27 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Маскувальні сітки для захисників: волонтерська ініціатива у селі Сонячне на Житомирщині

Маскувальні сітки для захисників: волонтерська ініціатива у селі Сонячне на Житомирщині

  • Фото: Журнал Житомира
  • 27 травня, 2024 19:21

У селі Сонячне Житомирської області група волонтерів під керівництвом Зої Казмирчук плете маскувальні сітки для наших захисників. Жінка працює вихователькою у дитячому садочку. Коли розпочалася повномасштабна війна, вона виїхала до Польщі. Однак, усвідомивши, що хоче допомагати своїй країні, Зоя вирішила повернутися додому.

У мене був такий порив, думаю, ну як, війна в країні, а мене не було, а де була я, а що я розкажу своїм дітям, а що я скажу своїм внукам, і чому не я?», — ділиться Зоя.

Вона забрала своїх дітей і внуків і повернулася до України. У Польщі Зоя також займалася волонтерською діяльністю, але там це полягало у складанні гуманітарної допомоги для українців. Повернувшись додому, вона вирішила навчитися плести сітки. На це надихнув її друг-військовий.  

Як зароджувалась волонтерська справа

 

Спочатку вона переймала досвід і вчилася плести сітки у житомирської волонтерки Анастасії Нестерової, але згодом перейшла до самостійної роботи вдома — у селі Сонячне. Разом із сусідами та внуками Зоя почала плести сітки, використовуючи для цього будь-які доступні тканини. Її метою було виготовити 12 сіток до Різдва та відправити їх на передову.

І я зрозуміла, що це дійсно допомога. Наші хлопці були такі раді. Вони писали нам, фотографували ці сітки, казали: “Ви нам таку велику допомогу зробили, що ви й не уявляєте”. І я зрозуміла, що треба далі продовжувати. Оформила необхідні документи та створила ГО “Нам не байдуже”. Назву дав мій друг», — розповідає волонтерка.

Фото: Зоя Казмирчук, Журнал Житомира

1 березня 2023 року, отримавши дозвіл від Оліївської сільської ради, Зоя перенесла свою діяльність у приміщення старого медпункту у центрі села. Поступово до плетіння сіток долучалися місцеві жителі. Волонтерка сподівається, що згодом більше людей приєднаються до цієї важливої справи.

Від початку до ініціативи було залучено 11 осіб. Вони збираються вечорами, частіше у вихідні — суботу та неділю.

Запити на сітки зростають щодня

 

Наразі багато запитів від військових на маскувальні сітки.

Я навіть інколи боюся брати трубку, коли бачу, що дзвонить невідомий номер. Я знаю, що це можуть бути наші військові, бо один одному передають інформацію, і наші сітки скрізь розміщені в інтернеті, всі бачать. Інколи дівчата просто не встигають. Нас мало і ми не встигаємо їх плести», — каже Зоя.

З 1 березня волонтери виготовили 295 сіток. Також 30 сіток були зроблені за кілька місяців плетіння вдома у Зої.

Я опікувала наш 138 окремий батальйон територіальної оборони. Це хлопці з Житомирської області. Вони мене всі знають. Там мій друг, він був під Куп’янськом, і там він пропав. Я туди їздила до них, возила гуманітарну допомогу. Наразі працювала з ними, а зараз вони вже прикомандовані до інших частин і бригад. Ми продовжуємо працювати», — зазначає волонтерка.

 

Зворотний зв’язок від Воїнів: слова вдячності та пам’ятні подарунки

 

Як приємно отримати повідомлення від хлопців: “Ваша сіточка нас прикрила, ми сьогодні вийшли живі”. Ви не уявляєте, як це почути. Друг телефонує  і каже: “Зоя, я живий”. Це найкращі слова, які можна почути. Добре, що ти живий. Слава Богу, що ти живий і що наші сітки допомогли», — розповідає волонтерка.

Фото: Зоя Казмирчук, Журнал Житомира

Військові 138 батальйону ТРО міста Житомир подарували волонтерам організації прапор як символ єднання та оберіг. 

Зберігають також шеврони військових, для яких плели сітки. Вони стали символом вдячності та зв’язку між волонтерами та військовими. Кожен шеврон нагадує про важливість роботи та мотивує продовжувати підтримувати наших захисників, щоб вони берегли себе і поверталися живими.

 

Закупівля матеріалів для виготовлення сіток

 

Для виготовлення сіток використовується тканина спанбонд. Кошти на закупівлю матеріалу надходять через донати, які збирають через соціальні мережі.

Я виставляю публікації у соціальних мережах, виставляю наші сітки, у нас є монобанка, карточка. Такий спанбонд коштує 3400-3800 гривень за рулон 300 метрів, залежно від щільності. Раніше матеріал замовляли з Харківської області, але зараз — з Дніпра та Черкас.  Вартість сітчастої основи — 2500 гривень. Плюс пересилка через пошту, яка теж недешева. Наприклад, доставка рулону спанбонду коштує 545 гривень», — розповідає жінка.

Військові звертаються з різними запитами щодо розмірів сіток.

Ми знаємо, що, наприклад, ширина повинна бути 3 метри, а довжину беремо 4-6 метрів. Якщо треба дуже велика довжина, ми надаємо стрічки – хлопці ними з’єднують сітки та вже самі роблять ту довжину, яку потрібно», — пояснює Зоя.

 

Волонтери працюють заради перемоги та майбутнього

 

Мирослава Балацька вирішила долучитися до волонтерської ініціативи. Про організацію дізналася з оголошення. Жінка має велику родину, а одна з її сестер та племінниця також займаються плетінням сіток для військових.

Треба робити все, що залежить від тебе, щоб якось допомагати і щоб припинилася ця страшна смута. І також в мене є однокласники, знайомі, які зараз на фронті. Важливо допомагати, щоб вони знали, що люди небайдужі. Ось чому вона так і називається, ця організація — “Нам не байдуже”», — каже Мирослава.

Фото: Мирослава Балацька, Журнал Житомира

Олена Проноза працює вчителькою у міському ліцеї №32. Вона приєдналась до волонтерської ініціативи з перших днів створення громадської організації, хоча спочатку це було важко зробити через брак часу.

Головне в нашій роботі те, для кого ми це робимо. Для наших воїнів, наших захисників. Хто знає, в будь-який момент там може опинитися мій чоловік чи діти. В мене росте син… Це наш обов’язок допомагати нашим хлопцям, щоб вони повернулися назад», — ділиться з нами волонтерка.

Фото: Олена Проноза, Журнал Житомира

Особливості створення маскувальних сіток

 

Колір матеріалу підбирається залежно від місцевості, де використовуватимуться сітки. Розміри сіток також варіюються залежно від потреб.

Окрім звичайних сіток, волонтери плетуть важкі маскувальні сітки за технікою макраме, які використовуються для маскування техніки. Їх виготовляють з обрізків, що залишаються від виробництва шкарпеток, які зшиваються у довгі смужки. Для виготовлення такої сітки необхідно 90 смужок.

Сіток щодня потрібно багато. Коли хлопці йдуть на нуль і потрібно повертатись, у них немає часу збирати і складати ці сітки, тому вони залишають їх на місці. Повернувшись, вони знову потребують сіток. Ця річ необхідна постійно», — каже вона.  

До волонтерської справи також долучились учні та батьки ліцею, у якому працює Олена. Адміністрація школи підтримала ініціативу та сприяла запровадженню благодійного руху, у межах якого учні та вчителі також плетуть маскувальні сітки для військових.

Я класний керівник четвертого класу. У моєму класі є діти, які є маленькими волонтерами. Вони та їхні батьки допомагають нам, донатять і підтримують нас», — розповідає Олена.

Окрім цього, у навчальному закладі дозволили організовувати благодійні майстеркласи, дохід від яких спрямовується на закупівлю матеріалів для сіток та допомогу українським воїнам. Їх для дітей проводить Світлана Завацька.

Від шиття бронежилетів до плетіння сіток

 

Пані Світлана багатогранна майстриня: швачка, вишивальниця, закрійниця, модельєрка та трішки різьбяр по дереву. З перших днів повномасштабної війни активно долучилася до волонтерської діяльності. Разом зі своїми друзями — колегами та іншими волонтерами — вирішили шити бронежилети для ЗСУ. Пізніше приєдналася до команди, яка плела маскувальні сітки.

У мене була основна робота зранку, потім увечері я шила бронежилети, зустрічала переселенців. Ми також працювали з дітками, які мали вади здоров’я, проводили різні майстеркласи. Графік був такий, що комендантська година була як поперек горла, ми не встигали. Але ми це робили…  Потім я познайомилася зі Зоєю і зрозуміла, що найбільше часу треба віддавати саме допомозі нашим захисникам. Це понад усе варте уваги —  більше за будь-що, що може бути важливе в житті. Якщо це рятує життя, якщо ми щось можемо зробити, то ми маємо це робити», — ділиться Світлана.

Фото: Світлана Завацька, Журнал Житомира

Окрім сіток, Світлана виготовляє «кікімори» — спеціальні костюми для маскування військових.

Волонтери також проводять благодійні ярмарки, здають на переробку пластикові кришечки. Всі кошти йдуть на потреби ЗСУ.

Зоя Казмирчук розповідає, що наразі потребують допомоги — катастрофічно не вистачає рук. Вони всього навчають і забезпечують матеріалами.

З собою мати хороший настрій, добру душу і руки. І бажання працювати, бажання зробити, бажання допомогти нашим ЗСУ працювати на перемогу. Просто приїжджайте до нас. У нас завжди тут відчинено. До нас можна дістатися 110 маршрутом, квиток, правда, коштує 17 гривень. Це наразі невеликі кошти для того, щоб ми жили мирно та спокійно, і були вільні», — зазначає Зоя.  

Якщо ви бажаєте допомогти волонтерам, звертайтеся за номером телефону — 098 932 81 15 (Зоя) або за адресою — с. Сонячне, вул. Ігоря Сікорського, 42.

Фото: колектив ГО “Нам не байдуже”, Журнал Житомира

 

Журнал Житомира також писав, що Житомир щодня зупинятиметься на хвилину. Волонтери ініціювали акцію вшанування Героїв.

На Михайлівській батько загиблого Воїна закликав містян розділити відповідальність.

Волонтери із Житомира збирають матеріали для пошиття евакуаційних нош на передову.

Поділитись

Новини по темі: