15 жовтня, 2024
Ми в соцмережах

Виховання дитини з аутизмом: Мама на Мільйон ділиться своїм досвідом

  • Фото: Людмила Грищенко
  • 21 березня, 2023 18:00

Аутизм — це стан, що розвивається у дітей приблизно до двох років та проявляється у специфічних порушеннях соціальної взаємодії та спілкування. На жаль, в Україні і досі існує безліч стереотипів, які стосуються людей із аутизмом. Часто оточуючі неадекватно реагують на їх присутність, не розуміючи як себе поводити.

Журнал Житомира поспілкувався із житомирянкою Людмилою Грищенко, мамою семирічного Марка, у якого наявні розлади аутистичного спектра. Вона поділилась досвідом виховання особливого хлопчика та розкрила свої секрети успіху.

Людмила Грищенко — переможниця конкурсу "Мама року 2011", відома блогерка та організатор семінарів для батьків дітей з аутизмом, учасниця проєкту "Холостяк" 2016 року. На своїй сторінці в інстаграмі (нікнейм Мама на Мильйон), Людмила має більше ніж 55 тисяч підписників.

Фото: Людмила Грищенко

Як сприймають дітей з аутизмом за кордоном: тут це нікого не бентежить

Велику різницю між сприйняттям дітей із аутизмом в Україні та країнах Заходу Людмила відчула після вимушеного переїзду до Німеччини через повномасштабне вторгнення росіян. Наразі вони з сином проживають у Гамбурзі. На своїй сторінці у одній із соціальних мереж вона написала:

«У магазині, лікарні, басейні чи на дитячому майданчику, коли щось відбувається чи Марк проявляє себе не зовсім виховано, я завжди прошу пробачення і кажу що він аутист, щоб було зрозуміліше чому саме так. І знаєте що я чую у 98% випадків? «Все добре, не переймайтеся, він такий милий і красивий. Мій ще й не таке виробляє…». Ні страху, ні осудження…Тут це нікого не бентежить».

Людмила ділиться, що під час прогулянок із сином у Житомирі її могли попросити забрати Марка з майданчика від інших дітей.

Фото: Людмила Грищенко

Діти із аутизмом інакше сприймають світ навколо, їх мозок функціонує іншим чином. Людмила каже, що якщо її сина попросити принести тарілку чи чашку з кухні, він цього не зробить. Проте, він здатен на речі, яких не роблять його однолітки.

Спеціалісти наголошують, що діти із аутизмом здатні швидко помічати та запамʼятовувати дрібні деталі, в них краща зорова памʼять та образне мислення, вони більш креативні. Зазвичай такі діти прагнуть контакту, проте не вміють легко його встановлювати, адже розпізнавати жести, міміку, інтонації, розуміти натяки при аутизмі дійсно дуже важко. Нерідко у дітей з аутизмом відсутній зоровий контакт, проте це не означає, що вони байдужі до інших. Навпаки, вони часто побоюються зачепити чужі почуття, образити, тож занадто нервують.

«Марк ходить до школи для особливих дітей і я не маю контакту з його нормотиповими однолітками. Взагалі останні кілька років я свого сина ні з ким не порівнюю. Я розумію чого він повинен навчитися, щоб жити нормальним життям і ми до цього йдемо», — каже Люда.


 

Фото: Людмила Грищенко

Як проходить навчання Марка у німецькій школі

Цікавим є те, що у Німеччині батьків до школи не пускають, тому розповісти як проходить навчання Марка Людмила не може. Вона зізнається, що протягом двох місяців їй довелось вимагати розклад занять, які відвідує Марк. Через три місяці навчання сина Людмила отримала папку, у якій щодня відмічають настрій Марка у школі, що у нього вийшло найкраще та що поганого сталось за день.

«До школи Марка забирає автобус. В школі у дітей сніданок. Після сніданку проходять заняття, потім діти граються. В певні дні тижня вони відвідують музичний клас, займаються фізкультурою, ходять до басейну, йдуть на прогулянку чи до музею. Які конкретно методи навчання вчителі використовують я не знаю. І взагалі, мені сказали, що я сама надокучлива матуся, тому що забагато всього питаю», — розповідає Людмила.

У класі Марка навчається семеро дітей, а заняття проводять три вчителі, що дозволяє приділити достатньо уваги кожній дитині.

Фото: Людмила Грищенко

Поради мамам, які виховують дітей із аутизмом

Людмила наголошує, що мамам, які виховують дітей із певними інтелекутальними, емоційними чи психічними розладами, ні в якому разі не варто здаватися.

«Навіть якщо тобі здається, що ти вже все спробувала, не варто зупинятися. Нічого не стоїть на місці. Кожного дня відкриваються нові спектри для розвитку дітей, тому треба йти вперед», — каже вона.

Людмила додає, що варто займатися самоосвітою. Сучасній людині доступна велика кількість джерел інформації, які допоможуть розібратися у певному питанні, зокрема вихованні дитини з аутизмом: книги, лекції, блоги, статті тощо. Не варто сліпо вірити висновкам певних лікарів.

«Знаю чимало ситуацій, коли лікарі на дитині ставили хрест, а матусі продовжували займатись дітьми і отримали гарні результати», — розповідає Люда.

Вона стверджує, що надія і шанс є завжди. На думку Людмили, мамі варто прислухатись до своїх почуттів і зрозуміти, що краще конкретно для її дитини: піти в школу чи подорожувати по новій країні, направити енергію в одне русло чи всебічно розвивати дитину, побути з нею наодинці чи більше часу проводити в соціумі.

«Кожна матуся повинна відчувати серцем і розуміти свою дитину», — додає Людмила.


Фото: Людмила Грищенко

Поділитись

Новини по темі: