18 листопада, 2024
Ми в соцмережах

Нічого не хочеться: як побороти апатію

  • Фото: ілюстративне
  • 21 лютого, 2023 17:00

Воєнний стан змушує кожного з нас постійно знаходитись в стресі. Це виснажує, внаслідок чого можна відчувати апатію. Цілком нормально інколи не хотіти нічого. Проте, не варто дозволяти цьому стану затягувати себе.

Журнал Житомира зібрав кілька порад, які допоможуть вийти зі стану апатії та повернутись до активного життя.

Прийняття

Головним чином слід зрозуміти свій стан та прийняти його. Мозок і тіло просто дуже втомились і просять зробити перерву. Варто дослухатись до свого організму: відпочити від роботи, виспатись, полистати соцмережу, подивитись фільм, просто полежати на дивані під ковдрою. В іншому випадку можна просто перегоріти.

Фото: UkrMedia

Прогулянка на свіжому повітрі

Навіть десятихвилинна прогулянка містом допоможе підняти настрій та покращити фізичний стан. На прогулянку можна вийти як наодинці, так і з друзями.

Фото: Jonathan Ymeba

Аналіз свого емоційного стану

Слід чітко усвідомити свої почуття та проаналізувати їх. Саме переповнення емоціями викликає виснаження та апатію. Варто спробувати зрозуміти, які саме емоції викликали такий стан:

  • Занепокоєння;
  • Злість;
  • Розчарування;
  • Сум чи самотність;
  • Відчуття безнадійності.

Людина може відчувати цілий комплекс негативних емоцій, на що витрачає велику кількість енергії. Далі слід визначити причини виникнення цих емоцій. Це допоможе знайти можливі рішення.

Фото: Callum Skelton

Медитація

Якби це банально не звучало, але медитація допомагає повернутись у ресурсний стан. Звичайно, не у всякому стані людина зможе медитувати, адже на це також потрібні сили. Проте, якщо вона відчуває, що вже може здійснити цю процедуру, їй варто спробувати. В інтернеті існує безліч інформації про медитацію для початківців. В Житомирі є декілька йога-клубів, де навчають правильно медитувати.

Фото: ranok.ictv.ua

Допомога друга

Не варто залишатись наодинці зі своєю проблемою. Інколи проста розмова з близькою людиною допомагає скинути вантаж негативних почуттів та переживань. Крім того, інша людина бачить ситуацію з іншого боку та може запропонувати непередбачуване рішення.

Фото: Nathan Bumlao

Прослуховування музики

Музика заповнює тишу, яка інколи буває нестерпною. Вона надихає на різні думки, заспокоює, заряджає позитивною енергією.  Якщо вірити висновкам досліджень оксфордських вчених, то музика навіть зменшує біль та допомагає подолати депресію.

Фото: Liga.Life

Виконання простих завдань

Не варто вимагати від себе занадто багато. Краще почати із простих справ. Для цього варто скласти список необхідних для виконання завдань, а далі розташувати їх за пріоритетністю — спочатку справи, що вимагають якнайшвидшого виконання, а потім ті, які можуть почекати декілька тижнів. Після цього слід вибрати найпростіше завдання і взятись за його виконання. Так крок за кроком можна вирватись зі стану безсилля. Після виконання кожної справи варто поставити галочку в блокноті та зробити собі подарунок — випити чашку ароматної кави, прогулятись на вулиці, поспати годину-дві, подивитись улюблений фільм, зʼїсти смачне тістечко.

Фото: Nick Morrison


Увага до примітивних потреб

Перебуваючи у стані апатії не варто забувати про задоволення звичайних потреб свого організму. Варто запитати себе про бажання:

  • Пити
  • Їсти
  • Спати
  • Спілкуватись з оточуючими.

Краще усунути речі, які засмучують чи дратують.

Фото: Pablo Montes

Встановлення розкладу дня

Чіткий розпорядок дня допомагає опанувати себе. Варто спланувати що за чим буде відбуватись вдень, чергуючи при цьому роботу та відпочинок. В розпорядку дня слід врахувати проведення ранкових ритуалів (сніданок, зарядка, косметичні процедури), приготування їжі, виконання роботи, зустріч із друзями, прибирання, сон. Не треба забувати і про включення занять, які приносять задоволення: хобі, спілкування, прогулянка з собакою тощо.

Фото: Eric Rothermel

Прочитання чи прослуховування книги

Книги занурюють нас у інші світи, дозволяють відволіктись від буденних клопотів та переживань, наштовхують на роздуми та допомагають знайти відповіді на питання. За відсутності сил для прочитання можна спробувати прослухати аудіокнигу.

Фото: Mind.ua


Допомога спеціалістів

Якщо людина знаходиться у стані апатії вже кілька тижнів і не може самостійно впоратись із цією проблемою, їй варто порадитись із лікарем. Це може бути психолог, психіатр чи психотерапевт.

Фото: Центр "Я є"



Поділитись

Новини по темі: