15 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Насилля над дітьми, алкоголізм та жахливі умови проживання: неблагополучні родини Житомира

Насилля над дітьми, алкоголізм та жахливі умови проживання: неблагополучні родини Житомира

  • Фото: ілюстративне
  • 21 лютого, 2023 16:18

В Житомирі на обліку служби (управління) у справах дітей перебуває 212 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах. Їх виховує 93 родини. 

Журнал Житомира поспілкувався із начальницею служби (управління) у справах дітей Ольгою Біблою, щоб дізнатись про контроль за такими родинами у воєнний час.

Наразі у місті:

  • 64 дитини проживає у сімʼях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обовʼязків;
  • 18 дітей перебувають на обліку, як такі, що зазнали насильства в сімʼї;
  • 118 дітей мають статус постраждалих в результаті збройних конфліктів;
  • 12 дітей перебувають на обліку через систематичне залишення місця свого проживання.

 


Чи змінило повномасштабне вторгнення схему контролю неблагополучних родин

За словами Ольги Бібли, збройна агресія росії проти України негативно вплинула на поведінку батьків, які знаходяться на обліку служби (управління) у справах дітей. Також зросла кількість неблагополучних родин.

Фахівцям служби доводиться частіше навідуватись до родин, щоб перевіряти умови проживання, виховання, забезпечення дітей.

Щоб розуміти справжній стан речей, фахівці зазвичай навідуються до родин без попередження. Систематичні виїзні рейди для виявлення та контролю неблагополучних родин здійснюються раз на два тижні. Останній рік вони відбуваються спільно із працівниками патрульної поліції.

 


Хто повідомляє до служби про порушення прав дітей. Хибні звернення

Повідомити про неналежне ставлення до дитини, порушення її прав чи невідповідність умов проживання, можуть сусіди, близькі люди, працівники медичних чи навчальних закладів. Інколи діти звертаються до служби у справах дітей самостійно.

У разі отримання фахівцями служби (управління) у справах дітей повідомлення про вчинення насильницьких дій стосовно дитини, вони мають добу на реагування. В такому випадку до роботи залучається також міський центр соціальних служб і національна поліція.

«Якщо факт насилля над дитиною підтверджується, підключаються соціальні партнери — поліція, медики, психологи тощо. Така родина ставиться на облік, за нею здійснюється контроль, проводиться профілактична бесіда, ініціюється притягнення батьків до відповідальності. Дії залежать від рівня складності проблеми», – каже пані Ольга.

Отримувала служба і хибні звернення, стверджує Ольга Бібла. За її словами, це стається у випадках вирішення майнових питань родичами або конфлікту між сусідами. 

 


Як проходить перевірка родин. Якщо родина виїхала з міста

Під час візиту фахівцями родини, що опинилась у складних життєвих обставинах, увага звертається на санітарний стан помешкання, наявність простору для дитини (для сну та навчання), гігієнічних засобів, одягу відповідно до сезону, забезпечення канцелярським приладдям. Фахівці цікавляться станом здоровʼя та навчанням дитини.

«В зимовий період звертається увага на використання опалювальних приладів, протипожежні засоби, наявність сезонного одягу дітей. Проводяться розʼяснення щодо безпечного поводження на воді взимку, догляд за дітьми, відповідальність у разі невиконання своїх обовʼязків», – розповідає Ольга Бібла. 

Якщо неблагополучна родина, переїхала до іншої області через воєнний стан чи з інших причин, служба (управління) у справах дітей повідомляє про переїзд сімʼї спеціалістам відповідної служби. На випадок виїзду такої родини за кордон, на жаль, ще не опрацьовано чіткого плану дій. Проте, спеціалісти в обовʼязковому порядку тримають звʼязок із неблагополучними батьками у телефонному режимі.

 


Чи багато неблагополучних родин повертається до нормального життя

Результат роботи фахівців служби (управління) у справах дітей залежить від того, наскільки вчасно вони отримають повідомлення про проблеми у родині.

«Чим раніше близькі, рідні, знайомі звернуться, тим ефективнішою буде робота фахівців. Коли повідомляють про жінку, яка сама виховує дітей, і вона вже на такій стадії алкоголізму, що їй дуже складно допомогти, то результату практично не буває. Якщо ж звернення поступило на початкових стадіях, тоді є можливість працювати з родиною, і дитина лишається в родині зі своєю мамою і татом. Але, це стається рідко», — каже Ольга Бібла.



Поділитись

Новини по темі: