Нині в соцмережах активно обговорюють міністра фінансів Сергія Марченка та державний податок на волонтерство. Українці вибухнули через скандальну фразу: «А що, якщо військові замовлять пеньюари?» та створили безліч фотожаб для того, щоб іронізувати з прикрої ситуації.
Українці жартують та одягають міністра фінансів України Сергія Марченка в той «волонтерський пеньюар».
Користувачі мережі навіть почали писати поезію для того, щоб висловити свої емоції з ситуації. Так Юрій Луканов написав: «Стіною я сиджу прикритий, а ракети розтинають хмари. І гадаю: де б купити для ППО красиві пеньюари».
Проте в соцмережі значно більше гнівних відгуків, ніж смішних мемів. Українці обурені через те, що Мінфін претендує на 19,5% від сум, які збирають волонтери. Міністр фінансів Сергій Марченко поспішив пояснити:
«Хочу запевнити, що жодних податків з тих товарів, які передаються ЗСУ, сплачувати не потрібно. Це діюча норма Податкового кодексу. Тут не може бути жодних інших тлумачень. Наголошую, ті волонтери, хто офіційно ведуть свою діяльність для допомоги армії, – не сплачує жодних податків!»
Щоправда, багатьох користувачів ці пояснення не заспокоїли, бо вимог піти у відставку – десятки. Крім цього коментатори не розуміють, що таке «офіційне волонтерство», і зауважують, що проблема в оподаткуванні не лише товарів, але й зібраних сум. А ще називають міністра «Cерьога-пеньюар».
Ветеран АТО та волонтер із Житомира Олександр Швецов на своїй сторінці зазначив:
"Та постанова 112 з переліком того «що волонтерам можна передавати без опадаткування» не має право на існування ВЗАГАЛІ! На 10му році війни ви досі не внесли туди навіть квадрокоптери, це треш. А як бути Волонтерам що опікуються літніми людьми, людьми з інвалідністю, тваринами…, теж додавати всі іх потреби у постанову 112? Цей закон загальмує весь процес допомоги армії, і це в той момент, коли мова взагалі йде про існування нашої держави, спочатку треба перемогти і забезпечити ЗАХИСНИКІВ всім необхідним, а потім створюйте закони і виконуйте їх в першу чергу самі!".
Передісторія скандалу
31 травня в українських соціальних мережах спалахнув гучний скандал: навіть зареєстровані в усіх реєстрах волонтери, які збирають всі чеки за покупки, мають запити й акти від військових, зобов'язані сплачувати податки із волонтерських зборів, якщо за ці кошти вони придбали щось таке, що не вказано в постанові 112 за 2016 рік. Але в переліку Постанови нема 90% тієї номенклатури, яка зараз необхідна українським бійцям: там є томатний сік, проте нема ні «весільних дронів», ні FPV-дронів, ні антидронових рушниць, ні пультів до БПЛА, ні живлення, ні окулярів, ні старлінків, ні прожекторів до ПВО, ні десятків інших видів технологічних товарів.
Тобто зараз, з точки зору держави, з усіх надходжень на картки фізичних осіб-волонтерів, вони мають сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору, крім закупівель тієї номенклатури благодійної допомоги, яка визначається переліком, затвердженим Постановою 112 від 2016 року.
2 червня з боку Уряду, зазначив міністр фінансів, буде визначений уповноважений представник, який буде забезпечувати як постійну комунікацію, так і вирішення проблемних питань, які постійно виникають у волонтерському середовищі. Марченко подякував волонтерам за їхню роботу та зазначив, що спільними зусиллями військові, волонтери та держава наближають перемогу.