19 вересня 1941 року на околиці Житомира масово стратили євреїв та представників інших національностей. Вшанувати їх пам'ять прийшли представники єврейської громади та громадських організацій "Пошук" і "Спокута".
За словами голови громадської організації "Спокута" Юрія Колокольцева, 19 вересня, в один день було розстріляно 3145 житомирян єврейської національності, йдеться в сюжеті Суспільного.
"Ми вперше робимо такий захід саме в цей день і хочемо наголосити, що це була найстрашніша трагедія в часи Другої світової війни під час німецької окупації", — повідомив Юрій Колокольцев.
Юрій Колокольцев зачитав спогади житомирянина Пресмана, який на той момент був ще дитиною.
"Мені вдалося врятуватися, тому що німці цілилися вище мого зросту. Маму та брата вбили. Мама встигла накрити мене собою. Німці не звертали уваги на тих, хто був ще живий. Їх засипали землею", — розповів Юрій Колокольцев.
Сім братських могил із пам'ятними знаками знаходяться у лісі між Довжиком та Іванівкою.
"На смерть мали звернути праворуч та пройти ще 150 метрів лісом, де на них чекали вже викопані ями. Пам'ятний знак біля шосе був встановлений на честь людей, страчених фашистами тільки за те, що вони були євреями. Загалом серед євреїв Житомира було вбито близько дев'яти тисяч. Ця стежка веде нас не просто до лісу, а до братських могил. Ця ниточка пов'язує єврейське сьогодення нашої громади з її трагічним минулим, про яке ми не маємо права забувати", — каже ліцеїстка Стефанія Хоменко.
"Ця історія живе не 60, не 70 років, а й сьогодні. Кожна людина — це обличчя Бога. Кожна людина — це цілий світ. Ми повинні думати, що ми робимо, аби не було війни", — каже головний рабин Житомира та Західної України Шломо Вільгельм.