15 січня, 2025
Ми в соцмережах

Як Україна проголошувала Незалежність 32 роки тому: цікаві факти

  • Фото: Укрінформ/Polskie Radio/архів
  • 24 серпня, 2023 11:26

Житомир разом зі всією країною відзначає 32 річницю проголошення незалежності. Цей день проходить в бою, в напрузі, в непевності в майбутньому. Проте, ми єдині у своєму бажанні лишатись вільними і незалежними.

24 серпня оповите цікавими подіями, про які сьогодні згадає Журнал Житомира.

Як пройшов день проголошення незалежності України

24 серпня 1991 року о 10:00 відбулось відкриття позачергової сесії Верховної Ради України. Під стінами парламенту зібралось 50 тисяч людей.

Подіям передувало ухвалення Декларації про суверенітет, Революція на граніті та спроба державного перевороту в москві.


Фото: скриншот відеоматеріалу ВВС Україна


Фото: ukr.net


Фото: ukrinform.ua



Дискусії у парламенті не припинялись протягом дня.

«Що вам потрібно радитись, я хочу вас запитати. І скільки вже можна радитись? Сьогодні час такий, що кожен депутат має мати свою власну позицію», — сказав Леонід Кравчук. 


Фото: скриншот відеоматеріалу BBC Україна

Час голосування прийшов. 

«Постановою Верховної Ради Української РСР проголосити 24 серпня 1991 року Україну незалежною демократичною державою», — урочисто проголосив Леонід Кравчук.

«За» проголосували 346 із 362 присутніх депутатів. Залу наповнили оплески.


Фото: Укрінформ

Цього ж дня до сесійної зали внесли синьо-жовтий прапор, а представники опозиції заспівали біля трибуни «Червону калину».

Під стінами парламенту щасливі українці скандували: «Незалежні!».



Цікаві факти про День Незалежності України

  • Вперше День Незалежності України святкували 16 липня, у день, коли Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Саме на основі цього документу 24 серпня проголосили незалежність. Саме тоді і вирішили відзначати свято в цей день.



Фото: архів

  • Рішення про проголошення незалежності прийняли за допомогою всенародного референдуму, на який винесли лише одне запитання – «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Понад 90% українців в усіх областях країни висловили схвальну думку. Найбільша підтримка була в Тернопільській (98, 67%), Івано-Франківській (98, 42%), Львівській (97,46%), Черкаській (96, 93%), Рівненській (95,96%) та Київській (95,52%) областях.
  • 24 серпня 1991-го скликали надзвичайне позачергове засідання Верховної Ради УРСР. Це сталося через три дні після подавлення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які прагнули повернути СРСР без демократичних перетворень і «перебудови».
  • За незалежність України проголосували 346 депутатів, і навіть комуністи. Представник компартії Олександр Мороз запропонував серед перших кроків незалежної влади реформувати армію і ввести власну валюту. 



Фото: volyn.com.ua

  • Одразу після завершення позачергового засідання, 24 серпня 1991 року, опозиціонери виконали гімн Українських Січових стрільців біля трибуни. Пісню підхопили навіть мітингувальники на вулицях.
  • Чернетку Акту про проголошення незалежності України Левко Лук’яненко і Леонтій Сандуляк написали у шкільному зошиті за півтори години вранці 23 серпня. На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишають написи: «Слава Україні», «Ще не вмерла і не вмре», «Від сьогодні – будьмо».


Фото: архів

  • В’ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор, який був із протестувальниками на барикадах біля російського Білого дому. Його ж Чорновіл запропонував символічно підняти над куполом парламенту.
  • Прапор піднято на офіційному флагштоку біля київської міськради. Це вперше з червня 1920 року український прапор замайорів над Києвом.
  • Державний прапор України офіційно затвердили як державний символ України 28 січня 1992-го. У серпні 2004 року Президент підписав Указ про встановлення Дня Державного Прапора України, який святкують щороку 23 серпня.
  • 24 серпня 1994-го в Києві на Хрещатику відбувся перший військовий парад, присвячений дню проголошення Незалежності України.



Фото: Big Kyiv

  • Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.
  • Першою українську незалежність визнала Польща.


Кілька цікавих фактів про Україну

  • Україна – найбільша за площею держава Європи.
  • Українська мова у 1934 році на конкурсі краси мов у Парижі визнана як найкраща, наймилозвучніша й найбагатша мова світу, і посіла друге місце після італійської.
  • Українців визнано найспівучішою нацією, яка створила найбільшу кількість народних пісень ‒ близько 200 тис. Жодна нація не має такої кількості пісень, які створив український народ самостійно. В ЮНЕСКО зібрана дивовижна фонотека народних пісень світу. У фонді України перебуває 15,5 тис. пісень. На другому місці ‒ з кількістю 6 тис. народних пісень ‒ Італія.
  • Українська Конституція – одна з найдавніших у Європі. Правда, мова не про сучасний варіант основного закону, а про Конституцію Пилипа Орлика, проголошену ще у 1710-му.



Фото: РБК-Україна

  • Україна добровільно відмовилась від ядерної зброї, арсенал якої був третім за величиною у світі, та передала усі боєголовки і ракети рф. Українські політики одразу зробили державу беззахисною. В обмін отримали гроші й офіційні гарантії безпеки від ядерних держав – зокрема росії, з якою нині триває війна.
  • Першим вищим навчальним закладом у Східній Європі стала Острозька академія. 1576 року її заснував князь Острозький Костянтин-Василь.
Поділитись

Новини по темі: