14 червня — Всесвітній день донора крові. Донорська кров без перебільшення рятує людські життя. Зокрема, допомагає під час лікування онкохворим дітям та дорослим.
Керівниця фонду допомоги онкохворим дітям у Житомирській області «Разом до життя» Людмила Свобода розповіла наскільки важливою є донорська кров.
Рятунок життя завдяки донорській крові
«Донорська кров рятує життя всім онкохворим людям, людям з гематологічними захворюваннями. Препарати хіміотерапії знижують показники крові і не всі їх можна підняти медикаментозно», — наголошує пані Людмила.
Так, тромбоцити можна добути лише з донорської крові. Найкраще підходить кров молодих чоловіків. Тромбоцити у ній найкраще забезпечують згортання крові.
Людмила поділилась історією порятунку життя онкохворої дитини завдяки донорській крові:
«11 років тому у нас лікувалась дівчинка з дуже рідким захворюванням — апластична анемія. Таке захворювання лікується лише пересадкою кісткового мозку. При цьому захворюванні стовбурові клітини не виробляють кровʼяні тільця і такі хворі живуть лише за рахунок донорської крові».
За час лікування Катя отримала кров більше 68 донорів. Інколи за день кров для дівчинки здавало по три донори.
На щастя, дівчинку вдалось врятувати без пересадки кісткового мозку. Сьогодні вона доросла жінка і мама. Саме донорська кров та правильно підібрані медикаменти врятували їй життя.
«Сто відсотків дітей в онкогематології отримують донорську підтримку. Дітей, яким за час лікування не вливали б донорську кров, не буває», — наголошує Людмила.
Наразі у відділенні перебуває шість діток, які потребують регулярного переливання донорської крові.
Фото: Unsplash/Yunus Tug
Хто може стати донором крові
Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України.
Протипоказання можуть бути тимчасовими:
Фото: скриншот із сайту donor.ua
Та постійними:
- наявність інфекційних чи соматичних захворювань.
«Зараз багато людей робить і пірсинги, і тату. А кожне це втручання віддаляє людину від можливості стати донором крові на рік», — каже Людмила.
Всесвітній день донора крові може стати чудовою нагодою пригадати про тих, кому вона життєво важлива. В Житомирському обласному центрі крові все стерильно. Взяття крові проводиться в комфортних умовах за мінімальний відрізок часу.
Більше того, донор має змогу пройти безкоштовний огляд терапевта та здати аналізи на найнебезпечніші інфекції та захворювання.
Здача крові корисна для організму, вона сприяє його оновленню та омолодженню. Таким чином можна зробити корисну справу як для когось, так і для себе одночасно.
Фото: Unsplash/Yunus Tug