Університет чи інститут — це не просто місце, де ми здобуваємо вищу освіту. Тут виховуються високі моральні якості, зустрічаються вірні друзі, забезпечується підтримка на різних рівнях. За час повномасштабної війни житомирські заклади вищої освіти продемонстрували найкращі якості. Викладачі та студенти збирали кошти на оснащення, одяг та їжу для військових, купували медикаменти, виготовляли окопні свічки, пекли пироги, приганяли авто. Багато хто самостійно приєднався до лав ЗСУ.
Журнал Житомира розповідає, як заклади вищої освіти міста допомагають силам оборони України.
Журналістка ЖЖ надіслала запити у найбільші ЗВО Житомира, проте інформацію вдалось отримати не від всіх.
Поліський національний університет
Університет брав активну участь у протистоянні ворогові з перших днів повномасштабного вторгнення. У перші дні війни заклад перерахував близько майже мільйон гривень на потреби ЗСУ, передав 5 транспортних засобів, налагодив функціонування гуманітарного штабу.
Чималу підтримку в цьому виявили закордонні партнери, зокрема українсько-польська компанія Enkon.
«В Польщі одразу було організовано збір необхідної гуманітарної допомоги і розгорнуто гуманітарний штаб. Перших півроку він функціонував найбільш активно. Ми забезпечували і цивільне населення, і підрозділи збройних сил України. Це були продукти, одяг і спорядження від польських партнерів», — розповідає ректор університету Олег Скидан.
Фото: Поліський національний університет
Зібрані кошти університет спочатку переказував на рахунки, а згодом почав працювати точково, закуповуючи конкретне обладнання для тих чи інших підрозділів. Найбільше заклад співпрацює з 30-ю бригадою. Для них вже придбали чотири автомобілі.
Також заклад активно підтримує 10-ту гірсько-штурмову бригаду, яка базувалась в Малині та звільняла окуповані території Житомирщини, захищала підступи зі сторони Києва.
«Ми їм передали вже 12 дронів, генератори, продукти харчування і інші більш дрібні речі», — ділиться пан Олег.
Фото: Поліський національний університет
Працівники закладу та студенти збирали медикаменти та медичне оснащення для житомирського військового госпіталю. Неодноразово заклад передавав продукти харчування. Це були і закордонні смаколики, і вітчизняні фрукти, ягоди, овочі.
Фахівцями університету спільно з колегами з Державного космічного агентства та Національного центру управління і випробувань космічних засобів створено та забезпечено функціонування сучасної системи космічної та геоінформаційної підтримки прийняття рішень у ключових сферах національної безпеки і оборони.
В грудні трудовий колектив Поліського національного університету прийняв рішення про підвищення розмірів відрахувань до профспілкових органів, за рахунок чого вдалось збільшити фінансову допомогу армії приблизно на 200 тис. грн.
«Завдяки цьому ми можемо здійснити термінову покупку за потреби, чи збирати на щось більш масштабне протягом кількох місяців», — каже ректор університету.
Фото: Поліський національний університет
За словами Олега Скидана, університет намагається регулярно допомагати армії задля того, щоб не було сплесків та спадів. Колектив постійно працює на Перемогу, не забуваючи про захисників.
Студенти університету весь час виявляють ініціативу. Окрім того, що вони підключаються до загальних зборів, вони проводять їх і самостійно, ініціюють збори продуктів, медикаментів, варять окопні свічки, готують їсти, збирають речі.
Фото: Поліський національний університет
Достатньо велика кількість викладачів та студентів самостійно приєднались до лав ЗСУ та найбезпосереднішим чином нищать ворога і відвойовують рідну землю. Серед них і декан технологічного факультету, який з початку повномасштабного вторгнення знаходиться в бойовому підрозділі.
Вказана діяльність університету відзначена Подякою Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ; подякою та відзнакою «Друзям бригади» 30-ї окремої механізованої бригади ім. Князя Костянтина Острозького; нагрудним знаком «За допомогу та жертовність» 10-й окремої гірсько-штурмової бригади; подякою командування спецпідрозділу ГУР МО України «Шаманбат», Орденом «Пошана. Честь. Відвага» І ступеню Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, прапорами бойових частин і підрозділів ЗСУ, подяками 95-ї ОДШБр, Житомирського військового госпіталю, Житомирського бронетанкового заводу тощо.
Фото: Поліський національний університет
Житомирський медичний інститут
Житомирський медичний інститут допомагає ЗСУ ще з початку війни 2014 року.
«Коли почалась війна, перших два роки ми робили сухі набори харчування, допомагали зібрати білизну, купляли шкарпетки, футболки та інше», — каже керівниця волонтерського руху Житомирського медичного інституту Лариса Титарчук.
З перших днів повномасштабного вторгнення колектив інституту та студенти почали збирати кошти, приєднались до плетіння сіток, створення кікімор, долучились до роботи різних благодійних організацій.
Фото: Житомирський медичний інститут
Перший період викладачі навчального закладу взялись за приготування гарячої їжі та розвозили її по блокпостах.
Житомирський медичний інститут знаходиться у співпраці з багатьма волонтерськими організаціями. Він активно залучається до зборів коштів та необхідних речей для ЗСУ (БФ «Справжні українці», ГО «Захист і справедливість»), «Штаб допомоги Житомир». Підтримує колектив університету і окремих волонтерів.
«В інститутському гуртожитку проживає близько 40 вимушених переселенців. Є люди з Бахмута, Соледару, Краматорська та інших міст і сіл», — каже Лариса.
Вони охоче приєднуються до акцій зі збору коштів на ЗСУ. На Різдво студенти разом з батьками і переселенцями пекли смаколики та продавали їх. На виручені кошти інституту вдалось придбати 44 сертифіковані турнікети для захисників та захисниць.
Фото: Житомирський медичний інститут
За весь час повномасштабного вторгнення Житомирський медичний інститут закупив:
- Близько 32 бронежилетів;
- 21 каску;
- 32 фільтри для води;
- 8 тактичних рюкзаків;
- 37 розгрузок;
- 60 протигазів радянського зразка;
- 247 тактичних аптечок;
- 10 плитоносок;
- 602 тактичні рукавиці;
- 40 спальних мішків;
- 14 пар взуття;
- 26 наборів камуфляжного одягу;
- 5 генераторів.
«Завдяки викладачам було привезено і закуплено 3 автомобіля», — ділиться керівниця волонтерського руху.
Фото: Житомирський медичний інститут
Одним із найактивніших волонтерів інституту є професор Віталій Заболотний. Власним коштом він купляв фільтри для води, самостійно пригнав два авто із-за кордону, купував рюкзаки та різноманітне оснащення.
«З початку повномасштабного вторгнення в нас була створена спеціальна бригада викладачів, які ходили на розбір гуманітарної допомоги у вигляді медикаментів. Їх треба було розібрати, підписати, подивитись діючу речовину, розфасувати», — каже Лариса.
Медичний інститут допомагає зібрати медикаменти для місцевого госпіталя. На свята студенти та працівники закладу приносять до госпіталю смаколики, фрукти, овочі. Викладачі з-за кордону присилають для поранених військових простирадла, білизну.
Фото: Житомирський медичний інститут
Взимку інститут закуповував велику кількість устілок. Спочатку це були вовняні устілки, а згодом закупили більше ста спеціальних термоустілок, які заряджаються від павербанків та нагріваються від натиску на них.
«Сотнями закуповувались засоби гігієни, антисептики, вата, гребінці. Тисячами закуповувався одноразовий посуд багаторазовий посуд. Ми закуповуємо дуже багато білизни: шкарпетки, труси, майки, футболки», — розповідає Лариса Титарчук.
У великих кількостях інститутом закуповуються тактичні окуляри, кепки, водонепроникні чохли для телефонів.
Фото: Житомирський медичний інститут
У співпраці із Вацлавпільским і Пулинським ліцеями інститут плете сітки. Інколи школа допомагає закуповувати тканину і плете сітки, інколи інститут забезпечує школу тканиною, а діти з учнями надсилають готові маскувальні сітки для військових.
«Наші студентки сплели сітку “Янгол – символ війни”. Дівчата із сітки сплели пораненого воїна», — розповідає голова волонтерського сектору Ради студентського самоврядування Юлія Клименчук.
Фото: Житомирський медичний інститут
Житомирський медичний інститут приєднався до благодійного ярмарку, який організовував міський відділ культури. На ньому заклад придбав лот — ляльку-мотанку. Виручені кошти були спрямовані на допомогу 95-ій бригаді.
Окрім допомоги 30-ій та 95-ій бригаді інститут залучається до допомоги іншим бригадам, окремим військовим, які цього потребують.
Фото: Житомирський медичний інститут
Студенти та їх батьки завжди підтримують будь-які ініціативи. Якщо протягом певного часу не проводяться якісь акції, вони пропонують щось влаштувати для підтримки військових.
Голова волонтерського сектору відзначає, що студентів не потрібно вмовляти допомагати, вони самі дуже ініціативні.
Фото: Житомирський медичний інститут
Велика кількість студентів та викладачів приєднались до лав ЗСУ, адже медики є військовозобовʼязаними. На жаль, є серед студентів і загиблі. На їх честь встановлені меморіальні дошки.
Житомирський державний університет ім. І. Франка
З перших днів війни у ЖДУ імені Івана Франка діє власний волонтерський штаб, сформований адміністрацією, викладачами та здобувачами освіти. У всіх нас одна спільна мета: чим зможемо, тим допоможемо.
«Від початку повномасштабного вторгнення ми працювали не покладаючи рук. Відвели окреме місце на території університету, куди приносили необхідні речі для військових. Все почалося зі збору перевʼязувальних матеріалів та медикаментів для наших місцевих військових частин. Згодом почали збирати усі необхідні речі за запитами військових», — розповідає студентка Дарина.
Фото: Житомирський державний університет ім. І. Франка
Команда викладачів з різних інститутів, факультетів та кафедр об’єдналась, щоб випікати пироги та відправляти на блокпости, військові частини та передову. Доводилося виходити за межі освіти.
Коли до Житомира приїздила фура з імпортними ліками зі Словаччини, трудовому колективу ЖДУ доводилося кілька днів перекладати та фасувати ліки по категоріях, аби можна було передати щось військовим, а щось відразу до шпиталю.
«Купували рації, які на той час в Україні знайти було вже нереально, робили власноруч маскувальні сітки, окопні свічки», — ділиться Дарина.
Фото: Житомирський державний університет ім. І. Франка
Колеги з Варшавського університету постійно були на звʼязку. Запитів від військових було багато і всі вони були різні. Університет передав ЗСУ 2 машини, необхідні для виконання бойових завдань. Шукали та купували генератори та зарядні станції.
Разом зі студентським братством оголошували кілька зборів на дрони для аеророзвідки, тепловізори та ремонт автомобілів, які перебувають на нулі.
«Університет був залучений до укомплектування бронежилетів. Називати військові частини не можу, але зазначу, що це військові частини не лише Житомирщини», — каже студентка ЖДУ.
Фото: Житомирський державний університет ім. І. Франка
Серед здобувачів освіти неодноразово проводилися благодійні ярмарки, всі вилучені кошти з яких були переказані на потреби військовим. Студенти ЖДУ є активними організаторами благодійних акцій та частими відвідувачами поранених у військовому шпиталі.
Наразі у лавах ЗСУ перебуває 5 викладачів та 4 співробітники. У цьому списку є як чоловіки, так і жінки.
Групи викладачів виїжджали до військових частин для надання моральної, психологічної підтримки.
«Інститути та факультети організовують власні збори на потреби підрозділів, де перебувають студенти. Наші студентиі постійно долучаються до створення мотиваційних відеороликів для групи контролю бойового стрес», — каже Дарина.
Варто сказати і про ліцеїстів Наукового ліцею при ЖДУ імені Івана Франка, які також долучаються до допомоги ЗСУ. Акція «Сотня на ЗСУ. Хай розквітне Україна!» організована на останньому дзвонику, мала своє логічне продовження у вигляді квіткового флешмобу.
До випуску учні та батьки підготували лавандові бутоньєрки з синьо-жовтими стрічками, і кожен охочий мав змогу купити її на випуску та задонатити на ліки для військових, що лікуються у місцевому шпиталі. Також учні станцювали вальс для поранених військових на території шпиталю.
Фото: Житомирський державний університет ім. І. Франка
Житомирська політехніка
Адміністрація державного університету «Житомирська політехніка» вирішила не ділитись інформацією про своє волонтерство з огляду на безпекові питання.