24 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Переселенці в Житомирі позбавлені права впливати на життя громади – результати дослідження

Переселенці в Житомирі позбавлені права впливати на життя громади – результати дослідження

  • Фото: ілюстративне, ДСНС
  • 17 липня, 2023 15:15

Переселенці в Житомирі позбавлені права брати участь у місцевому самоврядуванні та отримувати соціальні пільги. Такі результати дослідження, проведеного в межах програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом із благодійним фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США. 

Причина: прогалини в законодавстві через відсутність визначення понять “член територіальної громади” та “постійне проживання”. 

Дослідження відбувалося в кілька етапів. Юристи проаналізували опубліковані на офіційних сайтах документи та відповіді на запити, після – провели експертні інтерв’ю з представниками місцевої влади територіальних громад. 

“Внутрішньо переміщені особи все ще не мають права впливати на зміни в громадах, які їх приймають. Фактично це дискримінація, оскільки ВПО обмежені в своїх правах на участь у загальних зборах або громадських слуханнях, не мають можливості подавати місцеві ініціативи або голосувати за проєкти громадського бюджету. Більше того, вони не мають доступу до місцевої соціальної допомоги, спрямованої на підтримку членів територіальної громади", – зазначила Тетяна Дементьєва, старша програмна менеджерка програми “Єднання заради дії”, IREX. 

Програм, які були б орієнтовані суто на ВПО, у Житомирській міській територіальній громаді немає. Є лише одна загальна програма – комплексна міська програма соціального захисту населення Житомирської міської територіальної громади на 2021-2025 роки. І в ній є окремий пункт, присвячений внутрішньо переміщеним особам. 

“У 2023 році фінансування цієї програми збільшилося, оскільки до неї були додані нові пункти. Переселенці можуть користуватися програмою на рівні з місцевими мешканцями. Але за умови, якщо вони належать до категорій, на які програма розрахована”, – повідомила дослідникам директорка департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Вікторія Краснопір. 

Наразі Ради ВПО, яка б опікувалася інтересами переселенців, у Житомирській громаді немає. Проте є ініціативна група з її створення. А також активно працює громадська організація внутрішньо переміщених осіб “Мир на долоні”, створена переселенкою. Також ВПО працюють в органах місцевого самоврядування та освітніх структурах.

“Більшість із переселенців – жінки з дітьми або люди похилого віку, які насамперед думають про те, як прогодувати сім’ю в нових умовах. Це суттєва перешкода для участі ВПО в місцевому самоврядуванні. Важливо провести опитування серед переселенців, щоб визначити, хто зацікавлений активно брати участь у самоврядуванні”, – наголосила Оксана Савицька, провідна юристка програми “Єднання заради дії”.

18 липня експерти програми “Єднання заради дії” презентують результати масштабного дослідження в Житомирі. Захід відбудеться о 12:00 за адресою: вул. Київська, 19/2 (простір “Вільна”) 

Також дослідження можна завантажити за посиланням.

Нагадаємо, у Житомирі збудують чотири багатоквартирні будинки. В них планують заселити понад 400 внутрішньо-переміщених осіб.

Поділитись

Новини по темі: