22 грудня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Суспільство
  • Ключ до спокою: у Житомирі мешканці будинку встановили лавки з обмеженим доступом

Ключ до спокою: у Житомирі мешканці будинку встановили лавки з обмеженим доступом

  • Фото: Журнал Житомира
  • 18 липня, 2024 19:31

У Житомирі встановили лавки під ключ. Таку модифікацію зони відпочинку можна побачити у дворі будинку за адресою вул. Київська, 28.

Там функціонує ОСББ і благоустрій двору - одне з рішень для комфорту тутешніх жителів. Лавки стали справжньою інновацією. Сидіти на них можна виключно з власним ключем.

ФОТО: Мирослав Вітковський, голова ОСББ

 «Лавки, які стояли перед будинком, наші мешканці не могли використовувати, тому що там постійно хтось знаходився. Хтось пив каву, хтось алкоголь, або молодь і так далі. Вночі тут часто розпивали спиртні напої, були крики, ми викликали поліцію. Тому виникла ідея зробити лавки доступними тільки для мешканців нашого будинку. Звичайно, до 22:00, як і належить. Я собі уявляв, як вона має виглядати. Тоді почав пошук в інтернеті – і знайшов. Виробник із Запоріжжя – "ТМ KOMPRED". Ми встановили лавки під балконами будинку, щоб можна було сидіти в будь-яку погоду. Будинок – це наразі наша єдина власність, оскільки земля належить міській раді», – розповідає Мирослав Вітковський, голова ОСББ.

 

ФОТО: лавка із замочком, Журнал Житомира

Наразі облаштовано дві лавки, але в планах встановити ще стільки ж. Однак Мирослав зауважує, що перед цим необхідно відремонтувати один балкон, який знаходиться в аварійному стані. Це є обов’язковою умовою для безпеки мешканців.

Поки ключі від лавок у мешканців одного під'їзду, а для іншого – знаходяться в поштових скриньках. Проте, як зазначає голова ОСББ, у майбутньому вони мають намір змінити замки. 

«Практика показала, що потрібно ставити кодовий замок, код від якого будуть знати мешканці під'їзду. Вони знають код, підходять, вводять його – посиділи, потім закривають і замикають замок на зворотній шлях. Це найзручніший варіант», – каже він.

Реакція на нововведення була різною: більшість оцінили позитивно, а дехто вважає, що такі лавки привертають зайву увагу.

«Вона була і позитивною, і негативною. В основному, сприйняли позитивно, хвалили. Деякі назвали це "лавками позору", мотивуючи тим, що ніби сидиш на подіумі, і всі на тебе звертають увагу. Звичайно, це ноу-хау, і на тебе будуть звертати увагу. Я бачив, що в Житомирі встановлено окремо стоячі лавки, але щоб під балконом на будинку – ні. Плюс у тому, що це дійсно наша власність, вона знаходиться безпосередньо на будинку, і ніхто нам не заважає», – пояснює Мирослав Вітковський.

Лавками користуються не тільки жителі, а й працівники магазинів, що розміщені в будинку. Для них це зручне місце для відпочинку під час обідньої перерви.

«Тут можна посидіти, випити кави, відпочити від на роботі. Це зручно. Оскільки лавки закриваються, тут не сидить молодь і не розпиває спиртні напої. Ми платимо внески в ОСББ, тому нам виділили власний ключ, і у нас є вільний доступ до лавки», – каже Алла, адміністратор одного з магазинів.

ФОТО: лавка із замочком, Журнал Житомира

За словами Тетяни, мешканки будинку, ініціатива зі зміною старих лавок принесла спокій і комфорт. Окрім цього, це досить практично та розв’язує проблему маленької території двору.

«Раніше тут стояли звичайні класичні лавочки, проте для мешканців цього будинку це був суцільний терор. Це центр міста, великий потік людей. Там і алкоголь розпивали, і тусовки були до рання, і ми були дуже нещасні з тими лавочками. Завдяки ініціативі нашого керівника ОСББ, ми прийняли рішення зробити такий варіант. Особисто я не уявляла, як воно має бути. Я такого навіть не бачила раніше. Ми просто повірили, довірилися та вирішили спробувати. І хоча на всеукраїнських пабліках ось такі житомирські лавочки викликали певну іронію, але саме завдяки ним у нас з'явився спокій. У кожного мешканця нашого під’їзду є доступ до ключів, і за потреби ми можемо увечері відкрити лавочку і сидіти відпочивати. Мами можуть сісти, щоб спостерігати за дітками. Найголовніше, що і старші люди тут можуть відпочити. Більш того, там біля лавки матіола цвіте, і в нас там естетика повним ходом», – розповідає Тетяна. 

ФОТО: Тетяна та Мирослав сидять на лавочці, Журнал Житомира

Таке рішення може стати прикладом для інших ОСББ, які також шукають способи поліпшення інфраструктури. 

«Поки що ми не можемо оформити землю як власність або у постійне користування, що передбачено законом України. Для цього немає прописаної процедури, тому ми викручуємося таким чином. І навіть якщо хтось зламає цей замок, це вже буде кримінальна відповідальність. Це наша власність, це наш будинок, це все наше. Якщо буде окремо стояча лавка, то навіть якщо ми за власні кошти її встановимо, ми жодного відношення до неї не матимемо, тому що вона знаходиться на землі, яка є міською власністю. Якщо буде можливість закрити територію, тоді будуть й окремо стоячі лавки. Якщо не буде, то ми плануємо ставити альтанку закритого типу – там теж ми будемо встановлювати лавки, щоб можна було посидіти, відпочити, поговорити», – ділиться голова ОСББ.

ФОТО: двір будинку, фото надав Мирослав Вітковський

Окрім встановлення нових лавок й альтанки, серед основних цілей облаштування власної свердловини та генератора для безперебійного постачання води. Також розглядається можливість встановлення сонячних панелей, проте це потребує заміни даху.

«Вона буде соціальна, для пиття. Воду будуть брати безкоштовно мешканці, а в разі, якщо не буде постачання з водоканалу, то будемо використовувати її на весь будинок. Якщо, звичайно, ми зможемо потягнути таку потужну свердловину. Це моя мрія – встановлення свердловини, а також сонячних панелей, але у нас без заміни даху це неможливо», – додає Мирослав.

Журнал Житомира писав, що діє програма кредитування купівлі енергообладнання: ОСББ – пільги, приватним помешканням – 0%.

Грант до 2 млн грн на теплові насоси чи сонячні електростанції можуть отримати ОСББ та ЖБК Житомира.

Голів ОСББ уповноважать вручати повістки – постанова Кабміну.

Поділитись

Новини по темі: