15 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • У моєї дитини затримка розвитку мовлення: коли батькам варто насторожитись і звернутись до фахівця

У моєї дитини затримка розвитку мовлення: коли батькам варто насторожитись і звернутись до фахівця

  • Фото: ілюстративне
  • 20 лютого, 2023 16:18

Все частіше лікарі діагностують порушення розвитку мовлення у дітей. Журнал Житомира вирішив поспілкуватись із неврологом Шевчуком Олександром Володимировичем та дізнатись про причини такого явища.

 

 

Порушення мовлення – це вади мовленнєвої діяльності, які заважають повноцінній комунікації людини та її перебуванню у соціумі. Діагностувати затримку мовлення та його порушення можна вже до року. Середні показники нормального розвитку мовлення є наступними: 

  • До року – 10-12 слів;
  • Півтора року – близько 50 слів;
  • Два роки – 150-200 слів;
  • Два з половиною роки – речення із двох слів;
  • Три роки – речення із трьох-чотирьох слів;
  • Пʼять років – повноцінні речення довгі речення.

Ознаками тяжких порушень мовлення є наступні:

Фото: Всеосвіта

Існують різні порушення мовлення. Вони мають наступні назви та характерні ознаки:

Фото: Всеосвіта

 

«На жаль, кількість дітей із затримкою мовленнєвого розвитку з кожним роком зростає. Батьки більше часу проводять в інтернеті, менше спілкуються з дітьми. Дуже часто зустрічаємось із тим, що мама не читає казочки чи співає пісеньки дитині, а вмикає мультики. Таблетки та уколи не навчать дитину розмовляти. Це може зробити тільки людина», – наголошує дитячий лікар-невролог.

Наразі батьки не повинні в обовʼязковому порядку у певний період часу звертатись до невролога. Дитина спостерігається у сімейного лікаря чи педіатра, який за потреби направляє її до невролога. Після цього дитина повинна регулярно відвідувати лікаря в зазначений ним час.

«Розвиток мовлення страждає у дітей не лише з порушенням нервової системи. Часто причиною може бути поганий слух, який не завжди можна одразу діагностувати. Якщо лікарі чи батьки підозрюють порушення слуху у дитини, варто пройти аудіоаграму», – підкреслює Олександр Володимирович.


Як не сплутати поганий розвиток мовлення з аутистичними розладами

Наступні симптоми повинні насторожити батьків:

  • Відсутність у дитини зорового контакту з оточуючими;
  • Відсутність реакції на людей навколо;
  • Примітивні ігри протягом тривалого часу (дитина може годину крутити колесо машинки);
  • Дитині все одно чи є хтось поруч з нею;
  • Відсутні вказівні жести;
  • Відсутня посмішка.

«Навіть якщо батьки поруч з такими дітьми, вони часто використовують руку тата чи мами як допоміжний інструмент, але при цьому не дивляться в очі, не просять допомоги», – додає Олександр Шевчук.

Вивчення стану дитини за допомогою інтернету є допоміжним елементом у поставленні діагнозу, проте не варто керуватися лише даною в мережі інформацією. За наявності сигналів порушення розвитку дитини варто звернутися до фахівця, а не орієнтуватись на недостовірну інформацію в інтернеті, яку, до того ж, самостійно можна неправильно інтерпретувати.

Який час потрібен для лікування порушень мовлення

В одних ситуаціях потрібно буде використовувати медикаментозні методи лікування, а в інших достатньо відвідувань логопеда. Самостійно рішення приймати не потрібно.

Найпростішою ситуацією є неправильне вимовляння дитиною деяких звуків. В такому випадку достатньо протягом певного часу відвідувати логопеда. Інколи ж затримка мовленнєвого розвитку може стати наслідком порушень роботи нервової системи, проблем з психікою. За таких обставин потрібна допомога невролога та психіатра. Також у дитини можуть бути порушення слуху.

Час лікування залежить від того, наскільки сильно в дитини виражені порушення мовлення. При неправильній вимові звуків достатньо півтора-два місяці. Якщо ж присутні порушення психіки чи нервової системи, лікарям доводиться працювати з дитиною рік-два. В окремих випадках проблема присутня все життя.

Як попередити затримку мовлення та як бути у разі її виникнення

Дитина потребує живого спілкування, яке ґаджети не замінять. Слід мінімізувати час проведення дитини із технічними пристроями. Для хорошого розвитку мовлення потрібно розвивати дрібну моторику.

«Дуже важливо, щоб дитина була в чомусь зацікавлена. Добре відвідувати розвиваючі групи першого року життя, садочок. Людина є соціальною особою, тому спілкування повинно бути обовʼязково», – каже лікар.

В залежності від характеру вад розвитку мовлення дитини можна відвідувати різні заклади для корегування такої проблеми. В садочках працюють логопеди, на базах дитячих поліклінік є реабілітаційні центри, соціальні центри. Одним дітям достатньо занять із логопедом, іншим варто відвідувати і додаткових спеціалістів, до яких направить сімейний лікар або педіатр.

Олександр Володимирович наголошує, що коли батьки помічають затримку мовлення чи його порушення у дитини, їм не варто думати, що це саме пройде. Своєчасне звернення до лікаря допоможе якнайшвидше та ефективніше вирішити певне питання.

«Навіть якщо дитина почала розмовляти і робить це неправильно, то вона звикає так говорити. Перевчити дитину у віці трьох років значно легше, ніж в пʼять-шість років. Краще прийти на консультацію і переконатись, що все добре, ніж чекати поки ця ситуація погіршиться», — наголошує пан Олександр.


Поділитись

Новини по темі: