23 грудня, 2024
Ми в соцмережах

Розлука з татом під час війни: як допомогти дитині

  • Фото: ілюстративне
  • 24 березня, 2023 12:00

На жаль, війна розлучає тисячі дітей із батьками. Це неймовірно важкий та травматичний досвід для дитини, тому варто навчитись допомагати та підтримувати її у відповідній ситуації.


Як підтримати дошкільника

У дошкільнят ще не сформовані часові уявлення, тому їм важко зрозуміти як довго триває розлука і коли настане час зустрічі з татом. Більше того, дошкільнята не здатні аналізувати причинно-наслідкові звʼязки та прогнозувати майбутнє.

У Віці 3-6 років проходить едіпальна стадія, під час якої хлопчики потребують більше уваги від мами, а дівчатка — від тата. Отож, хлопчикам може бути легше перенести розлуку з татом.

Однією з проблем є те, що часто дошкільнята відчувають власну провину через відсутність тата. В такому випадку важливо наголошувати малечі, що вона все вірно робить, вона дуже добра і не винна у відʼїзді тата.

Ще однією характерною рисою дошкільнят є магічне мислення, тому в іграх можуть бути присутні сюжети з участю магічних сил, які чарівним чином повертають тата додому.


Як допомогти школяреві у розлуці з татом

У дітей молодшої школи (7-11 років) формується розуміння причинно-наслідкових звʼязків, тому їм варто пояснювати де зараз тато та чим він займається, не вигадуючи та не прикрашаючи нічого.

Якщо дитина озвучує свої почуття, кажучи: «Я сумую за татом», «Коли він повернеться?», важливо відреагувати та назвати емоцію, яку вона відчуває. Таким чином мама чи інша близька людина дозволяє повноцінно відчути емоції, що дуже важливо. Після цього варто трансформувати негатив у позитив. Слід сказати: «Зараз твій тато захищає нас разом з іншими татами», «Він тебе дуже любить і робить все, щоб скоріше повернутись додому». Також можна сказати: «Сумувати нормально. Я теж сумую за татом. Це означає, що він для нас дуже важливий. Давай йому зателефонуємо».


Фото: ukrayina.pl


Як підтримати дитину в розлуці з татом

За можливості варто обовʼязково підтримувати звʼязок та забезпечувати дитині спілкування з татом тет-а-тет за допомогою телефонної розмови чи відеозвʼязку. Також тато може надсилати фото та відео, що дозволить дитині фокусувати увагу на татових діях, а не його відсутності. Татові варто уважно слухати розповіді дитини під час спілкування.

Мама може запропонувати малечі зробити своїми руками подарунок для тата. Вільний час можна проводити за переглядом родинних фото чи відео, згадками смішних та цікавих подробиць: «А памʼятаєш як тато смішно показує мавпу?».

Можна попросити дитину робити щось замість тата, поки його немає вдома: підносити пакет з продуктами додому, мити посуд, перевіряти чи вимкнене світло в кімнатх тощо. Це допоможе дитині відчути себе важливою та трішки заспокоїтись. 


Як допомогти пережити розлуку з татом підліткові

Підлітки особливо чутливі і потребують максимально відвертого спілкування з дорослими. Саме тому їм варто розповідати правду, ділитись своїми емоціями та методами боротьби зі стресом. Якщо підліток мовчить, можна поцікавитись у нього самостійно про його почуття. Якщо він готовий говорити, варто уважно вислухати, не відволікаючись на сторонні справи.

Підлітку можна говорити про те, що всі події мають початок та кінець, наголошувати, що татові спокійніше за родину, коли він впевнений у її безпеці. 

Якщо ж підліток не готовий до розмови, не варто тиснути на нього. Достатньо дати йому зрозуміти, що за потреби він завжди буде почутий та підтриманий.

Звичайно, підлітку також потрібно спілкуватись з татом за допомогою всіх можливих засобів. Можна запропонувати йому написати лист «Чому я пишаюся татом» або «10 речей, які ми зробимо з татом після перемоги». Тато та підліток можуть читати одну книгу, чи дивитися один фільм, а потім обговорювати їх.

У підлітковому віці дитині дуже важливо відчувати свою значущість для інших. Разом з татом підліток може домовитись про те, що він може робити для наближення перемоги: проводити благодійні ярмарки в школі, долучитися до волонтерського руху, дати притулок тварині з деокупованих територій тощо. Всі рішення повинні прийматись з урахуванням безпеки дитини, звичайно.


Фото: donpatriot.news

Поділитись

Новини по темі: