CIVITTA та Естонський центр міжнародного розвитку (ESTDEV) розпочали освітню програму «IMPACT-Zhytomyr». 26 листопада у Житомирі зібралися 200 представників ОМС області, щоб розпочати навчання за освітньою програмою «IMPACT-Zhytomyr».
У відкритті взяли участь Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина, перший заступник голови Верховної ради України Олександр Корнієнко, Міністерка юстиції та цифрових технологій Естонії Ліїса-Лі Пакоста, а також голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
Під час повномасштабної війни регіони та громади України долають серйозні виклики: руйнування інфраструктури, брак людського ресурсу через вимушену міграцію, наслідки «енергетичного терору», падіння економіки. Вирішити ці проблеми допоможе стратегічне бачення та вміння залучати грантове фінансування у якісні проєкти відбудови та розвитку.
Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції України Ольга Стефанішина подякувала уряду Естонії за підтримку України та за впровадження програми IMPACT-Zhytomyr, яка допоможе громаді сформувати стратегічне бачення та імплементувати якісні проєкти для трансформації, інновацій та відновлення регіону.
«Європейський Союз часто називають Союзом регіонів, оскільки після вступу країни до ЄС основна діяльність розгортається у двох вимірах: високополітичному та регіональному. Саме на рівні регіонів і громад відбувається розвиток та реалізація бюджетних програм, а також фінансових і екологічних ініціатив», – зазначила Ольга Стефанішина.
За словами першого заступника голови Верховної ради України Олександра Корнієнка, для відбудови та розвитку регіонів важливі не лише глобальні проєкти підтримки від ЄС, а й проєкти співпраці з окремими країнами членами-євросоюзу. Адже це допоможе українським громадам швидше трансформуватися та пришвидшить процес євроінтеграції України.
«Крім проєктів, які зараз є по Україні від Європейського Союзу, ми просимо кожну країну зробити свій великий проєкт. Естонія – перша, хто відгукнулись і взяли шефство над Житомирщиною. Така підтримка дуже важлива для майбутнього України. Чим швидше навчимося думати, працювати, дивитися на світ так, як наші колеги з органів місцевого самоврядування Європейського союзу, тим швидше ми там опинимось. Дякуємо нашим партнерам за підтримку», - зауважив Олександр Корнієнко.
Українські територіальні громади можуть стати самодостатніми та забезпечувати фінансування власних проєктів розвитку. 92% громад України розглядають можливість залучення міжнародного фінансування для відновлення та модернізації, але поки не завжди мають для цього достатньо навичок. Отримати необхідні знання та стати переможними проєктними менеджерами для своїх громад тепер можуть лідери місцевого самоврядування Житомирської області завдяки підтримці естонських партнерів.
Міністерка юстиції та цифрових технологій Естонії Ліїса-Лі Пакоста зазначила, що органи місцевого самоврядування мають великий потенціал для підтримки громад у відновленні постраждалих від війни територій, і вони відіграють важливу роль для України у переговорах з Європейським Союзом.
«На момент вступу до Європейського Союзу саме органи місцевого самоврядування в Естонії були тими, хто виховав у громадах здатність орієнтуватися в моделях фінансування Європейського Союзу та вселив віру у зміни, які відбудуться в результаті вступу. Проєкт, що стартував сьогодні, є своєрідною естафетою, яка дозволяє українським громадам взяти на себе відповідальність за власний розвиток» — сказала Ліїса-Лі Пакоста.
За результатами опитування, проведеного проєктним офісом DREAM, більшість українських громад потребують додаткових ресурсів для ефективної роботи з міжнародними партнерами: допомоги у підготовці проєктної документації та презентацій (65%), у заповненні заявок (63%) та навчанні персоналу (63%). Освітня програма «IMPACT-Zhytomyr» дозволить отримати ці та інші важливі навички.
Це не перший проєкт в регіоні профінансований естонськими партнерами. Естонія долучилася до відбудови Житомирської області від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. За цей час на відновлення регіону було спрямовано понад 12 млн євро. А на 2024-2027 роки передбачена допомога у розмірі 56 млн євро на реалізацію 10 нових проєктів.
Програма IMPACT — це навчальний курс, розроблений спеціально для лідерів місцевого самоврядування Житомирської області консалтинговою компанією Civitta у співпраці з Університетом Тарту та у партнерстві з Естонським центром міжнародного розвитку (ESTDEV). За словами асоційованої партнерки Civitta Україна Іванни Дідур, під час повоєнного відновлення країни фінансування з боку міжнародних партнерів є вирішальним компонентом стійкості та розвитку регіонів. Тому мета освітньої програми: підвищити професійні навички учасників курсу, навчити писати якісні й успішні заявки на гранти та залучати фінансування у розвиток громад.
Голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко зазначив, що курс — це черговий крок у розвитку співпраці регіону з Естонією. Розвиток територіальних громад через залучення міжнародного фінансування — це стратегічно важливий напрямок для відновлення Житомирщини, можливість втілювати проєкти, які дозволять створити нові робочі місця, покращити інфраструктуру та підвищити рівень життя людей.
«Багато наших громад вже активно співпрацюють із різноманітними грантовими програмами. Проте успішне залучення ресурсів вимагає нових навичок — від підготовки заявок до управління грантовими коштами та звітування відповідно до міжнародних норм. Бажаю усім учасникам програми плідного навчання та дякую усім, хто доклав зусиль задля того, щоб такий важливий для громад Житомирщини проєкт був втілений у життя!», — підкреслив Віталій Бунечко.
Під час дводенної вступної зустрічі відбулись воркшопи та хакатон для учасників курсу, де вони визначили пріоритетні проблеми розвитку своїх громад, напрацювали ідеї проєктів для їх рішення.
Онлайн-курс триватиме протягом трьох місяців. У процесі навчання під наставництвом досвідчених менторів учасники працюватимуть над розробкою власних проєктів. Якісні концепти можуть бути подані на фінансування ЄС.
Проєкт втілюється CIVITTA Україна у співпраці з Університетом Тарту за підтримки Уряду Естонії, Естонського центру міжнародного розвитку (ESTDEV), Житомирської обласної державної адміністрації та Агенції регіонального розвитку Житомирської області.