9 жовтня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Сьогодні День української писемності та мови: 10 цікавих фактів про солов'їну

Сьогодні День української писемності та мови: 10 цікавих фактів про солов'їну

  • Фото: ілюстративне
  • 27 жовтня, 2023 9:33

День української писемності та мови традиційно відзначали 9 листопада, у день пам’яті преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову. 

Цього року дата свята змінилася. Україна вперше відзначає День української писемності та мови 27 жовтня.

Перенесення пов’язане з переходом Православної церкви на новоюліанський календар, згідно з яким дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Тож день пам'яті Нестора Літописця випадає на церковне свято 27 жовтня.

В цей день українці можуть долучитися до Радіодиктанту національної єдності 2023. Пряма трансляція Радіодиктанту почнеться об 11:00. 

 

Цікаві факти про солов’їну

 

В українській мові налічується близько 256 тисяч слів. 

Українська мова відрізняється від споріднених слов'янських мов тим, що в ній є сьомий кличний відмінок.
  
У 1933 році з українського правопису вилучили букву "ґ" з ідеологічних міркувань. Комуністи вважали, що українці за допомогою цієї літери намагаються наблизитися до західного стилю мови і віддаляються від російської мови. Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути "ґ" в абетку. Букву повернули в алфавіт в 1990 році .

У "Короткому словнику синонімів української мови", де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово "бити" — аж 45!

Однією з «родзинок» української є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яку вжито в гімні України: "…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці".

Українську мову намагалися заборонити багато разів — найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.

Серед творів українською мовою найбільше перекладів має "Заповіт" Тараса Шевченка. Вірш переклали на 147 мов світу.

Найуживанішою в українському алфавіті є літера "п". Саме з неї починається найбільша кількість слів. Натомість найменш уживана — "ф", її вживають переважно в запозичених словах.

Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити "дихлордифенілтрихлорметилметан" (це хімікат для боротьби зі шкідниками).

Перший український "Буквар" видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.

Поділитись

Новини по темі: