27 липня, 2024
Ми в соцмережах

Бережіть свою шкіру: як пов'язані війна, засмага і меланома

  • Фото: Журнал Житомира
  • 21 травня, 2024 19:56

В Україні щороку діагностують понад 3 000 нових випадків захворювань на меланому. Кожен десятий із тих, хто хворіє, помирає протягом першого року. Таку статистику наводить дерматовенеролог Лілія Шинкаренко.

Про те, як убезпечити себе від цієї хвороби розповіла лікарка-дерматовенеролог Лілія Шинкаренко.

Серед факторів ризику появи меланоми: надмірна інсоляція (інсоляція – або по-іншому прийом сонячних ванн - ред), генетична спадковість, тяжкі сонячні опіки у дитинстві, штучна засмага і навіть тривалий стрес (війна). Так, використання солярію може підвищити ймовірність розвитку меланоми на 75%.

«У зв’язку із військовими діями поточна статистика не є абсолютно точною, але щороку чисельність хворих на меланому зростає. Це спричинено низкою чинників, серед яких і війна, і ковід, який бурхливо втрутився в імунну систему людей, і інсоляція — надмірні відпочинки на сонці по 2-3 рази на рік і більше, в тому числі відпочинок не в нашій кліматичній зоні, наприклад на курортах Туреччини чи Єгипту», — розповідає Лілія Шинкаренко.

 

Фото: Журнал Житомира

Діагноз постійно «молодшає»

 

Нині все частіше рак шкіри зустрічається і серед молоді. За словами лікарки, однією з головних причин цього є сонячні опіки, отримані у дитинстві. Вони збільшують ризик розвитку хвороби на 80%.

«Шкіра дітей менш захищена — вона тоненька, бліденька. Перші сонячні опіки в дитинстві якраз можуть бути причиною ранньої меланоми, онкології шкіри, уже, скажімо так, не в 40+ років, а у 25-30+. Так, є тенденція до зростання випадків раку шкіри у молодому віці. З початком війни відбулось збільшення випадків раку шкіри серед людей віком від 20-25 років, якщо раніше такі випадки були характерні для людей віком 30 років і старше», — зазначає Лілія Шинкаренко.

З метою захисту дитячої шкіри від негативного впливу ультрафіолетового випромінювання, рекомендується обмежувати час перебування дітей на сонці.

«Найперше, починаючи від народження, захищаємо шкіру дитинки. Без фанатизму, але потрібно використовувати захисний крем з SPF. Дитина може перебувати на вулиці у ранкові та вечірні години, але в денні години — під час пікової сонячної активності і спеки —  її потрібно захищати від надмірної інсоляції. Якщо вона все ж перебуває на сонці, має бути хоча б у тіні дерев», — каже вона.

Неправильне усвідомлення того, хто саме має займатися лікуванням шкіри, надмірні експерименти та травматизація — усе це фактори ризику розвитку різних проблем та захворювань шкіри. 

«Шкіра — це наша оболонка, яка надає захист від зовнішнього середовища. На жаль, не всі поради та інформація, що поширюються в інтернеті, є достовірними або корисними. Тому важливо звертатися за допомогою до професіоналів і дотримуватися їхніх рекомендацій. Шкіра — це наш захист, а тому ми маємо її доглядати, зволожувати, оберігати, а не отримувати опіки, травмувати й влаштовувати над нею інші тортури», — додає лікарка.

Фото: надано Лілією Шинкаренко

 

Використання SPF

 

«Шкіра потребує захисту під час інтенсивної інсоляції (інсоляція – або по-іншому прийом сонячних ванн - ред). Коли ви йдете відпочивати на річку чи море, тоді, так, використання засобу з високим фактором захисту від сонця (SPF) є обов’язковим. Однак, є певні правила нанесення, які передбачають покриття всієї шкіри та оновлення засобу кожні дві години», — пояснює Лілія Шинкаренко.

Щоб забезпечити ефективний захист від сонця, дорослій людині потрібно нанести на своє тіло приблизно 35 мл засобу:

  •         5 мл на обличчя та шию;
  •         5 мл на передню поверхню тулуба;
  •         5 мл на задню поверхню тулуба;
  •         по 5 мл на кожну кінцівку;

«Це моя думка і я вважаю, що більшість моїх колег її підтримають: якщо людина знаходиться весь день в офісі, прийшовши на роботу рано і повернувшись додому ввечері, то використання засобу з SPF 15-20 є достатнім. Якщо людина проводить більшість часу на вулиці, то рекомендується SPF 25-30. У разі поїздок в більш теплі регіони України або інші країни, необхідно використовувати SPF 50», — зазначає дерматологиня.

 

Сучасні косметичні процедури

 

Усі процедури мають виконуватися виключно кваліфікованими фахівцями в медичних закладах.

«Це має бути сертифікований заклад, де всі спеціалісти ліцензовані, які мають медичну освіту і не перевищують своїх повноважень. Це має бути чітко обумовлено. Не може людина без медичної освіти виконувати, скажімо, нашкірні процедури. Не може спеціаліст без лікарської освіти виконувати втручання під шкіру. Якщо ми робимо втручання під шкіру (ін’єкції), то це повинно відбуватися у медичному закладі, а не в косметологічному салоні. Це мають робити люди з медичною практикою, сертифіковані спеціалісти, які періодично проходять навчання», — розповідає вона.

Для апаратних процедур необхідне використання обладнання, що пройшло діагностику та обслуговування. Усі процедури мають бути виконані з урахуванням індивідуальних особливостей людини та можливих протипоказів. Наприклад, аутоімунні захворювання, період вагітності та лактації, ранній підлітковий вік унеможливлюють виконання низки процедур.

 

Фото: надано Лілією Шинкаренко

 

Своєчасна діагностика родимок

 

За статистикою, 90% випадків раку шкіри виліковний при ранній діагностиці. Саме тому рекомендовано щороку проводити діагностику та обстеження родимок.

«Родимки – це новоутворення, до яких ми завідомо ставимось як до підозрілих. Дерматоскопія – це метод обстеження родимок, який дозволяє на ранніх етапах діагностувати, відсортувати те, що в майбутньому може принести небезпеку. Раз на рік вона має проводитися. Це запорука того, що ми будемо жити довго та щасливо. Якщо ми при огляді виявили підозрілий утвір, ми можемо його видалити. Однак видаляти це також має людина, лікар, який має дозвіл до виконання», — каже Лілія Шинкаренко.

  

Чи убезпечує видалення родимки від онкології?

 

«І так, і ні. Якщо це на ранніх етапах, то так. Ми маємо видаляти ті родимки, які є підозрілі, які можуть в майбутньому привести до онкології. Ми не говоримо за ті родимки, що вже переродилися. Ті однозначно мають видалятися», — зауважує спеціалістка.

Лікарка закликає бути уважними до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких, наголошуючи на важливості регулярних перевірок і своєчасного звернення до фахівців.

«Знаєте, наші батьки часто настільки заклопотані життям, що не звертають уваги на своє здоров’я. Був випадок, коли мама приводить на дерматоскопію підлітка, дівчинку 15-16 років, бо щось її занепокоїло. Під час огляду виявляється, що у дівчинки все добре, і я вже написала своє заключення, ми вже маємо прощатися, коли дівчинка запитує: ''А ви можете подивитися мою маму? Я у неї бачила родимку, яка мені не подобається''. Оглядаю маму —  і там меланома. Такі випадки часто трапляються. Будьте уважними до себе, своїх рідних, батьків. Приїдьте додому, огляньте своїх татів, мам, близьких. Меланома вміє маскуватися, ховатися. Якщо ви бачите, що батьки щось лікують, мастять, використовують народну медицину, а це не допомагає — візьміть їх за руку і заведіть до лікаря. На жаль, дуже часто приводять батьків тоді, коли вже пізно», — ділиться лікарка.

Вона зазначає, що до двох років на тілі людини з’являється приблизно 30% вроджених новоутворень. Від двох років до активного підліткового віку додається ще 30%, і стільки ж з підліткового віку до 35 років. Останні 10% з’являються після 40 років, і саме вони часто є найбільш небезпечними. Меланома може виникнути як на родимці, що була від народження, так і на тій, що виникла згодом.

 

Фото: надано Лілією Шинкаренко

 

Що робити з пігментними плямами

 

Лілія Шинкаренко зауважує, що пігментні плями бувають різного генезу. 

«Якщо це вроджена пігментна пляма, потрібно захищати її від сонця, уникати травматизації, періодично показувати лікарю. Якщо пігментна пляма викликана ендокринним станом або косметичними процедурами, і вона естетично не подобається, її можна видаляти. Проте важливо, щоб процедуру виконував кваліфікований спеціаліст, з використанням відповідного апарату, і в правильну пору року. У такому випадку захист від сонця (SPF) є необхідним цілорічно», — розповідає Лілія Шинкаренко.

Вікова пігментація є результатом тривалого впливу сонця на відкриті ділянки шкіри. Такі плями часто спостерігаються у людей, які багато працюють на сонці. Як правило, ці плями не несуть загрози для здоров’я і є лише естетичною проблемою. Якщо пігментні плями не подобаються з естетичних міркувань, їх можна видалити.

«Щоб убезпечити себе від появи вікових пігментних плям, важливо використовувати сонцезахисний крем (SPF), особливо на відкритих ділянках шкіри. Коли ми, наприклад, йдемо працювати на присадибну ділянку, варто також подбати про відповідний одяг, рукавички, великий бриль, який захищатиме обличчя. У найспекотніший час доби, в обід, уникайте перебування на сонці. Працювати на городі краще вранці або ввечері, коли сонце менш активне», — радить фахівчиня.

За її словами, косметичні процедури, спрямовані на висвітлення шкіри, є безпечними, якщо виконуються кваліфікованим спеціалістом, який має медичну освіту та не перевищує своїх повноважень. Процедура має проходити у медичному закладі та в належну пору року. Також важливо, щоб до її проведення не було медичних протипоказань.

 

Не займайтеся самолікуванням

 

Якщо рана або висип не загоюється місяць і більше, не варто намагатися самостійно вирішити проблему – наносити засоби та звертатися до народних цілителів. Папіломи та родимки не можна перев’язувати або обробляти. Також заборонено робити тату на будь-яких пігментних плямах або новоутвореннях. Найкраще рішення — звернутися до лікарів для професійної консультації та лікування. 

 

Поділитись

Новини по темі: