Субсидію в Україні отримує 2,2 млн домогосподарств. У державному бюджеті на 2022 рік на надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу передбачено близько 37,9 млрд грн.
За словами Міністра соціальної політики України Оксани Жолнович, цієї суми вистачить для надання зазначених видів державної підтримки.
Як отримати субсидії
За призначенням житлової субсидії громадяни можуть у будь-який час звернутися до ЦНАПу, уповноваженої посадової особи виконавчого органу територіальної громади, органу соціального захисту населення або через Портал Дія.
«Наразі ми намагаємося донести людям інформацію, як отримати субсидію там, де через війну не працюють або погано працюють управління соціального захисту, пошта або банки. Виплати здійснюватимуться в різний спосіб, щоб кожен отримав свої кошти, в тому числі і на тимчасово окупованих територіях», - зазначила пані Жолнович.
Зокрема, на веб-порталі Міністерства існує тематичний розділ «житлові субсидії», на якому розміщена уся необхідна для споживачів інформація з відповідного питання.
Заступник Міністра соціальної політики України Віталій Музиченко повідомив Комітет, що майже 200 тисяч одержувачів субсидій проживають на територіях, де органи соціального захисту населення через військову агресію росії проти України не виконують свої повноваження належним чином.
В Україні пропонують оновити механізм призначення субсидій
Наразі призначення субсидій і пільг здійснюється управліннями соціального захисту населення (УСЗН), на місцевому рівні, і здійснюється з прив’язкою до місця, де розміщено відповідний УСЗН. Міністерство пропонує оновити механізм призначення субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
В Міністерстві пояснюють, що оригіналом поданих документів та виплатних документів є паперова форма, що небезпечно під час бойових дій чи окупації. Опрацювання заяв на субсидії та пільги в громадах, де тривають бойові дії, чи які тимчасово окуповані, неможливе. А в тих громадах, куди переміщаються громадяни, рятуючись від безпосередньої небезпеки, процедура призначення - складна і тривала, адже при зміні місця проживання, людина має повідомити УСЗН, де перебувала на обліку, для припинення надання виплат. Потім необхідо звернутися до УСЗН за новим місцем проживання для призначення субсидії за фактичним місцем проживання. Це займає від кількох тижнів до кількох місяців, протягом яких людина залишається без виплат.
Щоб захистити право громадян, які є внутрішньо-переміщеними особами, знаходяться в окупації або проживають на територіях, де тривають бойові дії, на отримання житлових субсидій, Міністерство соціальної політики України пропонує здійснювати призначення субсидій і пільг через Пенсійний фонд України.
У Міністерстві переконують, що використання екстериторіального принципу роботи та ІТ-систем Пенсійного фонду дозволить прийняти та опрацювати документи громадян на отримання житлових субсидій і пільг в будь-якій точці України. Наприклад, субсидію для громадян, які проживали в Херсонській чи Запорізькій області, можна буде призначити у Львові чи Житомирі.
Процес нарахування та виплати пільг та житлових субсидій буде відбуватися автоматично, із забезпеченням захисту персональних даних отримувачів субсидій, зокрема, від агресора. Документи зберігатимуться виключно в електронній формі.
Коли почнуть виплати
За інформацією Міністерства, масовий розрахунок житлової субсидії для одержувачів субсидій на опалювальний сезон 2022-2023 років буде здійснено органами соціального захисту населення в жовтні 2022 року.