23 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Смертельні випадки на українських підприємствах є результатом застарілих стандартів безпеки: цього можна уникнути

Смертельні випадки на українських підприємствах є результатом застарілих стандартів безпеки: цього можна уникнути

  • Фото: ілюстративне
  • 7 лютого, 2023 16:15

Україна перебуває на шляху інтеграції до Європейського співтовариства, оскільки її громадяни мають відповідні цінності та прагнуть до високих стандартів. Десятиліттями нас намагались затягнути у безпросвітну діру радянщини, у якій ніхто не турбувався про працівника, а умови та безпека праці були вкрай низькими.

На жаль, ще не всі підприємства України та Житомирської області, зокрема, адаптувались до вимог сучасного світу, що не лише уповільнює процес інтеграції до Європейського союзу, але й створює небезпеку для працівників.

За 2022 рік в Житомирській області було зареєстровано більше сотні травмувань під час виконання трудових обовʼязків. Про це 10 січня 2022 року повідомило Управління інспекційної діяльності у Житомирській області. Журнал Житомира повідомляв про резонансні події, повʼязані із порушенням стандартів безпеки праці в Житомирі та області: смерть 16-річної дівчини на деревообробному підприємстві; пошкодження внутрішніх органів та мʼязових тканин на будівельному підприємстві; загибель електромонтера-лінійника; смертельне ураження струмом на одному із підприємств Житомирської області; падіння металевої тролеї на вантажника, внаслідок чого той отримав травми несумісні з життям…Кожної із цих страшних ситуацій можна було б уникнути, якби працівники проходили відповідне навчання та працював орган, що перевіряє відповідність стандартів безпеки на підприємстві.

 

Фото: Суспільне

Фото: поліція


Яких стандартів праці дотримуються європейські підприємства

Щоб уникнути небезпечних ситуацій на підприємствах та надавати якісні послуги споживачам, європейською спільнотою було узгоджено прийняття спеціальних стандартів ISO.

Міжнародна організація зі стандартизації розробляє стандарти, дотримання яких гарантує, що продукти та послуги є безпечними, надійними й якісними, а виробничі процеси побудовано на використанні максимально ефективних ресурсів із мінімальним впливом на навколишнє середовище”, – зазначають експерти.

Україна має свою версію стандартів, яка називається ДСТУ ISO.

Ще у вересні 2015 року Міжнародною організацією зі стандартизації ISO були прийняті нові версії стандартів ISO 9000:2015 та ISO 9001:2015, які автоматично скасовували попередню версію стандартів 2008 року. 15 вересня 2018 року знову було прийнято нові удосконалені стандарти. Як і в багатьох інших країнах світу, Національний орган зі стандартизації України приймає ці стандарти як ідентичні національні стандарти ДСТУ. 

Які органи повинні контролювати дотримання стандартів та безпеки праці в Україні

В Україні функції національного органу стандартизації виконує Державне підприємство “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості”. Проте, контролюючий орган, який здійснює перевірку дотримання стандартів підприємствами, які є сертифікованими, на жаль, відсутній. Можна стверджувати що контролюючими після отримання сертифікату є в більшій мірі споживачі продукції чи послуг.

Правила безпеки на підприємстві за європейськими стандартами

Чим вищий рівень ризику виникнення небезпечних ситуацій, тим суворіші повинні бути вимоги до систем управління підприємством. Щоб забезпечити максимальний рівень безпеки праці, європейські підприємства виконують стандартизацію в декілька етапів:

  • Визначення вимог до функцій безпеки

Цей крок є найважливішим. По-перше, необхідно визначити необхідні характеристики функцій безпеки. Наприклад, при використанні захисного огородження на обладнанні потрібна зупинка потенційно небезпечного руху елементів обладнання під час відкриття воріт огородження. Поки захисна огорожа відкрита, запуск обладнання має бути неможливим.

  • Визначення потрібного рівня ефективності захисту 
  • Конструювання та технічне моделювання функцій безпеки
  • Оцінка рівня ефективності захисту

Для оцінки досягнутого рівня ефективності захисту функція безпеки поділяється на такі підсистеми: чутливий елемент (датчик), логіка та привід. Кожна з підсистем робить свій внесок у функцію безпеки. Є всі необхідні дані щодо експлуатаційних характеристик компонентів виробництва.

  • Перевірка

На цьому етапі визначається відповідність досягнутого рівня ефективності захисту необхідному. Досягнутий рівень ефективності захисту повинен дорівнювати необхідному рівню ефективності, заданому при проведенні оцінки ризиків, або перевищувати його. Якщо ця вимога задоволена, можна починати конструювання обладнання.

  • Оцінка достовірності (валідація)

Крім суто кількісних вимог щодо конструювання систем забезпечення безпеки, також важливо виключити систематичні відмови. Це виконується під час оцінки достовірності. 

Саме таким чином повинна відбуватись стандартизація роботи підприємства, щоб на ньому ставалось якомога менше нещасних випадків. Крім того, варто дотримуватись Законів України про працю. В такому випадку, до прикладу, на одному із житомирських підприємств не опинилось би 16-річної дівчини, яка втратила своє життя через потребу заробити кошти та нехтування правилами безпеки і законами роботодавцями.

Невідомо коли в Україні кожне підприємство буде чітко дотримуватись європейських стандартів, коли встановлять відповідний орган, який це контролюватиме, проте це неминучий ступінь до вступу в ЄС. Без виконання цих правил ми так і залишимось поза союзом передових країн із незрозумілим напрямком майбутнього.

Поділитись

Новини по темі: