14 жовтня, 2024
Ми в соцмережах

Антисептики з «совка»: чи ефективні вони насправді

  • Фото: ілюстративне
  • 14 квітня, 2023 14:00

Наші батьки та бабусі, котрі проживали в радянські часи, навчили нас користуватись великою кількістю антисептиків, які були тоді популярні (йод, зеленка, фукорцин...). Вони їх використовували через нестачу дієвих засобів та знань. Проте, навіть молодші покоління продовжують вірити в їх дієвість.

Сайт Бережи себе спільно з фармацевтом Андрієм Чибаром розповіли про властивості популярних в срср та 90-ті антисептичних засобів та зʼясували чи справді вони є дієвими.

Перекис водню

Всі знайомі із цією шипучою рідиною з дитинства. При будь-якому пораненні її одразу заливають туди, навіть не оцінюючи ступінь серйозності. Більше того, концентрація антисептику в цьому засобі настільки мала, що вона не здатна дати бажаного ефекту.

«3% розчин пероксиду водню не є ефективним антисептиком. Маю припущення, що наочна реакція при нанесенні на рану зробила його таким популярним в радянські часи: шипить, отже працює. Отож чистої проточної води замість “перекису” цілком достатньо», — каже Андрій Чибар.


Зеленка

Діамантовий зелений досі є в аптечці ледь не в кожного українця, хоч його ефективність на практиці відсутня. Якщо говорити про вітрянку, то зеленка лиш допомагає визначити чи зʼявились нові прищики, вона їх не лікує.

«Ніхто не перевіряв його ефективність протягом десятиліть використання. Цілком можливо, що багато збудників вже виробили до нього резистентність. Сьогодні ми маємо ефективні антисептики, які не мають такого яскравого забарвлення, то ж “зеленка” це скоріш про “терористичну атаку” на публічну особу, ніж про антисептичну обробку ран», — жартівливо стверджує фармацевт.


Фукорцин

Його, як і попередній експонат, використовують для замазування ранок різного характеру. Він так само допомагає оцінювати динаміку розвитку вітряної віспи, проте не є ефективним при її лікуванні. Пан Андрій наголошує, що на сучасному ринку представлені більш сучасні та ефективні засоби.

Йод

Цей спиртовий розчин справді чудово допомагає знезаразити пошкодження різного характеру, проте, за словами фармацевта, сьогодні є більш гуманні варіанти вирішення таких проблем.

«Спиртовий розчин йоду, який є в аптечці в кожному будинку, це знову-таки більше про каральну радянську медицину. І коли поляк/ка використовує препарат йоду з полівінілпіролідином (повідон-йод), українець/ка мужньо маже ранку спиртовим розчином», — каже Андрій Чимбар.

На його думку, краще обробити поверхневу рану хлоргексидином, а за цим накрити її пластирем.

Хлоргексидин

Ось цей засіб, на думку досвідченого фармацевта, варто покласти до аптечки. Це дієвий антисептик, який не завдає болю та зайвої шкоди при використанні.

Важливо лише звертати увагу на концентрацію розчину — вона повинна бути 0,5-2% в залежності від мети використання. Особливо обережним варто бути при застосуванні засобу для немовлят до 2-х місяців, адже їх шкіра неймовірно чутлива, а визначити алергічні реакції в такої маленької дитини важко.

 

Поділитись

Новини по темі: