячних наступна: закидання крові в малий таз + спазм. Спазм знімається спазмолітиками, а допомогти організму вивести кров допоможуть нестероїдні протизапальні препарати.


Фото: rhythmsdance.com.ua

Народиш — пройде: чи справді це так

Ледь не кожна дівчина з певною проблемою (акне, зайва вага, гормональні збої, болючі критичні дні) чула фразу: «Народиш — пройде». Лікарка наголошує, що це твердження актуально не для всіх.

«Пологи — це не вирішення проблеми», — додає вона.


«Бабусина контрацепція»: перерваний статевий акт, годування груддю тощо

Оксана Леонідівна каже, що у 90-х роках у жінок критичні дні починались приблизно через рік після пологів. Сьогодні ж на 3-4-й місяць після пологів настають критичні дні. 

«Але, місячні йдуть уже після овуляції. Тобто, «перші місячні пройшли і тепер я буду запобігатись» — не варіант, оскільки овуляція вже пройшла і жінка вже могла завагітніти», — наголошує гінекологиня.

Тобто, після народження дитини та під час годування груддю контрацепція повинна бути.

«Є контрацептиви, які можна приймати при годуванні груддю. Там міститься той самий прогестерон, який був в організмі жінки під час вагітності», — каже пані Оксана.

Перерваний статевий акт не гарантує запобігання вагітності, оскільки під час статевого акту також виділяється певна кількість сперматозоїдів.

«Серед них може бути дуже жвавенький сперматозоїд, який добіжить до яйцеклітини і жінка буде мати небажану вагітність», — стверджує лікарка.

Багато жінок мають острах щодо прийому контрацептивів, проте сучасні препарати містять у своєму складі мінімальну кількість гормону, що мінімізує можливі негативні наслідки від їх прийому.


Фото: altamedica.com.ua

Секс для здоровʼя: вплив сексу на жіночий організм

Секс позитивно впливає на роботу жіночого організму, якщо він приносить задоволення, наголошує Оксана Сова. Якщо процес для жінки на психологічному рівні дорівнює ґвалтуванню, то ніякої користі для здоровʼя секс їй не принесе.

«Секс покращує кровопостачання внутрішніх органів, дає викид адреналіну, добре впливає на загальний фон організму. Але, не у всіх випадках», — каже Оксана Леонідівна.



Фото: Unsplash/Scott Broome


Вплив харчування на жіноче здоровʼя. Веганство

За останні роки дуже зріс відсоток ожирінь. Такий стан негативно впливає на роботу всього організму, зокрема гормональної системи.

Сучасна людина споживає набагато більше їжі, ніж їй потрібно для життя, що несе за собою негативні наслідки. Харчування повинно бути збалансованим.

Щодо веганства Оксана Леонідівна сказала наступне:

«Навіть для формування яйцеклітинки, зачаття дитини, потрібне мʼясо. Для росту дитини потрібен мʼясний білок. При відсутності мʼяса в раціоні страждає овуляція».


Як часто жінка повинна відвідувати гінеколога

Раз на рік кожна жінка в обовʼязковому порядку повинна проходити повний профогляд у гінеколога. В нього входить:

  • Огляд на кріслі з кольпоскопією;
  • УЗД жіночих статевих органів;
  • Після 40 років обовʼязково слід проходити УЗД молочних залоз;
  • Здача мазків.


Інші дослідження призначаються згідно з наявністю скарг.

«Є безсимптомні захворювання, які можна виявити на ранніх стадіях завдяки огляду», — наголошує гінекологиня.

Дуже важливо знайти свого лікаря, каже пані Оксана.

«Повинен бути контакт. Пацієнт повинен довіряти лікарю і йти з ним на одній хвилі. Тоді все буде нормально», — додає вона.

В заключення інтервʼю Оксана Леонідівна побажала всім здоровʼя, Перемоги і задоволення від життя.

Поділитись

Новини по темі: