26 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Як у Житомирі навчають дітей із порушенням зору: життя єдиної в області спецшколи

Як у Житомирі навчають дітей із порушенням зору: життя єдиної в області спецшколи

  • Фото: Журнал Житомира/Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1
  • 10 березня, 2023 17:00

Житомирська спеціальна школа №1 є єдиним в області спеціальним закладом, що надає змогу здобути середню освіту дітям з порушенням зору. Учні забезпечуються комплексною психолого-педагогічною підтримкою. Медичними показниками для зарахування дітей до школи є патологія зору, а саме: гострота зору 0,05 – 0,4 % на оці, яке краще бачить з оптимальною корекцією.

Про особливості закладу та навчальний процес у воєнний час Журналу Житомира розповіла директорка школи Людмила Іванівна Крайнова.

Фото: соціальні мережі


Наразі в школі навчається 85 дітей. З них 39 учнів мають інвалідність. Директорка школи наголошує, що учням на високому рівні надається повна загальна середня освіта. Випускники школи успішно складають вступні іспити та стають студентами найкращих вишів країни.


Навчальний процес та побут учнів із порушенням зору

Людмила Іванівна провела екскурсію по шкільному закладу, ознайомивши журналістів із загальною атмосферою та спеціальним оснащенням, яке використовується під час навчального процесу.

В школі облаштований музичний клас, в якому проводяться уроки музики. Також є кабінет ЛФК. В кабінеті наявне спеціальне оснащення для корекційних занять: комплекси на виправлення постави при викривленні хребта, виправлення плоскостопості, комплекс для учнів, що мають порушення опорно-рухового апарату, загальнорозвиваючий комплекс для дітей з порушеннями зору.

Фото: Журнал Житомира


Лінгафонний кабінет створений для проведення уроків англійської мови. В ньому також можна побачити незвичне для інших навчальних закладів оснащення, що дозволяє вчителю зі свого компʼютера виводити на монітор кожного учня програму для прослуховування теми та окремі для кожного завдання. Сприйняття інформації на слух в діток з вадами зору відбувається набагато краще.

Фото: Журнал Житомира


Тифлокабінет оснащений компʼютерами для проведення корекційних вправ і логопедичних занять. Слухові тренажери «Світ звуків» та «Видима мова» роблять їх ще цікавішими. 
Групові заняття організовані для вихованців, котрі мають один з наступних діагнозів: загальний недорозвиток мовлення, дислалія, дисграфія, стерта форма дизартрії.

Фото: Журнал Житомира

Уроки інформатики та факультативи проводяться в компʼютерному класі. Він має спеціальне програмне забезпечення, яке гарантує комфортне використання техніки дітям з вадами зору.

Фото: Журнал Житомира

Окремої уваги заслуговує медичний кабінет, що обладнаний панорамою, КЕМ, лазером „Луч-1”, синоптофором, амбліотренерами та ліцензійними комп’ютерними програмами для лікування амбліопії; ізолятор на 3 місця, облаштований кварц-лампою; кабінет ЛФК з сухим басейном, тренажерами, сенсорними м’ячами тощо.

Фото: Журнал Житомира

Для діток з області в школі облаштовані кімнати, де вони відпочивають та проводять вільний час. Хлопчики та дівчатка проживають окремо. Є і кімната відпочинку, в якій діти можуть переглянути телевізор, почитати книжку чи погратися один з одним у вільний від занять час.

Фото: Журнал Житомира

Їдальня може похизуватись не лише своїм розміром та гарним ремонтом, але і якісним меню. Шеф-кухар закладу щодня складає цікавий та повноцінний раціон для учнів.

Фото: Журнал Житомира

Класи спеціальної школи формуються з невеликої кількості дітей. Кожен з них оснащений спеціальними приладами — лупами, читальними машинами та іншими корекційними засобами. Підручники та зошити учнів також не звичайні. Вони створені для дітей із порушенням зору.

Фото: Журнал Житомира

 

Адаптація дітей з вадами зору в соціумі

 

Людмила Крайнова стверджує, що після навчання у спеціальній школі діти легко адаптуються у соціумі. Вони не мають проблем у спілкуванні з однолітками. По закінченню школи діти отримують аналогічні іншим навчальним закладам документи про загальну середню освіту. В них не виникає складнощів при вступі до ВНЗ. Більше того, завдяки тому, що класи невеличкі і до кожної дитини здійснюється індивідуальний підхід, учні спеціальної школи №1 гарно складають вступні екзамени. Діти в школі навчаються 12 років, оскільки програма дещо розтягнута задля зменшення навантаження. Школа приймає активну участь у конкурсах, олімпіадах, екскурсіях.

Фото: Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1


Чи створені в Житомирі комфортні умови для людей з порушенням зору

Якщо говорити про спеціальне оснащення для людей з вадами зору на вулицях та в громадських місцях Житомира, то його наразі не достатньо, хоча за останні роки дещо було зроблено адміністрацією міста (звуковий сигнал на світлофорах, спеціальні стоп-лінії перед пішохідними переходами, сфери на дорогах).

«Наприклад сфери на дорогах. Вони повинні бути пофарбовані жовтим кольором, щоб люди з вадами зору їх помічали», — наголошує Людмила Іванівна.

Ще однією проблемою є відсутність надрукованих шрифтом Брайля цінників у магазині чи розкладу руху транспорту на зупинці.


Вплив воєнних подій на навчальний процес та вихованців школи

З моменту повномасштабного вторгнення відношення дітей до навчального процесу змінилось, вони стали більше цінувати школу, стали активно демонструвати свою громадянську позицію. Школа старається допомагати військовим чим може: створення листівок, окопних свічок, приготування їжі для військових, збір одноразового посуду, одягу, запрошення військових на заходи. 

До прикладу, 7 березня, перебуваючи в укритті під час повітряної тривоги, діти малювали листівки не лише для мам, а і для військових дівчат на передовій.
 

Фото: Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1


Чи часто вдається повернути учням зір

Завдяки комплексному підходу до навчання інколи вдається покращити зір учнів. Після цього вони мають змогу перейти до звичайного навчального закладу. 

«Головне, щоб після переходу в звичайну загальноосвітню школу діти продовжували корекційну роботу. Взагалі скорегувати зір найкраще вдається з 1-го по 7-ий клас. Все залежить від діагнозу, напрямку корекційних програм та своєчасності звернення до спеціалістів. Раннє втручання дає найкращі результати», — зазначає Людмила Іванівна. 


Фото: Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1


Історії успіху та приводи для гордості Житомирської спеціальної школи №1

«Самою великою гордістю була наша випускниця, яка склала два ЗНО на 200 балів, а ще одне — на 198. Це була величезна гордість», — ділиться пані Людмила.

Викликає гордість у педагогів закладу і позиція учнів. До прикладу, на одному з останніх шкільних заходів, учень повідомив про гарну новину — Україна вже майже перемогла.

Головне на думку директорки Житомирської спеціальної школи №1 — Перемога. Вона бажає видалити додаток «Тривога» та мати спокійне мирне життя, займатись вихованням власних дітей і учнів.

Поділитись

Новини по темі: