Після оприлюднення результатів перевірки екологами викидів котельні в установі виконання покарань №8 жителі двох багатоповерхівок на вулиці Грушевського збираються звертатися до президента України і народних депутатів. Люди не погоджуються з результатами перевірки і наполягають на тому, що дим і їдкий запах йдуть саме з котельні цієї установи, йдеться в сюжеті Суспільного.
Мешканці багатоповерхівок на Грушевського, 97б та 101 розповіли, що дим та сморід, який, за їхніми словами, йде з котельні установи виконання покарань №8, заважає їм нормально жити.
"Зараз 8:25 на годиннику, і вони (котельня — ред.) починають топити. Сьогодні цей дим йде в напрямку не до нашого будинку — він в іншому будинку у квартирах. А так вже був би в наших квартирах, і ми б цим дихали. Ми спочатку не могли зрозуміти, звідки це і що це. Потім почали люди скаржитися, що діти кашляють, хворіють бронхітами", — говорить мешканка багатоповерхівки на Грушевського, 97б Інна Жилюк.
Ще одна мешканка цього будинку Інна Андрєєва розповіла, що через смог та сморід їй та її дитині важко дихати. Появу в себе хвороби дихальних шляхів жінка також пов'язує з цим.
"Живу тут 2 роки. Маю маленьку дитину віком 4 з половиною роки. Скажу вам, що навіть просто прогулятися з дитиною тут неможливо. Дихати немає чим. Восьмий поверх: відкрити вікна та провітрити навіть вночі теж неможливо. Коли вони починають палити, то ти задихаєшся. Я — медик і кожних пів року проходжу медогляд. Раніше я не мала жодних проблем зі здоров'ям. Рік тому я почала задихатися. Пройшла всі обстеження, і от — нещодавно мені поставили діагноз "бронхіальна астма", — сказала Інна Андрєєва.
Котельню в установі покарань №8 експлуатує ТОВ "АЛЬТЕРЕНЕРГО ЛТД". Зі слів Інни Жилюк, раніше вони зверталися з усними та письмовими скаргами до керівниці підприємства Олени Консевич, яка відповідала, що викиди з котельні підприємство контролює.
16 та 17 липня фахівці Державної екологічної інспекції Поліського округу отримали від Міндовкілля дозвіл на перевірку викидів котельні. Лабораторні дослідження не показали перевищення нормативів гранично допустимих викидів.
"На вулиці літо, і підприємство не працювало на ту потужність, на яку воно працює в зимовий час. Там стоять 3 котли, але, по факту, на час перевірки в роботі був тільки один, бо влітку цього вистачає. Зараз один котел використовують для нагріву води. Оскільки це режимний об'єкт, куди працівникам екоінспекції не так легко зайти, тому вимірювання ми проводили лише на другий день перевірки. Допускаю, що це могло вплинути на якість нашої перевірки, бо суб'єкт господарювання мав можливість підготуватися до цієї перевірки і використовувати в якості енергетичного матеріалу лише ті речовини і ту деревину, яка дозволена", — сказав журналістам заступник начальника Держекоінспекції Поліського округу Сергій Малярчук.
Зі слів Інни Жилюк, після завершення перевірки 17 липня, коли інспектори поїхали, в котельні знову почали топити.
Директорка товариства "Альтеренерго" Олена Консевич сказала журналістам Суспільного, що їхнє підприємство не має стосунку до шкідливих викидів в атмосферу.
"Це проблема міста. Ми — не винуватці цієї проблеми. От наша котельня задимить там 5 хвилин і ніби після цього відчувають їдкий запах. Але одночасно по промзоні працює дуже багато виробництв, які там палять дровами і не мають дозволи на викиди. Це не моє питання лізти в господарську діяльність інших підприємств, і не мені судити цю діяльність. Але ця проблема існує і потрібно її шукати", — сказала директорка ТОВ "АЛЬТЕРЕНЕРГО ЛТД".
За словами Олени Консевич, до моменту, коли екологи оголосили результати перевірки, їй ніхто не вірив, що це не їхнє підприємство є джерелом смогу і смороду. Тепер це підтверджено документально.
"Перевірка показала, що я говорила правду. Взимку людям щось не подобалося, тепер знову їм щось не подобається. Зараз наша котельня працює мінімально — у визначені часи. Ми гріємо воду і готуємо пар для приготування їжі. Буде опалювальний сезон — добре, я ж не проти. Нехай ініціюють ще одну позапланову перевірку", — відповіла Олена Консевич.
Жителі двох багатоповерхівок на вулиці Грушевського сказали журналістам, що збираються продовжувати боротьбу.
"Ми будемо добиватися і просити міську владу про допомогу у вирішенні цього питання. Будемо звертатися до преси. Якщо це нічого не дасть, ми будемо звертатися до Верховної ради, писати до президента України про цю ситуацію, яка в нас склалася. Будемо звертатися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. А що нам залишається?" — зазначила Інна Жилюк.
Що відомо про ситуацію з котельнею в установі виконання покарань №8
Журнал Житомира писав про Дим, смог та сморід: мешканці району біля житомирської тюрми просять зупинити викиди.
26 червня 2025 року на сесії депутати Житомирської міськради проголосували за звернення до Міндовкілля з приводу ситуації із забрудненням повітря в Житомирі викидами однієї з котелень.
16 липня екологи почали перевіряти роботу котельні на території Житомирської установи виконання покарань №8. Дозвіл на перевірку фахівці Держекоінспекції Поліського округу отримали від Міндовкілля та Мін'юсту.